22 obserwujących
515 notek
274k odsłony
FA 50 Prawie samolot prawie bojowy

FA 50 Prawie samolot prawie bojowy

Czy zakup przez Polskę aż 48 koreańskich samolotów KAI FA-50 ma sens? Czy jest to lekki myśliwiec? Jak wpasowuje się on w potrzeby Polskich Sił Powietrznych? Czy zastąpi myśliwce MiG-29 i bombowce SU-22? Czy FA-50 jest dobrze wyposażony i uzbrojony? Kto zapłaci za integrację nowoczesnego uzbrojenia? Może lepiej było kupić F-16? – Te kwestie i wiele innych poruszają w swojej dyskusji Juliusz Sabak i Maciej Szopa, eksperci lotniczy i redaktorzy portalu Defence24.p
„Mein Kampf” Putina

„Mein Kampf” Putina

„Żołnierze zaś zawsze byli nawozem. Zwłaszcza w naszym wielkim mocarstwie” – zapisał na kartach wspomnieniowej książki „Sołdat” Nikołaj Nikulin. Swój szlak bojowy zaczynał on w listopadzie 1941 r. jako osiemnastoletni artylerzysta 13. Pułku Gwardyjskiego. Cudem przeżył do końca wojny. Spośród rówieśników z jego rocznika udało się to bardzo nielicznym szczęściarzom. Jak zapamiętał, jego dowódców nigdy nie interesowały rozmiary ponoszonych strat, a jedynie zyskanie pewności, iż udaje im się zadowolić satrapę zasiadającego na Kremlu.
Niepisane zawieszenie broni i Cud potrzebny (Ukrainie)

Niepisane zawieszenie broni i Cud potrzebny (Ukrainie)

Przegrywamy tę wojnę na polu ostrzału artyleryjskiego. Wszystko zależy teraz od tego, jak duże dostaniemy wsparcie. Ukraina ma tylko jedno działo na 10–15 rosyjskich. A nasi zachodni partnerzy przekazują nam ledwie 10 proc. tego, co potrzebujemy – wskazuje Wadim Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu, najwyraźniej nie obawia się oskarżeń o defetyzm. Liczy, że mówiąc prawdę, trafi do sumienia Europy i Ameryki i skłoni je do uruchomienia większego potoku uzbrojenia dla Ukrainy.
Katedra w Chartres (4)

Katedra w Chartres (4)

Ekipa, zespól prawdziwych Artystów, którzy wybudowali Katedrę w Chartres w 25 lat: – 150 pracowników zewnętrznych, jak: kamieniarze zwykli(carriéristes) razem z pomocnikami, którzy zużywali kamień z kamieniołomówBercheres-les-Pierres, dostarczany w wielkich bryłach, a oni już na miejscu dobierali potrzebne wymiary w pocie czoła i stukocie młotków o dłuta; – 150 pracowników wewnętrznych, jak: kamieniarze sztukatorzy(maçons et tailleurs de pierre), którzy tez wykonali wszystkie rzeźby zewnętrzne i wewnętrzne(10 000 szt. rzeźb), cieśle i ebeniści do konstrukcji drewnianych elementów dachu i wystroju wnętrza. Do rzeźb zużyto Kamień z KamieniołomuChantilly do fasady północnej, a do południowej kamień z KamieniołomuVernon- sur-Eure. – 50 witrażystów, hutników kolorowego szkła i pomocników – 100 majstrów budowlanych i tylko jednego Szefa Budowy (Architekta). Niestety w większości nie znamy ich nazwisk (mała lista imienna w poprzedniej notce), pozostaną anonimowymi twórcami, ale zapewniam was, że ten Cud Świata wielu z nich wybudowało za darmo, z żarliwości Serca…
Katedra w Chartres (3)

Katedra w Chartres (3)

VI 858 Najazd normański na Chartres: zniszczenie katedry przez duńskich Wikingów 12 czerwca 858 r., a następnie odrestaurowana przez biskupa Gisleberta. Prawdopodobnie zawdzięczamy mu pewne części obecnego martyrium, zwanego sklepieniem Saint-Lubin.