Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski ponownie podjął temat ochrony uczuć religijnych w przestrzeni medialnej. Tym razem na celowniku znalazł się program „Nocna Zmiana” produkowany przez „Super Express”, którego wydawca został ukarany grzywną w wysokości 109 tys. złotych.
Kontrowersyjny odcinek „Nocnej Zmiany” i reakcja KRRiT
W odcinku wyemitowanym 19 marca Kamila Biedrzycka i Mirosław Oczkoś omawiali prezent – obraz Matki Boskiej – wręczony Karolowi Nawrockiemu, kandydatowi popieranemu przez PiS w wyborach prezydenckich. Komentując podpis na obrazie, Oczkoś z przekąsem zapytał: „A czy dzieciątko też odbiło tam stópkę?”. Biedrzycka odpowiedziała żartem: „Zamkną nas, zobaczysz”.
Program znany jest z ostrych komentarzy politycznych, jednak tym razem – zdaniem KRRiT – granice satyry zostały przekroczone. W ocenie Świrskiego, wypowiedzi prowadzących miały charakter pogardliwy i mogły naruszać uczucia religijne katolików, co stanowi naruszenie art. 47h ustawy o radiofonii i telewizji.
KRRiT: To nie była satyra, to był brak szacunku dla symboli religijnych
W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przewodniczący KRRiT zaznaczył, że nie można bagatelizować takich zachowań:
„Stwierdziłem, że mimo quasi-satyrycznego charakteru wypowiedzi zaprezentowanej w audycji, miała ona na celu wykpienie postaci mającej szczególne znaczenie dla katolików – Matki Boskiej. (...) Wypowiedzi pana Mirosława Oczkosia miały charakter pogardliwy i mogły naruszać uczucia religijne odbiorców. Prowadząca program, pani Kamila Biedrzycka, miała pełną świadomość niestosowności tych wypowiedzi”.
Decyzja o nałożeniu kary finansowej na wydawcę ma – jak zaznaczył Świrski – charakter prewencyjny i ma przypominać, że także w programach satyrycznych należy zachować szacunek dla przekonań religijnych.
na zdjęciu: Kamila Biedrzycka i dr Mirosław Oczkoś w programie "Nocna Zmiana". prod. Super Express, źródło: YouTube
Salonik
Inne tematy w dziale Kultura