22 obserwujących
498 notek
270k odsłon
Katedra w Chartres

Katedra w Chartres

W katedrze znajduje się 160 witraży. Zajmują one łączną powierzchnię ponad 2600 m². Wśród nich można znaleźć sławną Błękitną Różę lub Najświętszą Marię Pannę Pięknego Szkła. Kolorowe kawałki szkła łączono ze sobą ołowianymi spojeniami i żelaznymi prętami.
Zaszantażujmy NATO naszym problemem z KPO!

Zaszantażujmy NATO naszym problemem z KPO!

W trakcie trwającego szczytu NATO w Madrycie zostały podjęte historyczne decyzje o wzmocnieniu obrony kolektywnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na czym polegają i jakie są ich najważniejsze elementy? Jak się do tego ma „gra w kulki”, którą UE prowadzi z Polską? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy”.
Po co Ruskim T-62 na Ukrainie?

Po co Ruskim T-62 na Ukrainie?

Przywódca Rosji Władimir Putin prawdopodobnie mobilizuje rosyjską gospodarkę i przemysł, by przygotować ją na przedłużoną wojnę, ale nie podjął jak dotąd analogicznych środków mobilizacji personelu wojskowego – zaznaczyli eksperci ISW. Na szczycie NATO podobno uchwalono m.in. przesył 500 czołgów (różnych typów) dla Ukrainy.
Kaliningrad to posowieckie zombie i iskra w beczce prochu

Kaliningrad to posowieckie zombie i iskra w beczce prochu

Kaliningrad, niczym zombie, znów wyłania się z cmentarzyska europejskich sporów, aby po raz kolejny siać niezgodę – pisze w opinii publicysta Bloomberga Andreas Kluth. Kaliningrad, czyli rosyjska eksklawa – do 1946 roku znana pod niemiecką nazwą Koenigsberg (Królewiec) – to swoisty mikrokosmos tego wszystkiego, co kiedykolwiek w Europie poszło nie tak.
Europa powinna już teraz ogłosić gospodarkę wojenną

Europa powinna już teraz ogłosić gospodarkę wojenną

„Myślę, że jest bardzo jasne, iż sojusznicy są przygotowani na długą wojnę. Wojny są nieprzewidywalne, ale musimy być przygotowani na długi dystans – dodał. – Nasza odpowiedź brzmi: tak, jesteśmy przygotowani, bo Ukraińcy walczą o swoją niepodległość, ale też walczą o wartości, które są ważne dla suwerenności i integralności terytorialnej każdego narodu” powiedział Stoltenberg (Sekretarz Generalny NATO).
Wojna ma swoje prawa, a Prawo Chaosu jest pierwsze

Wojna ma swoje prawa, a Prawo Chaosu jest pierwsze

Uo matko! Znowu muszę popisać o wojnie, choć Katedra w Chartres czeka, a dlaczego? Bo nie będę pisał w tych żółtych trupich, adminich notkach, pod bzdurami typu: „Duda podpisał n-tą emeryturę” ???? Co podpisał? Wzrost inflacji? Kiedy to kretyństwo padnie? (Trup24 oczywiście) – Nasze wsparcie dla Ukrainy i nasze sankcje wobec Rosji będą utrzymane tak długo, jak będzie to potrzebne i z intensywnością adekwatną do sytuacji – powiedział Macron na konferencji prasowej na szczycie G7 w Bawarii. Prawo Drugie: Wojna to Bzdury! Zapytany o opinię po wezwaniu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do zakończenia wojny na Ukrainie przed końcem roku, Macron odpowiedział, że „nikt nie myśli o zakończeniu wojny w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy”. (AFP)
Ukraina skraca front w Siewierodoniecku, czy po prostu przegrywa?

Ukraina skraca front w Siewierodoniecku, czy po prostu przegrywa?

Dwie depesze: 1.Wycofanie się z Siewierodoniecka może potrwać kilka dni Szef władz rejonu siewierodonieckiegoRoman Własenko powiedział CNN, że żołnierze już zaczęli wycofywać się z oblężonego regionu. – W tej chwili są oni wycofywani z miasta. Zaczęło się to wczoraj (23.06.2022) – przekazał. Wycofywanie może potrwać kilka dni, ponieważ w rejonie znajduje się wiele jednostek. 2.Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie, że w walkach z ukraińskim wojskiem Rosjanie zużywają do tysiąca pocisków w ciągu godziny. Dodał, że armia ukraińska musi stosować taktykę uderzeń punktowych, by haubice lub jednostki systemu HIMARS zadały odpowiednie straty „odpowiednim celom”.