fot. X/Borys Budka
fot. X/Borys Budka

Żona wpływowego polityka PO będzie prezydentem Gliwic. Minister pęka z dumy

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Katarzyna Kuczyńska-Budka z KKW Koalicja Obywatelska została wybrana na urząd prezydenta Gliwic jako pierwsza kobieta w historii tego miasta. To żona Borysa Budki, ministra aktywów państwowych.

Katarzyna Kuczyńska-Budka zwyciężyła w Gliwicach

PKW podała w poniedziałek, że w drugiej turze wyborów samorządowych Kuczyńska-Budka otrzymała 50,56 proc. głosów (24 520).
Natomiast Mariusz Śpiewok – startujący z KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza uzyskał 49,44 proc. głosów (23 980). Czyli żona Borysa Budki niewielką przewagą (540 głosów), ale zwyciężyła. W Gliwicach frekwencja w drugiej turze wyniosła 37,81 proc. W pierwszej turze Kuczyńska-Budka otrzymała 38,62 proc. głosów (23 689). Natomiast Śpiewoka poparło 27,82 proc. (17 061 głosujących).

Minister aktywów państwowych skomentował wynik żony na platformie X. "Duma" - napisał Borys Budka.


Przed drugą turą wyborów samorządowych poseł pisał, że niezależnie od wyniku - dla niego - żona już wygrała. "Pomimo zorganizowanego przemysłu hejtu, kłamstw i manipulacji ze strony grupy kurczowo trzymającej władzę, do końca byłaś sobą - pogodną, kompetentną i empatyczną osobą, dla której Gliwice były, są i zawsze będą najważniejsze" - napisał w obszernym wpisie szef MAP.  "Nie jesteś rewolucjonistką, to fakt. Ale konsekwentnie potrafisz realizować cele, które sobie stawiasz. W dialogu, współpracy, z poszanowaniem tych, którzy mają inne zdanie" - dodał.

Pierwsza kobieta prezydent w historii Gliwic

Kuczyńska-Budka w ankiecie PAP zadeklarowała, że jej pierwszą decyzją w nowej roli będzie powołanie architekta miejskiego, aby przeobrazić Gliwice w miasto-ogród. Za największe wyzwanie uznała budowę szpitala, jednak na ostatniej prostej przed ponownym głosowaniem przedstawiła – m.in. w towarzystwie kierującej Ministerstwem Zdrowia Izabeli Leszczyny (KO) – plan na utworzenie w mieście placówki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowa prezydent Gliwic należy do Platformy Obywatelskiej. W minionej kadencji zasiadała w gliwickiej radzie miasta. Ostatnie lata przepracowała w biurze poselskim Marka Gzika (KO) oraz Tomasza Olichwera (KO). W przeszłości pracowała na stanowiskach związanych z komunikacją i dialogiem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miejskim w Zabrzu, a także jako dziennikarka. Prywatnie jest żoną Borysa Budki (KO) - szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma 53 lata.

Śpiewok był kandydatem ugrupowania związanego z wieloletnim prezydentem miasta Zygmuntem Frankiewiczem, który w 2019 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu Senackiego, do którego należała także KO. Wówczas przedterminowe wybory prezydenckie wygrał popierany przez niego Adam Neumann, a Śpiewok został wiceprezydentem. Wcześniej przez kilkanaście lat był związany m.in. z gliwickim samorządem i spółkami.

Od ustanowienia samorządu terytorialnego na poziomie gminnym w 1990 r., urząd prezydenta Gliwic piastowało sześciu mężczyzn, spośród nich najdłużej Zygmunt Frankiewicz (1993-2019). Po zaprzysiężeniu Kuczyńska-Budka będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

ja

Na zdjęciu Katarzyna Kuczyńska-Budka, Borys Budka i ich córka, fot. X/profil Borysa Budki

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka