To i owo
Przez poznanie do poznania...
30 obserwujących
818 notek
446k odsłon
  533   0

Trudny proces Dereka Chauvina

Trudny proces Dereka Chauvina

Dlaczego trudny? - bo polityczny.

Sprawa była elementem kampanii wyborczej użytym w wyborach prezydenckich 2020 roku w USA. Media amerykańskie nie zdały egzaminu z bezstronnej obiektywności, pełniły rolę chartów w nagonce na Donalda Trumpa.

Ameryka zbiera teraz pokłosie tych wydarzeń. Nie wiem czy pastor Martin Luther King byłby zadowolony z tej całej sytuacji? Martin Luther King to święty człowiek...

Zacznę od mowy Steve’a Schleichera - „Uwierz swoim oczom. Stało się to, co widziałeś ”. Te kilka słów specjalnego zastępcy prokuratora generalnego Steve'a Schleichera podsumowało długą i szczegółową argumentację prokuratury na zakończenie procesu Dereka Chauvina.

Jeśli oglądałeś fragmenty procesu byłego policjanta z Minneapolis, Dereka Chauvina, a nawet tylko wideo z dziewięciu minut i 29 sekund, który trzymał kolano na szyi George'a Floyda, może być trudno wyobrazić sobie coś innego niż wyrok skazujący . Żaden policjant nie powinien nigdy robić tego, co zrobił Chauvin.

Dlaczego więc istnieją jakiekolwiek wątpliwości, że zostanie skazany?

Prawnicy prokuratury i obrony spędzili czas z sędzią Peterem Cahillem w piątek rano, opracowując ostateczną wersję instrukcji dla ławy przysięgłych.

 Zaczynając od podstawowych zasad, takich jak wyjaśnienie, jak działa ciężar dowodu poza uzasadnioną wątpliwością, oraz że domniemanie niewinności oznacza, że ​​oskarżony nie musi jej udowadniać, aby zostać uniewinnionym. Sędzia poinformował również ławę przysięgłych o elementach, które prokuratura musi udowodnić za każde z zarzucanych mu przestępstw: zabójstwo drugiego stopnia, zabójstwo trzeciego stopnia i zabójstwo drugiego stopnia. 

Nie jest to jednoznaczne i łatwe, a strony argumentowały za różnymi interpretacjami w wielu kwestiach, w tym intencji i związku przyczynowego, w oparciu o orzecznictwo Minnesota. Zadaniem sędziego jest rozstrzygnięcie tych różnych stanowisk, zanim doradzi ławie. Zazwyczaj sędziowie zachowują ostrożność i popełniają błędy po stronie oskarżonego w niniejszych instrukcjach, aby uniknąć popełnienia jakiegokolwiek błędu w postępowaniu, który mógłby doprowadzić do uchylenia wyroku skazującego, jeśli istnieje, w postępowaniu odwoławczym.

 Prokuratura przedstawiła mocne dowody:

- świadek śmierć George'a Floyda, przypadkowy obserwatora, który był technikiem ratownictwa medycznego w Minneapolis Fire Department,

- świadek który był doświadczonym praktykiem mieszanych sztuk walki,

- obserwatorka, młoda kobieta, była na tyle przytomna, by nagrać film.

Wiele filmów zostało zaprezentowanych w procesie. Materiał filmowy z co najmniej pięciu policyjnych kamer ciała. Film z monitoringu w sklepie, w którym Floyd rzekomo przekazał fałszywy 20-dolarowy banknot za papierosy. Filmy policyjne z dashcam. Film nagrany przez świadka przez przednią szybę samochodu. A we wtorek sędzia Peter Cahill przychylił się do wniosku głównego obrońcy Erica Nelsona (dobry adwokat) o dopuszczenie do dowodów rozszerzonego wideo z kamery miejskiej po drugiej stronie ulicy od miejsca, w którym Floyd walczył z policją. Nelson powiedział, że umożliwienie jurorom dostępu do nagrania wideo podczas obrad zapewniłoby jaśniejszy obraz tego, co się stało, niż fragmenty, którymi prokuratorzy grali w sądzie.

Obrona twierdzi, że działania Chauvina były „rozsądne”, w końcowych argumentach adwokat obrony Eric Nelson przekonywał, że działania Dereka Chauvina były „rozsądne”.

Kwestia podstawowa dla ławy – czy to była napaść na Floyda, czy rozsądne działania policji? Moim skromnym zdanie to właściwie postawione pytanie…

 Lekarz sądowy nazywał śmierć George'a Floyda nieokreśloną. Obrona wskazuje na problemy z lekami i sercem George'a Floyda. Ilu ekspertów medycznych potrzeba, aby powiedzieć nam, jak zmarł George Floyd?

Szefowa policji Minneapolis, Medaria Arradondo, obejrzała krótki klip i przyznała, że ​​kolano Chauvina wydawało się bardziej uciskać łopatkę Floyda niż jego szyję. Powiedział, że po raz pierwszy zobaczyła ten obraz. To, co widzą świadkowie i ławnicy - i jak to interpretują - jest kluczowym elementem procesów sądowych.

 Chauvin jest oskarżony o zabójstwo drugiego i trzeciego stopnia oraz zabójstwo drugiego stopnia. Sędziowie muszą zdecydować, czy śmierć Floyda została spowodowana przez Chauvina, jak twierdzi prokuratura, czy też z powodu zażywania narkotyków i problemów zdrowotnych Floyda, jak twierdzi obrona.

Aby to zrobić, będą musieli rozważyć więcej dowodów wideo i audio, niektóre z nich są sprzeczne - niż prawdopodobnie kiedykolwiek przedstawiono w jakiejkolwiek ważnej sprawie karnej w USA.

 „Nigdy nie byłam zaangażowana w nagrywanie wideo przez tak długi czas i z tak wielu perspektyw” - powiedział dr Lindsey Thomas, były lekarz sądowy z hrabstwa Hennepin, podczas zeznań w charakterze świadka oskarżenia w zeszłym tygodniu. .

Zaledwie 2% ludzkiego wzroku to widzenie o wysokiej ostrości, które obejmuje drobne szczegóły; - reszta tego, co widzimy, pochodzi z widzenia peryferyjnego, którego brakuje jasności - powiedziała.

Gdy ława przysięgłych rozpoczęła obrady w procesie Dereka Chauvina w poniedziałek wieczorem, zespół prawny byłego policjanta z Minneapolis zgłosił do sędziego kilka obaw dotyczących wpływu z zewnątrz na orzeczenie przysięgłych. Prawnicy Chauvina zwrócili uwagę, że przysięgli nie byli izolowani w trakcie sprawy i dlatego mogą nie być wolni od zewnętrznych wpływów w postaci aktualizacji wiadomości, które mogli nieumyślnie lub celowo widzieć wraz z trwającą przemocą w społeczności otaczającej proces Chauvina i zbliżającego się werdyktu. Wśród swoich obaw obrońcy Chauvina wskazali na reprezentantkę Maxine Waters (D-CA) i jej występy z demonstrantami w Brooklyn Center w Minnesocie w weekend. Mimo że sędzia odrzucił wniosek obrony o krzywdę, podkreślił szkody, jakie mogła wyrządzić jej retoryka, mówiąc: „Kongresmenka Waters mogła dać coś w ramach apelacji, co może skutkować unieważnieniem całego procesu”.

image

SCOTUS może być innego zdania, o ile sprawa tam trafi?
...

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka