Proste Spojrzenie Proste Spojrzenie
181
BLOG

Co trzeci Polak nie wie nic o ekonomii

Proste Spojrzenie Proste Spojrzenie Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

    Dokładnie 33% badanych nie wiedziało jakie jest źródło finansowania sztandarowego programu PiS 500+. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeżeli uwzględnimy kolejnych 23% respondentów, którzy zaznaczali jako odpowiedź „z podatków płaconych przez innych ludzi” i 5% wskazujących na podatki płacone przez firmy. Badanie zostało przeprowadzone przez serwis ciekaweliczby.pl.

    Nie jest to koniec złych wiadomości. Kilka miesięcy temu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na podstawie badań prof. Dominiki Maison z Wydziału Psychologii UW opublikował raport, według którego aż 21% ankietowanych było przekonanych, że nie płaci żadnych podatków.

    W powyższym raporcie znajdziemy informację, że 16% pracujących na umowę o pracę uważa, że nie płaci podatku PIT. Świadomość zasad działania i istnienia VAT-u nie wygląda lepiej. Co prawda aż 70% badanych twierdzi, że wie jak działa, ale równocześnie tylko 42% miało świadomość, że płaci taki podatek. Co dziesiąty Polak deklaruje, że nigdy nie słyszał o CIT, VAT lub PIT.

    Program 500+ znienawidzony przez jednych, uwielbiany przez innych, wywołuje duże kontrowersje, a dyskusja nad nim bardziej przypomina licytację na emocje, niż obiektywną debatę. Być może winę za to ponosi nie tylko mocno spolaryzowana scena polityczna, ale również brak elementarnej świadomości ekonomicznej w społeczeństwie.

    Jak pokazują wyniki badania wiedzy polaków na temat 500+ wielu z nich nie jest w stanie podjąć się rzeczowej dyskusji z powodu braku podstawowej wiedzy. Czy stanowiska w sprawie programu nie zawężany do opowiedzenia się za, lub przeciw partii rządzącej, zupełnie ignorując aspekt ekonomiczny? 

    Nie licząc spraw światopoglądowych, decyzje podejmowane przez rząd i parlament dotyczą przede wszystkim kwestii ekonomicznych. Znajdujemy się więc w sytuacji, w której 1/3 społeczeństwa nie tyle nie ma chęci, ale jest niezdolna do oceny proponowanych przez polityków rozwiązań.

    Na koniec pozytywny akcent. W ciągu ostatnich kilku lat zostaje podejmowanych coraz więcej inicjatyw, które stawiają sobie na cel popularyzować wiedzę ekonomiczną wśród społeczeństwa. Wychodzą naprzeciw szkół, które niekoniecznie radziły sobie na tym wycinku edukacji. Dotychczas największym tego typu projektem są Lekcje Ekonomii dla Młodzieży. 

    Do tej pory w ramach edukacji ekonomicznej przeprowadzono 813 lekcji, popularyzując wiedzę ekonomiczną wśród 6200 uczniów na terenie 33 miast. Projekt z edycji na edycję wielokrotnie zwiększa swój zasięg docierając do coraz większej ilości szkół. Pozostaje mieć nadzieję, że podobne inicjatywy będę coraz częstsze, a ponad 30-procentowa wielkość odsetka ludzi nieświadomych praw ekonomii przejdzie do historii, tak jak analfabetyzm w ubiegłym wieku. 


Krótko i na temat. Nie nudząc czytelników, szanując ich czas niekiedy sypnę garścią informacji. Staram się też je trochę skomentować. Czasami może nawet uda mi się co nieco wyjaśnić.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo