RegionyHistoryczne RegionyHistoryczne
96
BLOG

Topografia XVIII-wiecznego Rypina | Ziemia dobrzyńska [+MAPA]

RegionyHistoryczne RegionyHistoryczne Kultura Obserwuj notkę 0
Rypin był jednym z głównych miasta ziemi dobrzyńskiej w okresie nowożytnym. Miasto stanowiło siedzibę starosty rypińskiego, administrującego północną częścią ziemi dobrzyńskiej.

„...Mury miejskie wystawione były z cegły na fundamencie kamiennym. Na podstawie zachowanego do dzisiaj fragmentu za kościołem św. Trójcy, można przypuszczać, że ich grubość wynosiła około 1 m, a wysokość 5 m, chociaż mogło to kształtować się w poszczególnych odcinkach obwarowań różnie. Trudno również określić przebieg murów miejskich, ponieważ jedyny zachowany plan, na którym zostały zaznaczone, pochodzi dopiero z 1799 roku, a więc z czasów, gdy z obwarowań pozostały już tylko fragmenty.

Prawdopodobnie w interesującym nas okresie były stopniowo rozbierane, a z materiału budowano kamienice mieszczan w mieście i na przedmieściach. Stan obwarowań musiał być już w XVI wieku w złym stanie, ale system obronny był jeszcze naruszony, skoro Zygmunt August 21 lutego 1570 roku w przywileju dla miasta zezwolił mieszczanom na korzystanie z lasów królewskich w celu wzmocnienia murów (...). Zapewne już w XVI wieku mury nie odgrywały większej roli obronnej, a jedynie utrudniały rozbudowę miasta...”. 

cyt. Bokota P., Gałkowski P., 2010, Rypin w czasach nowożytnych (XVI-XVIII wiek) [w:] Mikulski K., 2010, Rypin - dzieje miasta, tom 1 do roku 1918

Więcej informacji i pełna wersja mapy w artykule >>>

„Regiony Historyczne” to projekt popularnonaukowy tworzony przez zespół pracowni kartograficzno-geoinformacyjnej EXGEO Professional Map. * * * Głównym zadaniem, które postawiliśmy sobie na początku prac, było przygotowanie ujednoliconego zestawu trzech rodzajów map historycznych (ukształtowanie powierzchni, administracja, osadnictwo) dla wszystkich regionów historycznych w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVI-XVIII wieku. Regiony historyczne rozumiane są w tym przypadku jako dawne województwa/ziemie wchodzące w skład ówczesnego państwa polsko-litewskiego oraz ziemie, które przez jakiś czas były pod jego wpływami.  * * * Pracujemy tylko w oparciu o publikowane źródła wiedzy i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, staramy się przenieść te informacje na mapy. Jeśli dotarłeś/dotarłeś do wyników badań, które mogą poprawić nasze mapy, lub sam/sama prowadzisz badania zapraszamy do kontaktu – historical.regions@gmail.com.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura