fot. PAP/Grzegorz Momot
fot. PAP/Grzegorz Momot

Sensacja pod Tatrami. Z tej okazji Giertych zadedykował Kaczyńskiemu słynny hit

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Łukasz Filipowicz kandydujący z komitetu Przyjazne Zakopane, będzie nowym burmistrzem Zakopanego. Zdobył 63 procent głosów i pokonał w niedzielę kandydatkę PiS, dotychczasową wiceburmistrz Zakopanego Agnieszkę Nowak-Gąsienicę. Bardzo ucieszyło to posła KO Romana Giertycha.

W Zakopanem kandydat niezależny pokonał kandydatkę PiS

Na kandydata Przyjaznego Zakopanego zagłosowało 6017 osób, a na Agnieszkę Nowak Gąsienicę popieraną przez PiS  3509 wyborców. To oznacza zwycięstwo Filipowicza w stosunku 63,16 proc. do 35,84 proc. Jeśli chodzi o duże komisje Łukasz Filipowicz wygrał prawie we wszystkich, Agnieszka Nowak-Gąsienica zwyciężyła tylko na Harendzie - informuje "Tygodnik Podhalański".

– Kampania wyborcza była dla mnie ciężka. W ostatnich dniach stawała się już brudna. Wytrwaliśmy i teraz wraz ze swoimi radnymi będziemy mogli wreszcie stworzyć takie Zakopane, o jakim marzymy. Trzeba zmienić Zakopane. Zmienić to, jakim ono faktycznie jest i to, jak jest ono postrzegane na zewnątrz. Wyborcy też tego chcieli, bo inaczej by na mnie nie zagłosowali – mówił Filipowicz po ogłoszeniu wyników głosowania.

Nowak-Gąsienica dotychczas była zastępczynią dotychczasowego burmistrza Leszka Doruli, który zdecydował się nie ubiegać o kolejną kadencję.


Giertych dedykuje Kaczyńskiemu "Miłość w Zakopanem"

"Koniec bastionów. PiS przegrywa nawet w Zakopanem" - podsumował w mediach społecznościowych Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Dalej poszedł Roman Giertych. "Ale to Jarku, że mimo Zenka i Sylwestra w TVP, nawet Zakopane cię zdradziło to jest smutne. Myślałem, że chociaż oni będą za tobą stali do samego końca” - zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnym wpisie zadedykował mu wielki sylwestrowy przebój.

„Tym skromnym klipem z Zakopanego (które dzisiaj po latach odeszło od ciebie) chciałbym Jarku uświetnić twój dzisiejszy sukces. Na czym polega ten sukces? Nikt dzisiaj nie zdobył tylu srebrnych medali co PiS” – ironizował adwokat.

Kim jest Łukasz Filipowicz

Łukasz Filipowicz ma 36 lat i będzie najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. To zakopiański przedsiębiorca z branży turystycznej. Jest rodowitym Zakopiańczykiem, jest żonaty ma trójkę dzieci. Na burmistrza kandydował z komitetu Przyjazne Zakopane. W latach 2014–2018 Filipowicz był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

Jego celem, jako bezpartyjnego burmistrza, ma być „odpartyjnienie samorządu”. Jako burmistrz chce, aby miasto pod Giewontem stało się miejscem przyjaznym mieszkańcom i turystom. "Mieszkańcy gospodarzami miasta" stało się hasłem wyborczym Filipowicza. Jak wyjaśnił, „chce oddać władzę i decyzyjność w ręce zakopiańczyków przy dialogu władz z mieszkańcami”.

Filipowicz chce zapewnić mieszkańcom dostęp do dokumentów i informacji i utworzyć internetowe biuro obsługi mieszkańca. Zapowiada także utworzenie pierwszego w Zakopanem samorządowego żłobka oraz powstanie skwerów i placów zabaw nie tylko w centrum miasta. Filipowicz zapowiada także walkę z tzw. patodeweloperką, czyli wielkokubaturową zabudową oraz ukrócenie nielegalnego wynajmu kwater turystycznych.  Nowy burmistrz chce także zrewidować działania promocyjne i wizerunkowe Zakopanego poprzez reformę Zakopiańskiego Centrum Kultury.

ja

Zdjęcie: W Zakopanem nie dość, że zmieniła się władza, to jeszcze spadł śnieg, fot. PAP/Grzegorz Momot

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka