Pressje Pressje
41
BLOG

Znikająca Rzeczpospolita

Pressje Pressje Polityka Obserwuj notkę 17

Niedawno media zaprezentowały dwa „genialne” pomysły.  Trzy lata po obowiązkowej i kosztownej wymianie dowodów osobistych, urzędnicy wymyślili konieczność kolejnej wymiany. Pamiętamy tamtą wymianę i karanie osób, które nie dopełniły ustawowego obowiązku osobistego zawiadomienia o zmianie dowodu swojego Urzędu Skarbowego. Urzędnicy nie wpadli bowiem na prosty na pomysł aby urzędy wydające nowe dowody poinformowały o zmianach inne urzędy…

Nowe dowody mają zawierać chipy, mają mieć zakodowane wybrane dane biometryczne oraz elektroniczny podpis. Zastanawiające jest to, dlaczego tych danych nie mają dowody już używane, oraz to, dlaczego urzędnicy nie zauważyli wprowadzając dowody w postaci plastikowych krat, że każdorazowe nowe zameldowanie wymusza wymianę dowodu… Po tym jak w 2011 roku rozpocznie się akcja wymiany dowodów, możemy być pewni, że za jakieś trzy, cztery lata być może Ci sami urzędnicy przygotują kolejną wymianę, na jeszcze lepsze i jeszcze bardziej elektroniczne dowody. Tak jakby nie istniały państwa na świecie i to całkiem nowoczesne jak na przykład Stany Zjednoczone, gdzie w ogóle posiadanie dowodów osobistych nie jest obowiązkowe.

Lecz mnie zaniepokoił jeszcze jeden pomysł – o którym donosiły niektóre stacje telewizyjne, a mianowicie skrócenie na dowodzie nazwy państwa Rzeczpospolita Polska do samego słowa Polska, ponoć ze względu na wygodę dla obcokrajowców. A przecież dowodami posługują się obywatele RP, a nie obcokrajowcy (bo przecież nawet jeśli staną się obywatelami RP to automatycznie przestaną być obcokrajowcami). Zapewne pomysł ten nie zostanie wprowadzony w życie, bo przecież jesteśmy obywatelami państwa, które nazywa się Rzeczpospolita Polska i bynajmniej nie jest to przypadek. Szkoda tylko, że urzędnicy, których najważniejszym zadaniem jest służyć Rzeczpospolitej, chcą tę ostatnią wymazać z dowodów poświadczających tożsamość obywateli owej Rzeczy Wspólnej… 

Drugi „genialny” pomysł to przedświąteczna prezentacja hasła mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Portugalska firma reklamowa wymyśliła slogan, który jak sądzę niestety nie przyszedłby do głowy ani Polakom ani Ukraińcom, a mianowicie  "Creating history together". Jest to hasło znakomite, gdyż mówi o tym, że działając razem można stworzyć coś co będzie miało historyczne znaczenie. Po za tym hasło to nie nachalnie lecz niezwykle delikatnie nawiązuje do wspólnej wspaniałej historii, gdy Rusini, Koroniarze i Litwini i inne nacje tworzyły Rzeczpospolitą wielu narodów. A więc włąśnie dzięki wspólnemu działaniu udało się naszym dalekim przodkom stworzyć coś o historycznym znaczeniu!

Po ukraińsku hasło to brzmi "Творимо історію разом!", a tymczasem po polsku: "Razem tworzymy przyszłość" (sic!). Najśmieszniejsze było tłumaczenie działaczy PZPN i ministra sportu, że w języku polskim słowo historia ma inne znaczenie od ukraińskiego czy angielskiego odpowiednika!  Akurat w tym kontekście, w każdym z tych języków historia (history, історію) i wydarzenie o historycznym znaczeniu rozumiane jest tak samo! Oczywiście trudno nie pozbyć się skojarzenia, że „razem tworzymy przyszłość” jest bezpośrednim nawiązaniem, wręcz cytatem z hasła wyborczego Aleksandra Kwaśniewskiego „Wybierzmy przyszłość”, albo hasła wyborczego PSL z 2007 roku „Razem tworzymy lepszą przyszłość”. I zapewne oto chodzi, zapomnijmy o przeszłości, choć tak mało o niej wiemy i patrzymy w przyszłość, ale broń Boże nie twórzmy niczego o historycznym znaczeniu nawet w tej przeszłości, bo na to jesteśmy zbyt biedni, zbyt mało mądrzy, zbyt mali….

I tylko szkoda coraz bardziej znikającej z naszej świadomości idei Rzeczpospolitej….

Arkady Rzegocki

 

Pressje
O mnie Pressje

Wydawca Pressji Strona Pressji www.pressje.org.pl Poglądy wypowiadane przez autorów nie stanowią oficjalnego stanowiska Pressji, stanowisko Pressji nie jest oficjalnym stanowiskiem Klubu Jagiellońskiego, a stanowisko Klubu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest oficjalnym stanowiskiem autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Polityka