To i owo
Przez poznanie do poznania...
37 obserwujących
891 notek
512k odsłon
  3081   4

Polityka zagraniczna Joe Bidena - czy leci z nami pilot?

Polityka zagraniczna Joe Bidena - czy leci z nami pilot?

image


Tyle było krytyki Donalda Trumpa, że szkodzi polityce zagranicznej USA, a co się okazuje - już na początku urzędowania administracja Bidena jest testowana i okazuje się mniej skuteczna…

Oby w końcu interes USA wygrał z ideologią bo to może być „piękna” katastrofa?

 „Wojny zaczynają się, gdy agresywne mocarstwa uważają, że ich cele są słabsze lub dają fałszywe wrażenie, że są słabsze, lub pozostają obojętne w obliczu prowokacji”, ostrzega Victor Davis Hanson z Center for American Greatness i Instytutu Hoovera Uniwersytetu Stanforda .

Dla Prezydenta Joe Bidena wejście na światową arenę polityczną zaczęło się nomen omen od wirtualnej konferencji w Monachium…

Do starych problemów doszły nowe, a wszyscy Bidena testują i obserwują…Wszyscy pamiętają czerwone linie Obamy w Syrii i jego reakcję na ich przekroczenie. Za słabości polityków płacą zwykli ludzie.

Niemcy i Rosjanie mimo sankcji USA kończą Nord Stream II, Chińczyki trzymają się mocno, a Iran przez pośredników atakuje rakietami bazę US Army w Iraku…

Prezydent Joe Biden i jego gabinet przeprowadzą w ciągu najbliższych kilku miesięcy międzyagencyjny przeglądy różnych kwestii dotyczących polityki zagranicznej. Jak radzić sobie z Chinami i Rosją, czy wycofać się z Afganistanu, jak zintegrować narodowe interesy bezpieczeństwa z krajowymi interesami gospodarczymi bez uciekania się do protekcjonizmu . Kwestia Iranu wraca na stół. Administracja Bidena szuka sposobu na powrót do porozumienia nuklearnego. Iran szuka sposobu na powrót do niego na własnych warunkach i bez dodatkowych warunków. To wszystko są skomplikowane kwestie.

Co było w Monachium poza hasłem „Ameryka wróciła”?

Przesłanie Prezydenta Bidena na konferencji w Monachium dotyczyło zagrożeń, jakie Chiny i Rosja stanowią dla porządku światowego. Partnerzy europejscy (Niemcy, Francja i inni) są prawdopodobnie po drugiej stronie?

Unia Europejska mimo protestów Polski podpisała obszerną umowę handlową z Chinami. Niemcy prowadzą starania o ukończenie transkontynentalnego gazociągu eksportowego z Rosją. Prezydent Francji Emmanuel Macron, który ma zostać najbardziej wpływowym liderem w Europie, kiedy niemiecka kanclerz Angela Merkel ustąpi w tym roku, wykorzystał swoją prelekcję na konferencji w Monachium, aby powtórzyć swoją koncepcję „europejskiej strategicznej autonomii”, która odzwierciedla mniej ściśle skoordynowane stosunki ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach obronnych i innych. Biden potrzebuje Europy, aby skutecznie stawić czoła Chinom i Rosji.

Ale Niemiecka Europa ma inne interesy, a Wielka Brytania jest poza UE…...

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka