Rocznik85
Czytam Salon od początku. A tu dodaję cośmy siebie.
0 obserwujących
17 notek
9349 odsłon
259 odsłon

Prawo laski. Każdemu. Zawsze. Bez ograniczeń.

Wykop Skomentuj14

Art. 139.

Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.


Dominująca na Salonie24 opinia, korespondująca z duchem orzeczenia TK, wykładnia tego przepisu Konstytucji idzie w kierunku uznania, że Prezydent w stosowaniu prawa łaski nie jest ograniczony, ani ustawami, ani innymi przepisami Konstytucji. 


Przekłada się to przede wszystkim na uznanie, że możliwe jest zastosowanie prawa łaski również do osoby nie skazanej w prawomocnym wyrokiem w postępowaniu karnym (tj. zgodnie z domniemaniem niewinności - osoby niewinnej). Argumenty dotyczące doprecyzowania procedury ułaskawienia w przepisach karnych są zbywane stwierdzeniem, że Konstytucja ma tu pierwszeństwo i prawo Prezydenta nie może być interpretowane (ani ograniczane) przez przepisy niższego rzędu. 


Oczywiście, przy takim założeniu czytania Art. 139 KRP powstaje pytanie - czy prawo łaski dotyczy tylko postępowań karnych? Wykładnia historyczna zdaje się przeczyć temu założeniu - ale domniemując najszerszą kompetencję Prezydenta nie można przecież tego wykluczyć. Oderwanie prawa łaski od regulacji ustawowych w zakresie trybu można również interpretować szeroko, uznająć, że takie prawo łaski może być udzielone w formie chociażby ustnej (o ile będzie skierowane do właściwej osoby, w formie przyrzeczenia publicznego lub zostanie zarejestrowane w wiarygodny sposób). Daje to możliwość udzielania prawa łaski w postępowaniach wykroczeniowych (zwolnienie z mandatu za przekroczenie prędkości) czy wreszcie administracyjnych (prawo łaski w zakresie przyznania świadczeń rentowych - mieści się to bowiem w rozumieniu 'łaski' dla osoby poszkodowanej). 


Łaską można uznać również przyspieszenie postępowania rejestrowego (przydatne przy zmianach w KRS czy nabywaniu nieruchomości). Albo przyznanie samotnej matce świadczeń 500+ na 1 dziecko osobie nie posiadającej do tego prawa ze względu na przekroczenie progu dochodowego.


Wreszcie łaska może kojarzyć się z eutanazją (tak bywa interpretowana). Pomocnictwo w eutanazji jest obecnie w Polsce przestępstwem - ale w tym zakresie prawo łaski wciąż działa.


Nowy wspaniały świat.


I wisienka dla troli: Literalna wykładnia powołanych przepisów może prowadzić do wniosku, że prawo łaski we wszystkich powyższych sprawach nie będzie mogło byc stosowane do osoby skazanej przez TS. Czyli po skazaniu w żadnej innej sprawie Prezydent już nas nie ułaskawi... O mozliwości ułaskawienia osoby postanionej przez TS, ale jeszcze nie skazanej, nie wspomnę.

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka