To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1174 notki
784k odsłony
  258   1

Prognoza analityków amerykańskich z 1998 roku dotycząca rozpadu Rosji (przypomnienie)…

Prognoza analityków amerykańskich z 1998 roku dotycząca rozpadu Rosji…

Zdaniem analityków pracujących dla CIA Rosja najpóźniej do 2015 roku miała rozpaść się na osiem państw. Podobny raport oparty na głębszej analizie powstał wcześniej w Pracowni Problemów Globalnych Instytutu Bezpieczeństwa Rozwoju Energetyki Jądrowej Rosyjskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Przy czym analiza była oparta na procesach rozpadów i kształtowania się organizmów państwowych z punktu widzenia obiegu informacji, komunikacji i energii.image


Na uwagę zasługuje sformułowane przez pracowników tej pracowni prawo energetycznej nieefektywności wielkiego państwa. Zdaniem profesora Władymira Klimienki na zużycie energii ma wpływ nie tylko czynnik klimatyczny, ale także terytorialny. Być wielkim państwem pod względem obszaru nie jest korzystnie, ponieważ zbyt długo idzie informacja, rezultatem tego jest niska efektywność systemu obiegu energii i informacji w kraju.

Naukowcy rosyjscy z tej pracowni sprowadzają do modelu energoinformacyjnego wymianę towarową, obieg informacji, decyzje, wykonanie ( w fizyce każdą masę można wyrazić w jednostkach energii). W Rosji przesyłając energię z jednego krańca na drugi traci się piątą jej część.

 Amerykanie obliczyli, że z powodu rozległości USA zużywają o 20 procent energii więcej niż Niemcy, Francuzi na jednostkę globalnego produktu narodowego. Także warunki klimatyczne mają wpływ na zużycie energii. W krajach o takim samym potencjale gospodarczym i o różnych warunkach naturalnych więcej energii zużywa się w chłodniejszym klimacie. Żeby osiągnąć taką samą stopę życiową mieszkańcy kraju położonego w strefie zimna zużyć muszą o wiele więcej energii.

Ciepły klimat jest takim samym bogactwem naturalnym jak ropa naftowa i gaz ziemny. Na podstawie tych przesłanek profesor Klimienko już w 1996 roku stwierdził, że wymogi energetyczne mogą spowodować podział Rosji na obszary o wielkości do 500 tysięcy kilometrów kwadratowych. Opartych na granicach naturalnych.


....

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka