To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1166 notek
778k odsłon
  1290   9

Skuteczność sankcji w wojnie na wyczerpanie

Skuteczność sankcji w wojnie na wyczerpanie

Co jest istotnym elementem wojny na wyczerpanie?

- zasoby własne,

- zasoby przeciwnika,

- możliwość pozyskania zasobów z zewnątrz.

Co to są zasoby własne?

- potencjał materialny (wielkość liczona według różnych kryteriów np. PKB) i zdolność do jego wykorzystania na polu walki,

- potencjał ludzki, jego wielkość i przydatność na polu walki,

- zdolność wykorzystania jednego i drugiego do ograniczenia potencjału przeciwnika.

Zawsze jest także wola walki oparta na morale, które wynika z wielu czynników.

Koszty wojny są duże dla Rosji i Ukrainy.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1230302,koszty-gospodarcze-wojny

Dzisiaj chciałby zwrócić uwagę na błędne ocenianie wielkość i znaczenia rosyjskiej gospodarki.

Co ma wpływ na skuteczność sankcji lub jej brak…

Eksperci ekonomii przyjęli takie same kryteria oceny wielkości gospodarek dla różnych systemów gospodarczych, co moim zdaniem jest błędem.

Uważam, że twierdzenia, że ​​rosyjska gospodarka była mniej lub bardziej nieistotna, zaledwie odpowiednik małego, niezbyt imponującego kraju europejskiego jest błędem?

 „Putin, który ma gospodarkę wielkości Włoch”- powiedział senator Lindsey Graham, R-S.C. w 2014 roku po inwazji na Krym.

O rosnących rosyjskich wpływach dyplomatycznych i geopolitycznych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej The Economist zapytał w 2019 r.: - „Jak kraj o gospodarce wielkości Hiszpanii… osiągnął to wszystko?”

Prawdopodobnie głównym błędem oceny gospodarki rosyjskiej są kursy wymiany. Jeśli porównamy produkt krajowy brutto (PKB) Rosji, przeliczając go z rubli na dolary amerykańskie, uzyskujemy gospodarkę wielkości Hiszpanii.

 Ale takie porównanie nie ma sensu bez uwzględnienia parytetu siły nabywczej (PPP), który uwzględnia produktywność i poziom życia, a tym samym dobrobyt per capita i wykorzystanie zasobów. W rzeczywistości PPP jest środkiem preferowanym przez większość instytucji międzynarodowych, od MFW po OECD.

A kiedy mierzysz PKB Rosji w oparciu o PPP, jasne jest, że rosyjska gospodarka jest w rzeczywistości bardziej zbliżona do wielkości Niemiec, około 4,4 biliona dolarów dla Rosji w porównaniu z 4,6 biliona dolarów dla Niemiec. Od wielkości małej i nieco niedomagającej gospodarki europejskiej do największej gospodarki w Europie i jednej z największych na świecie – różnica nie bez znaczenia.

Także są inne potrzeby społeczeństwa, oczywiście wybrańcy w Rosji podobnie jak w Chinach mają takie same potrzeby jak elity Zachodu.

W Rosji sektor usług jest rażąco przewartościowany w porównaniu z sektorem przemysłowym i towarami takimi jak ropa, gaz, miedź i produkty rolne.

Jeśli zmniejszymy proporcjonalne znaczenie usług w gospodarce światowej, gospodarka Rosji jest znacznie większa niż Niemiec i reprezentuje prawdopodobnie 5% lub 6% gospodarki światowej”, bardziej przypomina Japonię niż Hiszpanię.

W Rosji dostarczanie ludziom rzeczy, których naprawdę potrzebują do przetrwania, takich jak żywność i energia, ma większą wartość niż rzeczy niematerialnych, takich jak rozrywka czy usługi finansowe.

Kiedy firma taka jak Netflix ma stosunek ceny do zysków trzy razy wyższy niż Nestlé, największej na świecie firmy spożywczej, jest to bardziej bicie piany na rynku niż fizyczna rzeczywistość. Netflix to świetna usługa, ale dopóki około 800 milionów ludzi na świecie pozostanie niedożywionych, Nestlé nadal będzie zapewniać większą wartość.

 Wielkość i znaczenie rosyjskiej gospodarki jest dodatkowo zniekształcone przez ignorowanie globalnych przepływów handlowych, w których Rosja może stanowić  nawet 15%.

Chociaż Rosja nie jest na przykład największym producentem ropy naftowej na świecie, była jej największym eksporterem, wyprzedzając nawet Arabię ​​Saudyjską. To samo dotyczy wielu innych podstawowych produktów, takich jak pszenica około 19,5% światowego eksportu, nikiel (20,4%), półprodukty żelaza (18,8%), platyna (16,6%) oraz ryby mrożone (11,2%).

Tak ogromne znaczenie w produkcji tak wielu podstawowych towarów oznacza, że ​​Rosja, podobnie jak niewiele innych krajów na świecie, jest pod wieloma względami filarem zglobalizowanego łańcucha produkcyjnego.

Dlatego nawet najbardziej wyrafinowane sankcje są mniej skuteczne niż sądzimy.

Najszybciej tą wojnę można zakończyć przy pomocy broni takiej jaką potrzebuje Ukraina. W USA, Polsce, Wielkiej Brytanii to wiedzą...

Jeśli Francja, Niemcy chcą szybko wrócić do interesów z Rosją to muszą uzbroić Ukrainę w najlepszą broń jaką posiadają.

Pełzająca wojna może rozbić UE a także NATO.



...

Lubię to! Skomentuj88 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka