To i owo
Przez poznanie do poznania...
39 obserwujących
933 notki
550k odsłon
  434   0

Inflacja w strefie euro rośnie powyżej celu EBC

Inflacja w strefie euro rośnie powyżej celu EBC

 Inflacja w strefie euro rośnie szybciej niż oczekiwano, zdecydowanie przekraczając cel Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2%, a znaczna część tegorocznego wzrostu ma dopiero nadejść.

 Inflacja w 19 krajach należących do strefy euro przyspieszyła w lipcu do 2,2% z 1,9% miesiąc temu, z łatwością przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 2%, ponieważ ceny energii nadal rosną, jak podała Eurostat.

Oczekuje się, że inflacja będzie dalej przyspieszać w nadchodzących miesiącach i prawdopodobnie osiągnie szczyt powyżej 2,5% pod koniec roku, a może nawet wyżej?

Niemiecka inflacja osiąga najwyższy poziom od 13 lat, związki zawodowe żądają „silnych podwyżek płac” …

Inflacja urosła do 3,1%, najwyższa od sierpnia 2008 r. Częściowo odpowiedzialny jest efekt bazowy zmiany podatku VAT.

 Ministerstwo Gospodarki nie przewiduje trwałego wzrostu inflacji Ekonomiści sektora prywatnego spodziewają się jednak dalszych podwyżek cen.

Ceny konsumpcyjne mają być zharmonizowane tak, aby były porównywalne z danymi o inflacji z innych krajów Unii Europejskiej, wzrosły w lipcu o 3,1% w porównaniu z 2,1% w czerwcu, podał Federalny Urząd Statystyczny.

 Wzrost spowodował, że stopa inflacji przekroczyła cel Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2% i wywołała debatę na temat tego, czy wzrost kosztów utrzymania się utrzyma.

 „Z dzisiejszej perspektywy nie należy się spodziewać trwałego wzrostu inflacji” – powiedział rzecznik Ministerstwa Gospodarki, powołując się na efekty bazy wynikające z przejściowej obniżki stawek VAT w drugiej połowie 2020 r., która wpłynęła na porównania.

 Jednak szef niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann powiedział, że jest zaniepokojony perspektywą zbyt długiego przedłużania środowiska niskich stóp procentowych w EBC. Weidmann powiedział, że jego doradcy spodziewają się, że inflacja w Niemczech zbliży się do 5% jeszcze w tym roku.

Weidmann wygłosił swoje uwagi po tym, jak EBC zobowiązał się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie jeszcze dłużej, aby pobudzić powolną inflację, i ostrzegł, że szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Delta stwarza ryzyko ożywienia.

Ekonomista ING Carsten Brzeski powiedział, że zakłócenia łańcucha dostaw i wyższe koszty towarów mogą wywierać większą presję na ceny.

 Liczby nadal nie będą niepokoić decydentów EBC, którzy ostrzegali już przed tymczasowym wzrostem inflacji i jasno dali do zrozumienia, że ​​nie dostosują polityki, ponieważ jednorazowe czynniki stojące za podwyżką, takie jak wyższe ceny ropy i podatki, prawdopodobnie znikną w następny rok.


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka