catrw catrw
496
BLOG

Iluzja słuszności - ku przestrodze Kolorowej Koalicji

catrw catrw Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 39

Iluzja słuszności - ku przestrodze Kolorowej Koalicji

Na marginesie Kolorowa Koalicja to: KO-PO+Trzecia Droga+Lewica...

Profesor Daniel Kahneman, izraelski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, ukuł wyrażenie "iluzja słuszności". Zwraca uwagę, że mamy tendencję do myślenia, że nasze własne opinie i intuicje są słuszne.

Mamy tendencję do przeoczania twardych danych, które są sprzeczne z naszym światopoglądem i odrzucania argumentów, które nie pokrywają się z naszą własną koncepcją rzeczy.

Działamy w złudzeniu, że nasze idee, spostrzeżenia, intuicje są słuszne. Nie pozwalamy, aby fakty lub przeciwstawne poglądy stanęły nam na drodze.

Iluzja słuszności prowadzi do niezliczonych błędów, do błędnych osądów, do niepotrzebnych konfrontacji. Gdybyśmy mogli być bardziej otwarci i uczciwi, autorefleksyjni, chętni do przyjmowania nowych pomysłów i korygowania błędnych założeń – znaleźlibyśmy się w lepszym, szczęśliwszym i bardziej ludzkim świecie.

Barbara Tuchman w swojej książce „Szaleństwo władzy: od Troi do Wietnamu” badała destrukcyjne zachowania przywódców od starożytności po wojnę w Wietnamie.

Stwierdziła, że: "zjawiskiem zauważalnym w historii, niezależnie od miejsca i okresu, jest prowadzenie przez rząd polityki sprzecznej z jego własnymi interesami".

Zwraca uwagę: "Rząd pozostaje najważniejszym obszarem szaleństwa, ponieważ to właśnie tam ludzie dążą do władzy nad innymi – tylko po to, by ją stracić nad sobą".

Ale dlaczego ludzie z władzą polityczną mieliby ulegać polityce, która jest błędna i niebezpieczna?

Tuchman sugeruje, że żądza władzy jest jednym ze składników tego szaleństwa. Innym składnikiem jest niechęć do przyznania się do błędnej oceny. Przywódcy prowadzą złą politykę i prowadzą złe wojny, ponieważ nie chcą przyznać się przed opinią publiczną, że się mylili.

Tak więc więcej ludzi zostaje zranionych i więcej pokoleń jest straconych – wszystko dlatego, że przywódcy nie tolerują sprzeciwu, nie rozważają innych, lepszych opcji, nie oddają żadnej ze swoich władz, nie przyznają, że mogą się mylić.

Ci przywódcy są w stanie maszerować w szaleństwo, ponieważ ogół społeczeństwa pozwala im na to, aby uchodziło im to na sucho.

Dopóki nie pojawi się głośna i nieustraszona opozycja, "przywódcy" depczą po głowach społeczeństwa. Bardziej troszczą się o własną politykę władzy niż o potrzeby i dobrobyt swoich wyborców.

Marsz szaleństwa nie ogranicza się do władzy politycznej. Jest to widoczne we wszystkich rodzajach życia organizacyjnego. Lider lub liderzy podejmują decyzję.

Decyzja kiedy jest wadliwa, powoduje niezgodę, opiera się na niewłaściwych czynnikach.

Jednak w konfrontacji ze swoim błędem nie wycofają się...

 Zaangażowali własne ego w swoją decyzję i nie przyznają się, że się mylili. Następują szkody, czasami nieodwracalne, powodują, że organizacja lub instytucja kurczy się lub staje się niewierna swojej pierwotnej misji.

 Przywódcy Kolorowej Koalicji maszerują coraz głębiej i głębiej w głupotę, nie chcą ujrzeć światła.


image

...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka