mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
16 obserwujących
187 notek
62k odsłony
144 odsłony

Przymus - tajna broń rozgrywającego!

6 pik, wist małe karo do asa, następnie król karo..
6 pik, wist małe karo do asa, następnie król karo..
Wykop Skomentuj5

W obu przypadkach "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna" - ten cytat wyjąłem z komentarza pod poprzednią notką, gdzie postawiłem powyższe problemy rozgrywkowe.

W pierwszym mamy 11 lew i jakoś nie widać szans na 12-tą - czy aby na pewno?

W drugim, jeśli trefle nie podzielą się 3-3 (jest 64% szans na inny podział), to leżymy.

Gdy oddaliśmy należną ilość lew (redukcja lew) i dalej brakuje nam jeszcze jednej do wygrania kontraktu, to tajemniczą, a często nie dostrzeganą szansą na realizację kontraktu jest przymus. Nie jest tu potrzebny jakiś wielki geniusz karciany, a pomaga odrobina wyobraźni i zrozumienie, że stwarzamy sobie dodatkową szanśę na wygranie.

Ekspertyza nr: 1.

Zacznę od szlema karowego. Kara się podzieliły i mamy 12 lew z góry. Jeśli trefle dzielą się  3-3 (36% szans), to wygrywamy, lecz po licytacji, gdzie E zgłosił długość pikową, szansa ta maleje. Bonusowy podział trefli 4-2, z dubletonem JT, też nie brzmi jakoś wiarygodnie, by podpierać tylko  taką szansą naszego szlema.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, sprawdzić w rozgrywce, czy nie istnieje inna szansa, gdy podział trefli  4-2 i gorszy.

Z licytacji wynika że obie figury pikowe są u E, jeśli przy tej okazji blokujący będzie miał 4 trefle, to w 4-kartowej końcówce:

stół: 0-T-0-KQ9

ręka: Jx-0-x-6

gdy zagramy z ręki ostanie karo, co ma wyrzucić biedny obrońca mając K-0-0-Txx (my ze stołu dychę kier)?

teraz spójrzymy na sytuację obrońcy po naszej lewej (W), gdy miał on od początku w kierach KQJ ( lub singlową czy też drugą figurę kier miał E ) to co W ma wyrzucić w powyższej końcówce, gdy gramy blotkę karo z ręki, mając: 0-K-0-Jxx.

Szlem może i tandetny,  ale "we are the sultans of  swing", bowiem jednym zagraniem z ręki: pierwej próbujemy ustawić w przymusie kierowo-treflowym obrońcę W, jeśli dycha kier nie robi się lewą, to wywalamy ją ze stołu i teraz polujemy na obrońcę E, próbując ustawić go przymusie pikowo-treflowym.

Jeśli któraś z tych sprzyjających nam sytuacji będzie miała miejsce, to "sprawiedliwość będzie po naszej stronie" ))))), a może raczej wielki, karciany bóg Piatnik i zapiszemy +2140. Zawsze oczywiście pociągniecie trefle, i był podział albo przymus zadziałał.

A gramy tak:

1 /po asie pik, 3 razy kara by odegrać obrońcom atu (kier i pik ze stołu)

2/ asem trefl do stołu, as kier ( pik z ręki) i przebitka!!!! kier (możliwa druga figura kier, w ręce E), czyli przerzucamy zatrzymanie kier na obrońcę z naszej lewej

3/ i kara do spodu, aż osiągniemy powyższą 4-kartową końcówkę.

To, że każdy brydżysta brał przy tym układzie 13 lew, bo trefle dzieliły się równo, nie ma żadnego znaczenia, ważne jest czy Wy graliście maksymalizująć swoje szanse na dodatni zapis.

Jeśli macie Państwo jakikolwiek problem z prześledzenim tego sposobu rozgrywki wg mojego opisu, to proszę weźcie kartkę, przepiszcie układ N-S i wykreślajcie kolejne, zagrane karty (ja tak kiedyś robiłem - działa)))) Przyporządkujcie w końcówce hipotetyczne, ręce W oraz E gdy skiwerczą oni przymusie trefle-starszy kolor.

Jesli dobrnęliście do tego miejsca, to przerwa, bo mózg się lasuje )))):

Boski, genialny, wspaniały Mark Knopfler -  ten to ma aparycję )))), ale tak to wygląda gdy legenda spotyka się z rzeczywistością!

Ekspertyza nr: 2.

Szlemik pikowy po wiście małe karo do asa i następnie król karo przebity pikiem ręku. Lew 11, gdzie dwunasta? 2 NT licytowane z opóźnieniem przez W to oczywiście oba młodsze.

Z końcówki by już nie męczyć pisaniem zrobiłem prtscreen'a.

Jeśli nie postawiliście w pierwszej lewie waleta karo oraz jeśli damę karo ma E (a z licytacji jest taka szansa, w końcu licytował lepszy, prawdopodobnie 4-kartowy?? - W pokazał conajmniej 5-5 w młodszych! Przekleństwo  Piatnika, dla Was jego przychylne spojrzenie ))) Potrafiliście wyobrazić sobie taką końcówkę? Jeśli nie, to kartka układ skopiować i wykreślać kolejne zagrane karty!

I moje pytanie gdzie obrońcy popełnili błąd?

pozdr q. 

Zobacz galerię zdjęć:

6 pik - końcówka
6 pik - końcówka szlem karowy- 4 ręce
Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale