n/z: klep monopolowy przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie. (soa) PAP/Tytus Żmijewski
n/z: klep monopolowy przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie. (soa) PAP/Tytus Żmijewski

Będzie nocna prohibicja w Warszawie? Zdecydują o tym sami mieszkańcy

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Już 6 maja ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu, czyli tzw. nocnej prohibicji. Mieszkańcy mogą zabrać głos do 30 czerwca. Rozwiązanie na pewno warto rozważyć, wystarczy spojrzeć jak nocna prohibicja sprawdza się w innych polskich miastach. Co więcej, w wielu europejskich krajach to już od dawna norma.

Warszawa rozważy ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy

Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, postulaty dalszego ograniczenia sprzedaży alkoholu, szczególnie w godzinach nocnych, pojawiały się już na spotkaniach prezydenta Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami. Zarządzone przez niego konsultacje będą okazją do sprawdzenia poparcia warszawianek i warszawiaków dla takiego rozwiązania. Zwolennicy zakazu zostaną dodatkowo zapytani o preferowane godziny obowiązywania ograniczenia sprzedaży, a także o obszar miasta, jaki według nich powinna ona objąć.

Konsultacje będą trwać do końca czerwca. By wziąć w nich udział, wystarczy przyjść na jedno ze spotkań konsultacyjno-informacyjnych organizowanych przez ratusz. Swoją opinię można też przekazać elektronicznie – poprzez wypełnienie ankiety

Terminarz spotkań przedstawia się następująco

  • 10 maja (piątek) godz. 17:00 – Pałacyk Konopackiego (Strzelecka 11/13);1
  • 5 maja (środa) o 17.00 w Ursynowskim Centrum Kultury (Indiry Ghandi 9);
  • 24 maja (piątek) o 17.00 w Centrum Łowicka (Łowicka 21);
  • 3 czerwca (poniedziałek) o 17.30 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4);
  • 4 czerwca (wtorek) o 17.30 w Centrum Lokalnym Żoliborz (Ludwika Rydygiera 6b);
  • 5 czerwca (środa) o 17 w Domu Kultury Dorożkarnia (Siekierkowska 28)

Konsultacje będę się także odbywać na specjalnym stoisku, które będzie pojawiać się na miejskich wydarzeniach. Namiot konsultacyjny będzie można odwiedzić:

  • 11 maja (sobota) od 9 do 12 – akcja EkoPoukładani; parking przy Urzędzie Dzielnicy Białołęka (Modlińska 197)
  • 25 maja (sobota) od 15 do 18 – Święto Saskiej Kępy na ulicy Francuskiej
  • 15 czerwca (sobota) od 14 do 17 – Letnia Scena Włochy (park Kombatantów)
  • 22 czerwca (sobota) od 13 do 16 – Wianki nad Wisłą; Multimedialny Park Fontann

Jak sprawdza się nocna prohibicja w innych miastach? Kraków już się o tym przekonał

Zgodnie z prawem samorządy mogą wprowadzać ograniczenie w sprzedaży alkoholu między godz. 22 i 6 rano. Może ono dotyczyć wyłącznie sklepów i stacji benzynowych. Z tego rozwiązania skorzystało obecnie ok. 10 proc. gmin w Polsce. W 2022 i 2023 roku kilka miast w Polsce zdecydowało się na wprowadzenie nocnej prohibicji. Między godz. 22 a godz. 6 nie kupimy alkoholu m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Zakopanem.

Ograniczenie obowiązuje również w Krakowie, który przekonuje, że przyniosło ono pozytywne efekty. Z policyjnych statystyk wynika, że nastąpił bardzo znaczący spadek interwencji funkcjonariuszy w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży dotyczących spożywania napojów alkoholowych wbrew zakazom wynikającym z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W pierwszym miesiącu 40,77 proc. a w kolejnym o 63,7 proc. Nastąpił także znaczący spadek interwencji policji dotyczących spożywania napojów alkoholowych wbrew zakazom wynikającym z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w ciągu całej doby na terenie Krakowa: w pierwszym miesiącu o 17,87 proc., a w kolejnym o 38,90 proc.

Znaczący spadek interwencji związanych z obowiązywaniem uchwały odnotowała Straż Miejska Miasta Krakowa. Liczba zgłoszeń przyjętych przez straż miejską, dotyczących spożywania napojów alkoholowych wbrew zakazom wynikającym z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zmalała o 54,22 proc.

W Europie nocna prohibicja to standard

Takie przepisy obowiązują również w wielu innych krajach. W Europie nocna prohibicja obowiązuje już m.in. w Irlandii, Portugalii, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii, na Litwie i Łotwie. Alkoholu nie kupimy na stacjach benzynowych w Holandii, Norwegii, Szwecji i na Litwie. Z kolei Belgowie i Francuzi zdecydowali się na wprowadzenie zakazu nocnego. W Belgii obowiązuje w godz. 22 -7, natomiast we Francji nie kupimy wysokoprocentowych trunków już od godz. 18 aż do godz. 8 następnego dnia.

n/z: Bydgoszcz, sklep monopolowy przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie. (soa) PAP/Tytus Żmijewski

TW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka