To i owo
Przez poznanie do poznania...
42 obserwujących
1097 notek
717k odsłon
  872   0

Gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczyna się odradzać

Gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczyna się odradzać

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w maju po dwóch miesiącach gwałtownych spadków w miarę ponownego otwierania firm, co stanowi dowodów na to, że recesja wywołana pandemią COVID-19 dobiegła końca.

 Raport Departamentu Handlu informuje, że w maju gospodarka stworzyła 2,5 miliona miejsc pracy. Zwolnienia również spadają, a działalność produkcyjna poprawia się, chociaż produkcja pozostaje na bardzo niskim poziomie.

Wzrost sprzedaży detalicznej wynosi 63% w porównaniu do marca i kwietnia. Jednak droga do wyzdrowienia może być długa i trudna, ponieważ w niektórych częściach kraju odradza się zakażenie COVID-19. Ponadto w lipcu zakończą się wzmocnione kontrole bezrobocia rządu federalnego.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział prawodawcom USA, że „dopóki opinia publiczna nie upewni się, że choroba jest ograniczona, całkowite wyleczenie jest mało prawdopodobne”.

„Gospodarka i sprzedaż detaliczna osiągnęły dno w maju, a my mamy pierwszy etap ożywienia w kształcie litery V”, powiedział Sung Won Sohn, profesor ekonomii biznesu na Loyola Marymount University w Los Angeles. „Jednak powrót do dowolnego miejsca w pobliżu poziomu sprzedaży detalicznej i działalności gospodarczej, które cieszyliśmy się na przełomie roku, zajmie trochę czasu.”

Ponowne otwarcie w zeszłym miesiącu firm, które zostały zamknięte w połowie marca, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19, spowodowało, że Amerykanie wracają do salonów samochodowych i wydają więcej na benzynę, odzież i restauracje.

Chociaż prawie 20 milionów ludzi straciło pracę z powodu pandemii, rekordowe oszczędności i historyczny pakiet budżetowy rządu o wartości prawie 3 bln USD stanowią poduszkę dla konsumentów dzięki jednorazowym czekom w wysokości 1200 USD i hojnym zasiłkom dla bezrobotnych. Bezprecedensowy kryzys gospodarczy spowodował, że oszczędności osobiste wzrosły w kwietniu o 337 miliardów USD, a stopa oszczędności osiągnęła najwyższy w historii poziom 33%.

Ożywienie w sprzedaży detalicznej w ubiegłym miesiącu było spowodowane przyspieszeniem sprzedaży o 44,1% w salonach samochodowych.

Wpływy na stacjach paliw wzrosły o 12,8%. Sprzedaż w sklepach z artykułami elektronicznymi i AGD wzrosła o 50,5%. Wpływy w sklepach odzieżowych wzrosły w zeszłym miesiącu o 188%. Mimo to sprzedaż sklepów odzieżowych pozostała o około 63% poniżej poziomu z lutego.

Sprzedaż w sklepach meblowych wzrosła o 89,7%. Wpływy z restauracji i barów wzrosły o 29,1%. Wydatki na hobby, instrumenty muzyczne i księgarnie przeskoczyły 88,2%. Wszystkie te kategorie odnotowały rekordowy spadek sprzedaży w marcu i kwietniu.

Sprzedaż detaliczna online i wysyłkowa wzrosła o 9,0%. Sprzedaż w sklepach z materiałami budowlanymi wzrosła o 10,9%.

Gwałtowny wzrost popytu na pojazdy silnikowe pomógł podnieść produkcję przemysłową o 3,8% w maju, wynika z osobnego raportu FED podanego, po załamaniu o rekordową liczbę 15,5% w kwietniu. Produkcja, która stanowi 11% gospodarki USA, wciąż jest dotknięta zakłóceniami w łańcuchu dostaw.

Tańsza ropa naftowa sprawiła, że ​​odwierty naftowe i gazowe stały się nierentowne, co wpłynęło na popyt na ciężki sprzęt i maszyny.

„Oczekujemy stopniowego ożywienia w ciągu najbliższych kilku lat, przy opóźnieniu wzrostu całej gospodarki”, powiedział Gus Faucher, główny ekonomista w PNC Financial w Pittsburghu. „Jednym z potencjalnych zagrożeń jest to, że firmy zdecydują się skrócić łańcuchy dostaw z powodu pandemii i związanych z nią zakłóceń w handlu światowym, przenosząc moce produkcyjne z powrotem do USA lub pewnych sojuszników”.

Administracja Trump przygotowuje pakiet infrastruktury o wartości do 1 bln USD, który koncentruje się na projektach transportowych w ramach działań mających na celu ożywienie największej gospodarki światowej.

Wstępna wersja Departamentu Transportu rezerwuje większość funduszy na projekty takie jak drogi i mosty, ale przeznaczy również około jednej czwartej pieniędzy na priorytety, takie jak infrastruktura bezprzewodowa 5G i wiejski Internet szerokopasmowy.

Prezydent Donald Trump, Republikanin z krwi i kości, startuje w wyborach w listopadzie. Zależy mu na pobudzeniu gospodarki, aby wzmocnić swoje perspektywy polityczne.

Gdy gospodarka powoli wraca do zdrowia po około dwumiesięcznym przestoju w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19, administracja Trumpa szuka sposobów na szybkie rozpoczęcie pracy.

Rezerwa Federalna zapowiedziała, że będzie kupować obligacje korporacyjne bezpośrednio za pośrednictwem kredytu korporacyjnego na rynku wtórnym (SMCCF), jednego z kilku programów ratunkowych wprowadzonych niedawno przez bank centralny w celu poprawy funkcjonowania rynku.

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka