44 obserwujących
96 notek
153k odsłony
  1033   0

Wsparcie przedsiębiorców przez rząd Morawieckiego trzeba uczciwie docenić

Tomasz Rakowski
Tomasz Rakowski

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców, pracodawców i związków zawodowych z Gdańska i okolic. W swoim wystąpieniu w sali "Akwen" w siedzibie NSZZ "Solidarność" premier zaprezentował twarde liczby, dotyczące wsparcia, jakie rząd przekazuje przedsiębiorcom (Tarcza Antykryzysowa, Finansowa, Pomocowa BGK).

W samym tylko woj. pomorskim z tych trzech programów do firm trafiło 5,9 mld PLN. Dla porównania łączne roczne budżety Gdańska, Gdyni i Sopotu wynoszą niespełna 7 mld PLN.Jak wyglądałyby pomorskie biznesy, gdyby nie otrzymały takiego zastrzyku gotówki?

Mam własną firmę i jestem beneficjentem rządowego wsparcia. Przedsiębiorcy z natury nie chcą się chwalić tym, że otrzymali jakieś pieniędze, ale prawda jest taka, że otrzymaliśmy, i to sporo. A co najważniejsze, zadziało się to bez większych problemów i formalności administracyjnych. Tak więc reakcja na ten ogromny kryzys (szok podażowy - brak towarów, bo stanęła produkacja, szok popytowy - ludzie przestają kupować, szok płynnościowy - firmy nie mają pieniędzy) była błyskawiczna i skuteczna. Mało tego, rząd pokazał daleko idącą elastyczność, dostosowując tworzone szybko prawo do głosów płynących ze środowiska biznesu. Uznajemy to za coś normalnego, za coś naturalnego, co się nam należy, nawet nie brakuje wciąż głosów krytycznych - że za mało, że za wolno, że jakieś problemy - ale brakuje kluczowego wniosku i spostrzeżenia: otóż taka reakcja rządu nie jest czymś oczywistym. Kraje o wiele bogatsze od nas przeznaczyły na walkę ze skutkami koronawirusa znacznie mniejsze środki, niż Polska.

Uczciwość nakazuje docenić i pochwalić to, jak najwyższe organy władzy zareagowały na ten bezprecedensowy i największy od 100 lat światowy kryzys.
Kto wie, czy gdyby u władzy była ekipa z PO nie usłyszelibyśmy, że "pieniędzy nie ma!", dokładnie tak samo, jak o środkach na program 500+ mówił swego czasu minister finasów z PO pan Rostowski.

Kończąc, cieszę się, że miałem osobistą sposobność, by przedstawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu moją firmę, perturbacje których doświadczyliśmy w związku z pandemią oraz podziękować za pomoc publiczną, z której mogliśmy bezproblemowo skorzystać.


Chciałbym, żeby taka bezproblemowa współpraca między rządem a prezydentem wciąż była kontynuowana.
Dlatego będę głosował na Andrzeja Dudę.

Zobacz galerię zdjęć:

KPRM
KPRM KPRM KPRM
Mateusz Morawkiecki w Gdańsku 21.06.2020
Lubię to! Skomentuj84 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka