22 obserwujących
485 notek
266k odsłon
Katedra w Chartres (3)

Katedra w Chartres (3)

VI 858 Najazd normański na Chartres: zniszczenie katedry przez duńskich Wikingów 12 czerwca 858 r., a następnie odrestaurowana przez biskupa Gisleberta. Prawdopodobnie zawdzięczamy mu pewne części obecnego martyrium, zwanego sklepieniem Saint-Lubin.
Katedra w Chartres (2)

Katedra w Chartres (2)

Poznaliśmy lud Karnutów, zwłaszcza jego opór stawiany podbojowi rzymskiemu, kohortom samego Gaiusa Iuliusa Ceasara. Ten sam (spolszczony nieco) Cezar (De bello gallico, VI, 13) w swoim opisie społeczeństwa galijskiego w I wieku p.n.e. odróżnia druidów od ekwitów („rycerzy”) i plebsu: „W całej Galii liczą się i są szanowani dwie klasy ludzi , ponieważ ludzie sami […] nie odważą się na nic więcej i nie są konsultowani w sprawie […] jeden to Druidowie, drugi to rycerze.
Katedra w Chartres

Katedra w Chartres

W katedrze znajduje się 160 witraży. Zajmują one łączną powierzchnię ponad 2600 m². Wśród nich można znaleźć sławną Błękitną Różę lub Najświętszą Marię Pannę Pięknego Szkła. Kolorowe kawałki szkła łączono ze sobą ołowianymi spojeniami i żelaznymi prętami.
Zaszantażujmy NATO naszym problemem z KPO!

Zaszantażujmy NATO naszym problemem z KPO!

W trakcie trwającego szczytu NATO w Madrycie zostały podjęte historyczne decyzje o wzmocnieniu obrony kolektywnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na czym polegają i jakie są ich najważniejsze elementy? Jak się do tego ma „gra w kulki”, którą UE prowadzi z Polską? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy”.
Po co Ruskim T-62 na Ukrainie?

Po co Ruskim T-62 na Ukrainie?

Przywódca Rosji Władimir Putin prawdopodobnie mobilizuje rosyjską gospodarkę i przemysł, by przygotować ją na przedłużoną wojnę, ale nie podjął jak dotąd analogicznych środków mobilizacji personelu wojskowego – zaznaczyli eksperci ISW. Na szczycie NATO podobno uchwalono m.in. przesył 500 czołgów (różnych typów) dla Ukrainy.
Kaliningrad to posowieckie zombie i iskra w beczce prochu

Kaliningrad to posowieckie zombie i iskra w beczce prochu

Kaliningrad, niczym zombie, znów wyłania się z cmentarzyska europejskich sporów, aby po raz kolejny siać niezgodę – pisze w opinii publicysta Bloomberga Andreas Kluth. Kaliningrad, czyli rosyjska eksklawa – do 1946 roku znana pod niemiecką nazwą Koenigsberg (Królewiec) – to swoisty mikrokosmos tego wszystkiego, co kiedykolwiek w Europie poszło nie tak.
Europa powinna już teraz ogłosić gospodarkę wojenną

Europa powinna już teraz ogłosić gospodarkę wojenną

„Myślę, że jest bardzo jasne, iż sojusznicy są przygotowani na długą wojnę. Wojny są nieprzewidywalne, ale musimy być przygotowani na długi dystans – dodał. – Nasza odpowiedź brzmi: tak, jesteśmy przygotowani, bo Ukraińcy walczą o swoją niepodległość, ale też walczą o wartości, które są ważne dla suwerenności i integralności terytorialnej każdego narodu” powiedział Stoltenberg (Sekretarz Generalny NATO).
Wojna ma swoje prawa, a Prawo Chaosu jest pierwsze

Wojna ma swoje prawa, a Prawo Chaosu jest pierwsze

Uo matko! Znowu muszę popisać o wojnie, choć Katedra w Chartres czeka, a dlaczego? Bo nie będę pisał w tych żółtych trupich, adminich notkach, pod bzdurami typu: „Duda podpisał n-tą emeryturę” ???? Co podpisał? Wzrost inflacji? Kiedy to kretyństwo padnie? (Trup24 oczywiście) – Nasze wsparcie dla Ukrainy i nasze sankcje wobec Rosji będą utrzymane tak długo, jak będzie to potrzebne i z intensywnością adekwatną do sytuacji – powiedział Macron na konferencji prasowej na szczycie G7 w Bawarii. Prawo Drugie: Wojna to Bzdury! Zapytany o opinię po wezwaniu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do zakończenia wojny na Ukrainie przed końcem roku, Macron odpowiedział, że „nikt nie myśli o zakończeniu wojny w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy”. (AFP)
Ukraina skraca front w Siewierodoniecku, czy po prostu przegrywa?

Ukraina skraca front w Siewierodoniecku, czy po prostu przegrywa?

Dwie depesze: 1.Wycofanie się z Siewierodoniecka może potrwać kilka dni Szef władz rejonu siewierodonieckiegoRoman Własenko powiedział CNN, że żołnierze już zaczęli wycofywać się z oblężonego regionu. – W tej chwili są oni wycofywani z miasta. Zaczęło się to wczoraj (23.06.2022) – przekazał. Wycofywanie może potrwać kilka dni, ponieważ w rejonie znajduje się wiele jednostek. 2.Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w wywiadzie, że w walkach z ukraińskim wojskiem Rosjanie zużywają do tysiąca pocisków w ciągu godziny. Dodał, że armia ukraińska musi stosować taktykę uderzeń punktowych, by haubice lub jednostki systemu HIMARS zadały odpowiednie straty „odpowiednim celom”.
Wierzenia i obrzędy celtyckie (4)

Wierzenia i obrzędy celtyckie (4)

Samhain – gaelickie święto wyznaczające koniec żniw i od razu początek zimy lub „ciemniejszej pory roku”. Tradycyjnie obchodzone jest od 31 października do 1 listopada, co daje jeden dzień (ponieważ celtycki dzień rozpoczynał się i kończył o zachodzie słońca). Data ta przypada mniej więcej w połowie pomiędzy równonocą jesienną, a przesileniem zimowym. Jest to jedno z czterech gaelickich świąt związanych z porami roku, pozostałe to Imbolc, Beltane i Lughnasahd.
Wierzenia i obrzędy celtyckie (3)

Wierzenia i obrzędy celtyckie (3)

Lughnasadh (staro.irl) przypadające na 1 sierpnia celtyckie święto poświęcone niegdyś bogini Taltu – przybranej matce Lugha. W tradycji iryjskiej również określane jest jako Brón Troghain – dosł. „Smutek/Boleść porodu” (irl. troghan – „poród”, „bóle porodowe”, „narodziny”) ; Lammas, od staroangielskiego hlaf-mas dla „mszy chlebowej”, to święto celtyckie obchodzone w niektórych anglojęzycznych stanach na półkuli północnej, zwykle między 1 sierpnia a 1 września. Święto to oznacza żniwa pszenicy i jest pierwszym świętem żniw w roku. Zwyczajem było wtedy zabieranie do kościoła chleba z nowego żniwa, ten został zebrany w Lammastide.
Wierzenia i obrzędy celtyckie (2)

Wierzenia i obrzędy celtyckie (2)

Beltane, to święto celtyckie zaczynające , lato znane też jako „Ognie Belenosa” albo Cethsamhain – „przeciw Samhain”. Związane było ze zmianą pór roku, wyznaczając zarazem jego półroczny przedział. Przypadało ono w nocy z 30 kwietnia na 1 maja – wygaszano wówczas w domach paleniska i rozpalano je ponownie od nowego ognia wzniecanego przez Druidów.
Wierzenia i obrzędy celtyckie

Wierzenia i obrzędy celtyckie

Imbolc to celtyckie święto ognia na cześć słońca nabierającego mocy. Było obchodzone w środku zimy 1 lutego. Zwiastowało zanikanie zimy, nadejście wiosny, ciepła i nowego życia. Poprzez trzydniowe świętowanie, chciano dodać sobie i naturze energii, by światło powróciło jak najszybciej. Święto miało też przynosić oczyszczenie ogień i wodę. W trakcie jego obchodów Celtowie szczególnie czcili boginię Brigid.