PAP/Art Service
PAP/Art Service

Lexus Majchrowskiego pójdzie na sprzedaż. Miszalski wprowadzi nowe porządki w Krakowie

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
– Miasto, które chcę budować, będzie oparte na dialogu – zapowiedział Aleksander Miszalski. Poseł PO, który wygrał wybory prezydenta Krakowa, pojawił się w poniedziałek rano na rondzie Mogilskim, rozdawał kawę i obwarzanki, aby podziękować mieszkańcom za głosy.

Miszalski pogratulował swojemu kontrkandydatowi Łukaszowi Gibale osiągnięcia dobrego wyniku. - Chciałbym jeszcze raz zapewnić po tych oficjalnych wynikach, że miasto które chcę budować będzie oparte na dialogu, na współpracy, na rozmowie ze wszystkimi, również z tymi którzy na mnie nie głosowali - zadeklarował.

Miszalski zamierza jeździć rowerem, nie Lexusem

7 maja Aleksander Miszalski oficjalnie zostanie zaprzysiężony na prezydenta Krakowa. Zapowiedział, że jego prezydentura będzie przemyślana, dlatego nie zamierza podejmować kluczowych decyzji dzień po wejściu do magistratu. – Na pewno sprzedam Lexusa, nie zamierzam nim jeździć. Ale to decyzja raczej symboliczna. Te najważniejsze będą zapadać po analizie dokumentów, stanu finansów. Zrobimy w tym zakresie audyt – mówił prezydent elekt.

- Jeżdżę rowerem i to się nie zmieni. Na pewno jakieś auto w urzędzie zostanie, bo przecież czasami trzeba też dalej podjechać, ale na co dzień nie zamierzam zmieniać mojego środka komunikacji, ponieważ tak jestem przyzwyczajony i tak jest czysto, ekologicznie, szybko i wygodnie - mówił Miszalski.


Dziennikarze oczywiście dopytywali go o realizację kluczowych punktów w jego programie. - Polityka urbanistyczna potrzebuje rewolucji. Na pewno trzeba dokończyć rewolucję zieloną - potrzebujemy jeszcze więcej parków, jeszcze więcej zieleni, musimy dokończyć walkę ze smogiem. Na pewno potrzebujemy uzdrowić krakowski transport - z jednej strony metro, ale to oczywiście pieśń przyszłości, jednak jest jeszcze szybka kolej aglomeracyjna, czyli coś co możemy mieć bardzo szybko, jeżeli tylko województwo będzie chciało tutaj pomagać - wyliczał zwycięzca wyborów.

Pytany o budowę metra, polityk Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że realnie krakowianie pojadą nim w 2031-2032 roku. – To potrwa, nim pozyskamy dofinansowanie i pozwolenia – mówił Aleksander Miszalski.


Miszalski zapowiada współpracę z Gibałą

Miszalski zapowiedział też współpracę z Łukaszem Gibałą. Ponadto nie wykluczył, że rozważy jeden z postulatów swojego kontrkandydata, czyli likwidację parkingu przy magistracie: - To jeszcze musimy przeanalizować. Mimo wszystko, ja również byłbym za tym, jednak ta decyzja będzie potrzebowała czasu - stwierdził. Dodajmy, że Gibała również zapowiadał, że sprzeda Lexusa, którym jeździł Jacek Majchrowski, jeśli zostanie prezydentem Krakowa.

Wiadomo już, że zastępcami nowego prezydenta Krakowa będą prof. Stanisław Mazur oraz Łukasz Sęk. Pierwszy to obecny rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który również kandydował, ale wycofał się na tydzień przed pierwszą turą wyborów i scedował swoje poparcie na Miszalskiego. Mazur będzie odpowiedzialny za kwestie rozwoju, kluczowych inwestycji, planowania przestrzennego oraz gospodarki.

Drugim wiceprezydentem Krakowa zostanie najbardziej zaufany współpracownik Aleksandra Miszalskiego – radny Łukasz Sęk. To on odpowiadał za zwycięską kampanię wyborczą nowego prezydenta. W magistracie ma odpowiadać za sport, sprawy związane ze środkami z Unii Europejskiej oraz Krajowego Programu Rozbudowy, innowacjami. Ma także zwracać szczególną uwagę na zadania dotyczące Nowej Huty - informuje portal lovekrakow.pl

Stanowisko wiceprezydenta ma przypaść także komuś z Lewicy. Jej działką będzie mieszkalnictwo, opieka społeczna oraz edukacja. Konkretne nazwisko jednak nie padło. 

Miszalski wygrał wybory prezydenckie w Krakowie

Aleksander Miszalski zdobył w niedzielnej drugiej turze wyborów 133 703 głosów. Za jego kontrkandydatem opowiedziało się 128 269 wyborców. Miszalskiego i Gibałę dzielą 5 434 głosy. Frekwencja wyniosła 45,50 proc.

Koalicja Obywatelska zdobyła także większość w 43 osobowej Radzie Miasta Krakowa. W nadchodzącej kadencji swoich przedstawicieli wprowadzą do niej trzy ugrupowania: KO, która uzyskała 24 mandaty, PiS – 12 mandatów i Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały – 7 mandatów.

Jak poinformował krakowski magistrat, pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta Krakowa IX kadencji odbędzie się we wtorek, 7 maja o godz. 10.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Podczas sesji ślubowanie złożą nowo wybrani radni. Spośród ich grona wybrany ma zostać przewodniczący oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Ślubowanie złoży też nowo wybrany prezydent Krakowa.

ja

Zdjęcie: Aleksander Miszalski woli jeździć rowerem niż luksusowym autem, fot.  PAP/Art Service

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka