Blog
krótkie myśli
PHK1
0 obserwujących 117 notek 100753 odsłony
PHK1, 28 grudnia 2008 r.

Leszek Kolakowski w życiu narodu

 

Cóż, autor wydanej przez Aneks książki uważa, że są to sprawy dobrze znane, w przeciwieństwie np. do komunistycznego rewizjonizmu, któremu poświęca wiele u wagi. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten czy ów czytelnik po lekturze "Opozycji. .. " doszedł do wniosku, że wolność zawdzięcza Polska. .. Leszkowi Kołakowskiemu - tak napisał Krzystof Masłoń 14 lat temu o książce Andrzeja Friszke "Opozycja polityczna w PRL 1945--1980". Wydawnictwo Aneks, Londyn 1994.

http://new-arch.rp.pl/artykul/31253.html

Wybór tekstów

 

Leszek Kołakowski na deskach teatrów, półkach ksiegarni, aulach, mediach. Czepiam się Leszka Kołakowskiego tylko i wyłącznie w kontekście jego obecności na pogrzebie Heleny Wolińskiej. Szukałem informacji, gdzie mieszka filozof , że jest tak wszechobecny w polskim życiu. Jeśłi mieszka w Polsce to musiał na pogrzeb polecieć samolotem i mieć wyjątkowo bliskie kontakty z tą stalinowską prokurator, a mniem , ze mieszka. Przeglądam tylko teksty w Rzeczpospolitej z ostatnich kikunastu miesięcy.  Zauważam jak wiele nazwisk powtarza się , jak wiele nagród i wyróżnień środowiska przyznają tym samym ludziom niby za różną działalność. Czuję coś w rodzaju' karuzeli stanowisk'. Czytam jak wielu piszących cytuje bohatera mojego tekstu chcąc dodać sobie mądrości i ważności.

 

Czytam jak Leszek Kołakowski jest tylko wymieniany, a gdzie inne nazwiska? Nie znajduję wzmianki , że to partia pozbyła się filozofa , a nie , że on sam jako pierwszy złożył legitymację w proteście. Dużo miejsca gazeta poswięciła marcowi68 stąd i o Kołakowskim ciut więcej w wyszukiwarce na 2008r. 

 

Na początek polecam w takim razie strszczenie subiektywne jego wywiadu rzeki„Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel”.

 

'Nie widziałem, nie znałem, nie pamiętam '  przez Krzysztofa Masłonia

 

http://www.rp.pl/artykul/65426.html

Inspiracji do rozważań o życiu, wierze i miłości dostarczą „Opowieści budujące” w wykonaniu Unii Teatr Niemożliwy (Stara Prochoffnia). Artyści sięgnęli po wykłady filozoficzne prof. Leszka Kołakowskiego, tekst zilustrowali animacją rzeźb i wzbogacili muzyką.

Michał Głowiński został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez polski PEN-club za całokształt twórczości. Wśród jej laureatów są m.in. Jerzy Turowicz, Leszek Kołakowski, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Konwicki.

Obrona praw jednostki wobec nadużyć władzy to esencja zawodu adwokata – to motto obchodów rocznicy adwokatury.Władze samorządu nadały odznakę „Zasłużony dla adwokatury” Andrzejowi Wajdzie (odebrała ją i podziękowała w jego imieniu Krystyna Janda), prof.Leszkowi Kołakowskiemu, arcybiskupowi lubelskiemu Józefowi Życińskiemu oraz kilkudziesięciu adwokatom.

„Kiedy zaczynasz zastanawiać się nad sensem swojego życia, to znaczy, że chciałbyś je zmienić” – ta myśl prof. Leszka Kołakowskiego stała się mottem czwartego już spektaklu scenicznego Instytutu Metafizyki. Pokaz na Bemowie w siedzibie Teatru GO

Leszek Kołakowski: O co nas pytają wielcy filozofowie 
Połączone w jednym tomie trzy serie cieszących się wielkim zainteresowaniem telewizyjnych wykładów Leszka Kołakowskiego o wielkich filozofach to już prawie minileksykon, a na pewno znakomita zachęta do zajęcia się „umiłowaniem mądrości”.Tacy mistrzowie jak Sokrates, Platon, Arystoteles, Augustyn, Tomasz z Akwinu, Mistrz Eckhart, Kartezjusz, Pascal, Leibniz, Hume, Kant, Kierkegaard, Nietzsche, Husserl, Heidegger - i jeszcze wielu innych nie mniejszych filozofów - stawiają nam pytania. O dobro, o to, czy zasady moralne mają charakter arbitralny, czy można wierzyć w Boga i twierdzić zarazem, że nic o Nim nie wiadomo. I wiele, wiele innych.

W najbliższy piątek, 7 listopada, podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureata corocznej Nagrody imienia Jerzego Giedroycia za działalność w imię polskiej racji stanu. 

 

W tekstach o laureatach czytamy.

Krzysztof Pomian - W 10. rocznicę Października wygłosił odczyt krytykujący władze komunistyczne za zmarnowanie szansy na odnowę systemu, za co, wraz z Leszkiem Kołakowskim, został usunięty z PZPR.

Leopold Unger- „Udało mi się mieć ciekawe życie”, gdzie teksty o Ungerze i do Ungera napisało ponad 30 autorów m.in. Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Henryk Giedroyc, Ryszard Kapuściński,Leszek Kołakowski, Bohdan Osadczuk, Jerzy Pomianowski, Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Wajda, Lech Wałęsa i Józef Życiński.

Pół godziny później i kilometr dalej w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się spotkanie z profesoremLeszkiem Kołakowskim. Wchodzi z trudem, o lasce, publiczność wita go jak gwiazdę futbolu czy rocka. Pele filozofii. Aula ma 1400 miejsc, ale upycha się około 2 tysięcy ludzi. Mniej więcej tyle, ile przyszło na mecz. Spotkanie trwa prawie dwie godziny – tyle co mecz. Aktorzy na scenie nie zmieniają pozycji, nie wykonują żadnych zwodów. Tylko główkują. Niby nic się nie dzieje, ale nie chce się wyjść.

Opublikowano: 28.12.2008 16:24.
Autor: PHK1
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Czas by pojawily sie ksiazki inne niz te w stylu Grossa.Niedawno przeczytalem pamietniki...
  • Trzeba najpierw usystematyzować pojęcie niepełnosprawności skoro w ogłoszeniach o pracy jest...
  • @żędzian dodam ,że 10 kwietnia były rozróby na Placu Piłsudskiego, a do 18 kwietnia kolejna...

Tematy w dziale