Coraz bliżej współczesności
Choć historia nawigacji GPS rozegrała się na naszych oczach, szum informacyjny sprawia, że trudno określić, kto jako pierwszy zaproponował niektóre rozwiązania. Pierwszym systemem nawigacyjnym GPS z dyskiem twardym, zaoferowanym szerokiemu gronu odbiorców, był prawdopodobnie GuideStar z połowy lat 90., montowany w oldsmobile’ach eighty eight. Wciąż nie było to rozwiązanie zbyt dokładne, ale przetarło szlak lepszym następcom, takim jak Sync i iDrive.
Około roku 1997 pojawiły się systemy z mapami zapisanymi na płytach DVD. Dyski twarde rozpowszechniły się na początku XXI stulecia. W roku 2002 zaczęto wprowadzać na rynek nawigację w telefonach komórkowych, zaś w kolejnych latach pojawiły się moduły z pamięcią flash, przenośne ekrany, mapy z grafiką trójwymiarową, systemy połączone z odtwarzaczami mp3, wersje z cyfrową telewizją, a wreszcie aplikacje dla smartfonów oraz bardzo dokładne urządzenia z czytnikami płyt Blu-ray. Swoje trzy grosze dołożyła również firma Nokia, która w 2006 roku zaprezentowała światu model 330 Auto Navigation i miała ogromny wkład w rozpowszechnienie się systemów nawigacji (znanych jeszcze jako Nokia Maps i Ovi Maps) w telefonach komórkowych.
I co dalej?
Szczególnie obecność smartfonów z rozbudowanymi systemami nawigacji miała położyć kres dedykowanej nawigacji samochodowej. Okazuje się jednak, że producenci poszli w nieco innym kierunku. Kolejnym krokiem na drodze ewolucji systemów nawigacji jest Nokia HERE. Jej założenia są proste, a korzyści dla kierowcy trudne do oszacowania.
HERE to usługa nawigacyjna działająca w chmurze. Nie tylko umożliwia ona sprawdzanie na żywo natężenia ruchu, obecności fotoradarów czy ograniczeń prędkości obowiązujących na wybranych drogach, ale również zapisywanie ulubionych miejsc i tras czy dzielenie się opiniami ze społecznością użytkowników. Wszystkie informacje są aktualizowane na bieżąco, w tym także ceny paliw, dane pogodowe czy wizualizacje ulic.
To wszystko jednak tylko podstawowe cechy czteroczęściowego systemu HERE. Jego możliwości są znacznie większe, co zauważyli producenci samochodów. Nokia współpracuje już z kilkoma firmami, w których samochodach będą pojawiały się rozbudowane rozwiązania Nokia HERE.
Komentarze