Projekt Polacy Projekt Polacy
297
BLOG

ŻYCZENIA. POMIĘDZY JEROZOLIMĄ A RZYMEM

Projekt Polacy Projekt Polacy Polityka Obserwuj notkę 3

 

 

 

Fundacja ‘Projekt Polacy’ składa wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia Zdrowych, Wesołych, a nade wszystko Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia Bożego Narodzenia to taki szczególny czas, kiedy to właśnie Rodziny gromadzą się wokół stołu w oczekiwaniu na wspomnienie przyjścia Pana. Rzecz jasna, siła tej tradycji jest tak potężna, że wokół stołów gromadzą się również i te rodziny, które na nic nie czekają, ale i tak miło jest się spotkać i powspominać siłę i potęgę minionych pochodów pierwszomajowych oraz urokliwość dekoracji trybun głównych i honorowych.

Idea ustanowienia święta-wspomnienia narodzin w Betlejem była jednych z tych genialnych pomysłów, w którym odbijał się zmysł cywilizacyjny twórców cywilizacji łacińskiej. Ciemności zimowej nocy północy miał rozświetlić znak nadziei i przypomnienie, że świat zmienił się i już nigdy nie wróci w stare koleiny. I tak się zresztą stało, co nie przeszkadzało zapewne i wtedy zebranym za stołem miłośnikom minionej kultury pogańskiej snuć wspomnienia o dawnych pochodach przez knieje z posągami Trygławów i Swarożyców, każda epoka ma bowiem swoją Czerską.

W tym szczególnym dniu to właśnie o nich, o wyznawcach kultów Mao, Cze, bądź Cze-Ka powinniśmy pamiętać szczególnie i pochylać się z troską. Po pierwsze dlatego, że jest to dla nich ciężki dzień, tak jak musiał to być ciężki dzień dla kapłanów obalonego boga Swaroga. Pochylać się, to znaczy wysłuchać i dostrzec w tych reliktach anty-cywilizacji upadłej Człowieka, którego również obejmuje plan zbawienia. Słuchajmy więc pamiętając jednak, że od północy głos, zgodnie z wielowiekową tradycja, przekazujemy braciom mniejszym.

Dodatkowy czar i urok wigilii dnia Bożego Narodzenia tkwi w głębokim związku, jaki dzień ten ma z polską tradycją. Naród to, obok rodziny, druga z naturalnych, ziemskich wspólnot wywodząca się z pamięci wspólnego pochodu przez dzieje. Zwyczaj uroczystego obchodzenia Oczekiwania i Czuwania dzielimy z kilkoma narodami słowiańskimi, ale obyczaj łamania się opłatkiem (chlebem) już tylko z Litwą, a więc jest to również wspomnienie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Świętowanie Dnia Wigilijnego na Obczyźnie jest również znakiem podtrzymywania związków z Ojczyzną. Związek ten podtrzymywano przy wigilijnym stole na wygnaniach i zesłaniach, w obozach koncentracyjnych, gułagach, tiurmach i kacetach.

W ten uroczysty i pełen radości wieczór pamiętajmy i o tym.

 

 

Rolex

 

doskonalenie - samodzielność - życzliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka