182 obserwujących
639 notek
1022k odsłony
  139   0

Jak kończy premier Tusk ?

 

Przeczytałem wiele mówiące – pomiędzy zdaniami wiele mówiące - wyniki sondażu  w „Dzienniku” -  sondaż przeprowadził TNS OBOP - LINK 
 
Dlaczego premier proponuje radykalne ograniczenie dostępności do hazardu w Polsce.
Jakie zaproponowano możliwości respondentom? Dokładnie nie wiadomo, możemy się domyślać po odpowiedziach:
 
1.   33% - szef rządu chce w ten sposób odzyskać zaufanie po tzw. aferze hazardowej
2.   25% - jest to wyraz troski o życie i zdrowie rodaków coraz częściej uzależniających się od hazardu.
3.   15 % - motywem premiera jest przekonanie, iż czerpanie zysku z hazardu przez państwo w dotychczasowym wymiarze jest niemoralne
4.   13 % - odczytało tę decyzję jako akt zemsty na hazardowym lobby, za próby korumpowania najbliższych współpracowników szefa rządu.
 
Razem 86% - brakuje 14 punktów procentowych. Zapewne chodzi o odpowiedź - nie wiem (nie mam zdania).
 
Czy nikt z ankietowanych nie uważa, że jest to tzw. ucieczka do przodu? Czy nikt nie uważa, że zbiegło się to w czasie ze sprawą ABW i nielegalnego wykorzystania podsłuchów? – czyli tzw. przykryciem afery radykalnymi propozycjami?
Dlaczego nie zaproponowano odpowiedzi, nie wierzę premierowi – kolejna obietnica, która nie zostanie spełniona? Można by podać przykład chemicznej kastracji.
 
Co ponadto zwraca uwagę? Użyte zwroty i słownictwo.  
Szef rządu (zamiast premier), odzyskać zaufanie, wyraz troski – o życie i zdrowie,  przekonanie, że czerpanie zysków jest niemoralne i wreszcie  …. jakże oddany i lojalny jest wobec współpracowników Donald Tusk, skoro chciałby dokonać aktu zemsty.
Akt zemsty miałby nastąpić na „lobby”, za – uwaga - PRÓBĘ skorumpowania najbliższych współpracowników szefa rządu – w domyśle, ktoś czyhał na ich niewinność.  Czyli OBOP samym pytaniem zdejmuje znaczną część odpowiedzialności z Mirka, Zbyszka i Grześka.
 
Tak się robi sondaże. A jak się (kiedy) publikuje ich wyniki ?
 
Z tego samego artykułu dowiadujemy się, że Tuskowi spadło zaufanie, a Kaczyńskiemu wzrosło. Różnica jest „prawie” w granicach błędu statystycznego – Tuskowi ufa 32%, natomiast Kaczyńskiemu 28%.
Premierowi Tuskowi spadło poparcie o 3 punkty procentowe. Czy ktoś sobie przypomina, by opublikowano wyniki sondażu mówiące,  że zaufanie do Donalda Tuska deklaruje zaledwie 35% badanych.
Przecież to byłoby trzęsienie ziemi w mediach – natychmiast by zrobiono kilka sondaży korygujących. W miesięcu wrześniu CBOS podaje, że premier Tusk "spotyka się z zaufaniem" (zwrot oryginalny) 55 % pytanych. Różnica ponad 20 punktów procentowych?
 
Wynikami sondaży wpływa się na wyniki tychże sondaży – pozornie masło maślane. Któż się wyłamie – jeżeli 60 % ufa? Jeżeli ankietowani są pytani, czy odczuwają troskę premiera? A jeżeli nie, to czy chodzi o szlachetną walkę z niemoralnością? A w końcu zemsta na złych ludziach dobrze nie świadczy o premierze?
 
Zdaje się lądowanie rządu premiera Tuska będzie znacznie bardziej twarde niż lądowanie premiera Millera. Przypominam z ponad czterdziestu (realnych 40%) procent poparcia, wylądował na poparcia jednocyfrowym.
Zdaje się, że niebawem, to samo czeka premiera Tuska. Różnica 4 punktów procentowych zaufania – 32% - 28% - to jest żadna różnica.
 
Tydzień temu wieściłem - Upadek Wielkiego Gracza – Dzień Pierwszy. Było to w dniu protestów zwalnianych pracowników Cegielskiego. Dzisiaj te dwie liczby mówią same za siebie. Premier Tusk powinien zacząć myśleć o jednym. Co zrobić, by nie przejść do historii jako najgorszy premier III RP. Bilans rządów dotychczasowych jest dramatycznie nikły. Tak naprawdę, jego rząd nie może się poszczycić żadną zasługą. Jak ktoś gdzieś pragnął, w jakiejś reklamówce wyborczej - "by nie było niczego".
I tak jest - że nie ma. Nawet nie wspominam o osiągnięciach (skutkach) Białego Szczytu - wystarczy posluchać pacjentów. Nie wspominam o partnerskich stosunkach z Rosją i Niemcami - mam w pamięci rozsiadłego Putina i przykurczoną sylwetką premiera Polski.  I czekamy na opublikowanie wyników rokowań w sprawie dostaw gazu. Zdaje się, że premier Tusk osiągnął taki pułap prestiżu poza granicami, że nawet nikt nie poklepuje go po plecach. Po prostu panuje cisza - litościwe milczenie.
Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale