rk1 rk1
1453
BLOG

Wybierz se Prezesa (łamigłówka)

rk1 rk1 Polityka Obserwuj notkę 53


Zacznijmy od przedstawienia autora łamigłówki,
adiunkta na UJowym Prawie, doktora Małeckiego:

https://www.law.uj.edu.pl/karne/index.php/dr-mikolaj-malecki

Zawrotna kariera na UJu (polecam zajrzeć do linku: taki młody i taki zdolny, spod skrzydeł najsamszego prof. Zolla..), prezes krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, 9. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych prawników w Polsce w 2019 r… Taki człowiek musi oddawać się kONsTYtucJI, deMOkracJI und wOLnym SąDOm.. Ten nauczyciel akademicki nie tylko naucza przyszłych prawników na najlepszym UJu, ale tez jest ekspertem TVNu i okopressa. 

A teraz wstęp do łamigłówki:

Wczoraj SN wybrał 5 kandydatów. Za Małeckim: Oficjalne wyniki - Wróbel 50 głosów (czyli jedyny kandydat większości Zgromadzenia) - Manowska 25 głosów - Demendecki 14 głosów - Bosek 4 głosy - Misztal 2 głosy

Oddajmy głos dr Małeckiemu:

Kandydatem przedstawionym Prezydentowi przez #zgromadzenieSN,zgodnie z art.183ust.3 Konstytucji, może być jedynie osoba, która uzyskała poparcie większości członków ZOSN. Ten warunek spełnia SSN W.Wróbel. Wybór jakiejkolwiek innej osoby będzie decyzją polityczną bez mocy prawnej.

Konstytucja jest jasna: tylko osoba z większościowym poparciem całego #zgromadzenieSN, jak SSN W.Wróbel może znaleźć się w gronie kandydatów i zostać wybrana I Prezesem SN. To ustawa i sposób procedowania mają się dostosować do wymogów art. 183 ust. 3 Konstytucji, nie odwrotnie.

Zgodnie z art183.3Konstytucji, każdy kandydat na I Prezesa SN ma być przedstawiony przez #zgromadzenieSN, a więc większością głosów (a nie np.2 głosami). Spośród takich kandydatów PAD wybiera oczywiście kogo chce, to jego prerogatywa. Aktualnie kandydatem jest tylko SSN W.Wróbel.


No skoro tak po trzykroć powiedział, to musi tak być..
każdy pochłaniacz TVNu i okopressu potwierdzi.
A także najwybitniejsi demokratyczni konstytucjonaliści:
Budka, Szczerba, Giertych.. długo by wymieniać.




A teraz otwórzmy ukochaną Konstytucję,
zatrzymajmy paluszek na art 183.3
i znajdźmy wyraz „Większość”..


i jak Wam idzie?
bo ja mam chyba jakiś wybrakowany egzemplarz..

Okazuje się dr Małecki ma taki sam. A to feler!
Pewnie dlatego lekko łagodzi ton, ale tylko lekko i bez sensu:

PAD oczywiście nie musi wybrać na I Prezesa SN kandydata z NAJWIĘKSZĄ liczbą głosów. Ale może wybierać jedynie z grona osób z poparciem WIĘKSZOŚCI sędziów, bo tylko one są kandydatami przedstawionymi przez #zgromadzenieSN (art.183.3 Kons.). Wymagane poparcie ma tylko SSN W.Wróbel.

Uparciuszek, osiołek taki, nie odpuszcza, walczy, nie może być lekko..
Prawdziwa Prawnik :)



Ale przyjmijmy przez chwilę, że UJowy adiunkt ma rację.
Zróbmy to, bo właśnie wówczas dochodzimy do niebanalnego
prawnie problemu matematycznego, do właściwej łamigłówki. 


Problem:  w jaki sposób więcej niż jeden kandydat może uzyskać poparcie większości sędziów, skoro każdy sędzia może oddać tylko jeden głos?

To dość istotne, bo Prezydent powinien otrzymać pięć kandydatur..
albo chociaż dwie (bo inaczej nie miałby wyboru - a więc jeden to za mało..)
- minimum dwie, tak jak to było w przypadku wyboru nieodżałowanej demokratycznie Gersdorf:

Wykonując swoje kompetencje  Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przeprowadziło postępowanie w sprawie przedstawienia kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zgodnie z § 7 regulaminu w sprawie wyboru SN za wybranych uważa się dwóch kandydatów, którzy otrzymali w kolejności największą liczbę głosów [..] W powyższym świetle za całkowicie bezpodstawny należy uznać zarzut wadliwości wyboru SSN Małgorzaty Gersdorf na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

http://www.sn.pl/aktualnosci/SiteAssets/Lists/Wydarzenia/EditForm/2017.03.02_Stanowisko_ws_waznosci_wyboru_Pierwszego_Prezesa_SN.pdf



Rozwiązania problemu sformułowanego przez dr Małeckiego proszę zamieszczać niżej, w komentarzach. Najlepsze, najbardziej oryginalne rozwiązania, zostaną udostępnione do rozkminiania studentom Prawa na UJu.




PS. I jeszcze jedno: Za nieboszczki deMOkracji w głosowaniu nad kandydaturami podczas zgromadzenia w 2014 roku wzięło udział 81 sędziów SN. Najwięcej głosów uzyskała M.Gersdorf i L.Paprzycki. Może ktoś wie, ile konkretnie? Czy oboje uzyskali większość, jedno z nich (które?), czy nie daj Boże żadne?


-



rk1
O mnie rk1

https://rk1s24.wordpress.com/ ------ to już historia. blog nieaktywny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka