Gorące tematy:

To i owo
Przez poznanie do poznania...
20 obserwujących
646 notek
280k odsłon
1291 odsłon

Większe kłopoty gospodarcze w Niemczech?

Wykop Skomentuj80

Większe kłopoty gospodarcze w Niemczech?

Niemiecka gospodarka kurczy się w rekordowym tempie podczas „recesji stulecia”…

Spadek niemieckiego PKB w drugim kwartale zniweluje prawie 10 lat wzrostu!

Gwałtowny spadek niemieckiej produkcji gospodarczej w drugim kwartale spowodowany koronawirusem zniwelował prawie 10-letni wzrost gospodarczy w skorygowanych kategoriach, podał w czwartek (30 VII 2020r.) urząd statystyczny.

Wskaźnik PKB skorygowany o inflację, sezonowość i efekty kalendarzowe spadł do 94,26 w drugim kwartale, podał urząd. „Ostatnio indeks łańcuchów był niższy i wyniósł 93,19 w czwartym kwartale 2010 r., czyli mniej więcej 10 lat temu”.

Federalny Urząd Statystyczny podał, że produkcja krajowa brutto w największej gospodarce Europy skurczyła się o 10,1% kwartał do kwartału od kwietnia do czerwca po skorygowanym spadku o 2,0% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Spadek był najbardziej gwałtowny od czasu, gdy biuro zaczęło gromadzić dane o wzroście kwartalnym w 1970 r. I był gorszy niż 9% spadek prognozowany przez ekonomistów w sondażu Reutera. Po uwzględnieniu inflacji, efektów sezonowych i kalendarzowych wymazał prawie dekadę wzrostu, podał urząd statystyczny.

Jako kolejna oznaka osłabienia gospodarczego, roczna inflacja zatrzymała się w lipcu, ponieważ ceny konsumpcyjne zanotowały najsłabszy odczyt od ponad czterech lat, jak pokazały odrębne dane urzędu statystycznego.

W ciągu roku produkt krajowy brutto spadł o 11,7% od kwietnia do czerwca, pokazały dane wyrównane sezonowo. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się spadku o 11,3%.

W drugim kwartale załamał się zarówno eksport, jak i import towarów i usług, podobnie jak wydatki gospodarstw domowych i inwestycje w sprzęt.

Ale wydatki państwa wzrosły.

W rzadkim świetle dla perspektyw gospodarczych bezrobocie nieoczekiwanie spadło w lipcu w ujęciu wyrównanym sezonowo, jak pokazały dane Urzędu Pracy.

Liczba bezrobotnych spadła o 18 tys. do 2,923 mln osób, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 6,4%.

Dane wzmocniły nadzieję, że rynek pracy wyjdzie z kryzysu jedynie z małym osłabieniem, co może wzmocnić wydatki gospodarstw domowych.

Rząd ma nadzieję, że pakiet stymulacyjny o wartości ponad 130 miliardów euro, w tym tymczasowa obniżka podatku VAT w celu pobudzenia popytu krajowego, pomoże w powrocie gospodarki do wzrostu.

Ogólnie rząd spodziewa się skurczenia się gospodarki o 6,3% w tym roku i odbicia z ekspansją o 5,2% w 2021 roku. Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby gospodarka osiągnęła poziom sprzed kryzysu przed 2022 rokiem?
....

Wykop Skomentuj80
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka