catrw catrw
239
BLOG

Silicon Valley Bank Collapses

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Silicon Valley Bank Collapses

Bank z Doliny Krzemowej upada, 93 procent depozytów nie jest ubezpieczonych!

Co teraz?

Organy regulacyjne zamknęły dziś Bank Doliny Krzemowej.

Częścią tego, co sprawiło, że SVB jest wyjątkowy, jest to baza klientów.

Zdecydowana większość kont klientów była zbyt duża, aby uzyskać pełne ubezpieczenie FDIC. Teraz jest czekanie na FDIC, aby zobaczyć, ile niegwarantowanych depozytów pozostało i czy można je uczynić całością.

Jeden z ekspertów powiedział: „ Ech...wszyscy byli o tym ostrzegani 4 miesiące temu i „nauczyli się” (nauczono, wkręcono), jak czerpać z tego zyski....to było sfałszowane od samego początku, szkoda, jeśli nie odczytałeś znaków i nie kierowałeś się potencjałem zysku…”

Nomen omen w sprawach inwestycji w SVB edukował program Cramera (w Polsce też Kramer był bankowcem w Vabanku…).

„Oglądanie programu Cramera w celu zdobycia edukacji inwestycyjnej jest jak oglądanie filmu z oceną X, aby uzyskać edukację seksualną”.

Ostatecznie bank upadł z powodu wzrostu stóp procentowych. To tylko dodaje kolejny powód, dla którego FED ma zamiar zaprzestać podwyżek stóp procentowych. Następna podwyżka o 25 punktów bazowych 22 marca (tylko na pokaz) będzie ostatnią. Ludzie z FED wiedzą, że jeśli będą wędrować dalej, cały domek z kart się zawali.

Dywersyfikacja zawsze pomaga. Ci, którzy mają mniej niż 250 000 USD w jednym z SIFI, nie martwią się zarażeniem. Wielcy deponenci, akcjonariusze i posiadacze obligacji w tym banku będą musieli zjeść gównianą kanapkę…Na giełdzie w Nowym Jorku jest powiedzenie: „pójdzie do fryzjera” (mówione w jidysz)….

Zapewne Rezerwa Federalna wolałaby raczej, aby dług został przekształcony w akcje niż ratowanie przez rząd. Dług wobec kapitału własnego zmniejsza podaż pieniądza i hamuje inflację. Jeśli problemem jest niedopasowanie terminów zapadalności do depozytów, to kupi je inny bank. To, że żaden bank jeszcze tego nie zrobił, oznacza, że jest tam znacznie więcej kłopotów.

SVB Financial Group szuka nabywcy po tym, jak organy regulacyjne zamknęły jednostkę Silicon Valley Bank, która ugięła się pod presją spadających depozytów i strat na portfelu papierów wartościowych.

Transakcja może obejmować sprzedaż aktywów firmy fragmentarycznie lub jako całość. Celem jest sfinalizowanie umowy do poniedziałku, powiedziała osoba, prosząc o nieujawnianie jej w sprawach prywatnych.

Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji poinformował w piątek, że przejął Bank Doliny Krzemowej i wyznaczył Federal Deposit Insurance Corp. jako syndyka, powołując się na niewystarczającą płynność i niewypłacalność. Był to największy upadek amerykańskiego banku od 2008 r.

USDC Circle, drugi co do wielkości stablecoin o kapitalizacji rynkowej 43 mld USD, posiadał nieujawnioną część swoich rezerw gotówkowych w wysokości 9,8 mld USD w upadłym banku Doliny Krzemowej.

Circle w zeszłym tygodniu powiedział, że zerwał więzi z Silvergate Bank, przyjaznym dla kryptografii bankiem, który wstrzymał operacje i powiedział, że "dobrowolnie zlikwiduje" swoje aktywa na początku tego tygodnia.

SVB wcześniej porzucił w ostatniej chwili plan pozyskania 2,25 miliarda dolarów w transakcji prowadzonej przez Goldman Sachs Group Inc., aby wesprzeć fundusze, ponieważ startupy technologiczne, obawiając się kryzysu płynności, wyciągnęły gotówkę.

SVB zatrudnił Centerview Partners LLC zbadać inne rozwiązania (o działaniach poinformuje w poniedziałek).

Przedstawiciele Goldman Sachs i Centerview odmówili komentarza.

Wiele znanych firm venture capital, w tym Peter Thiel's Founders Fund, doradzało spółkom portfelowym, aby wycofały pieniądze jako środek ostrożności po tym, jak bank powiedział, że został dotknięty stratami w portfelu papierów wartościowych i spowolnieniem finansowania w firmach wspieranych przez kapitał podwyższonego ryzyka, które obsługuje.

Akcje SVB spadły aż o 69% w handlu przedrynkowym w Nowym Jorku w piątek, zanim akcje zostały wstrzymane. Firma poinformowała, że sprzedała dużą część swoich dostępnych do sprzedaży papierów wartościowych.

Plan SVB ogłosił w środę obejmowało sprzedaż akcji zwykłych o wartości 1,25 mld USD oraz sprzedaż papierów wartościowych o wartości 500 mln USD, które reprezentują zamienne akcje uprzywilejowane. General Atlantic zobowiązał się również do zakupu akcji zwykłych o wartości 500 milionów dolarów.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1288936,banki-w-usa-traca
...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka