publicysta publicysta
174
BLOG

Objazd Pogórza Przemyskiego: z Kuchcińskim, Pióreckim i Czarskim

publicysta publicysta Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

image

fragment trasy o której piszę niżej: tereny Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i projektowanego Turnickiego Parku Narodowego [TPN]. Widzimy drogę z Huwnik do Rybotycz – na wprost. W lewo do Makowej. W prawo na punkty widokowe Gruszowa i Koniusza. fot: Adam J. Ławnik, turnickipn 


Pracowity rok 2018: w pierwszych dniach sierpnia idę jak co roku na Pogórze, tym razem ze względu na deszcz niewielki marsz na trasie Makowa – Rybotycze. Ponieważ w 2017 zapowiedziałem esej o ekopolityce Przemyśla i TPN analizuję zmiany. Pod koniec miesiąca niespodzianka – po spotkaniu w przemyskiej kawiarni , Libera' w gronie uczestników działającego w latach 80-tych ,Strychu kulturalnego’ - Marek Kuchciński zaprasza nas na objazd terenów Pogórza.

Najpierw zwiedzamy Kalwarię Pacławską: dowiaduję się, że klasztor zabiega o wpis na „pomnik historii’. Jednocześnie trwają podobne zabiegi jeśli idzie o Zespół Pałacowy w Krasiczynie. Potem ponad godzinę spędzamy w Kniażycach podziwiając zabytkowy kościółek i zachwycający kompozycją obraz Leli Pawlikowskiej [ zobacz na stronie MKuchciński w linku pod tekstem ].

Piszę o tym ze względu na metodykę pisania eseju: udało mi się w ciągu jednego popołudnia odbyć konsultacje z ludźmi najbardziej kompetentnymi w zakresie ochrony zabytków i przyrody: Przemyśla, Krasiczyna, Kalwarii Pacławskiej, Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i terenów TPN. Zarówno Czarski, Piórecki, franciszkanie z Kalwarii, jak i Kuchciński pilotujący od lat 90-tych temat Karpat Południowo- Wschodnich są oczywistymi ekspertami w tych kategoriach. Dla zamknięcia metodologicznego eseju takie „zagęszczenie” w ciągu jednego dnia konsultacji było bezcenne. Dodam, że we wrześniu M. Kuchciński udostępnia mi sejmową dokumentację nt. współpracy państw Europy Karpat, a profesor Piórecki podstawową dokumentację projektową TPN w tym 8 unikalnych ręcznie robionych map. Esej za niedługo tutaj opublikuję.  

                                        „publicysta” na fotografii z Kuchcińskim Pióreckim i Czarskim:

image
od lewej: Janusz Czarski -  b. dyrektor Zespołu Pałacowego w Krasiczynie , Jerzy Piórecki – twórca Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Bolestraszycach, Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu, Jurek Bonarek, Marek Mikrut – artysta fotografik z Przemyśla, Andrzej Mazur /”publicysta”/. fot: za oficjalną stroną Marka Kuchcińskiego. 

Link do oficjalnej strony Marka Kuchcińskiego z fotografiami i szczegółowym opisem objazdu

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości