Blog
PiS&Love
Rybitzky
255 obserwujących 1886 notek 2921335 odsłon
Rybitzky, 10 lutego 2010 r.

Prawda vs. cenzura 1-0. Walka trwa. Uwolnijmy Wikipedię!

Polska Wikipedia została opanowana przez niewielką grupę trzymającą władzę. Władzę nad umysłami setek tysięcy ludzi codziennie odwiedzających „wolną encyklopedię”. Jak tylko kilka osób potrafiło skutecznie narzucić Wikipedii swoją wizję rzeczywistości (bynajmniej nie neutralną) dowodzą wydarzenia wokół hasła o Krzysztofie Skubiszewskim.
 
Mój poniedziałkowy wpis o nieudanej edycji Wikipedii wzbudził spore zainteresowanie i, jak sądzę, przyczynił się do dalszych prób wprowadzenia prawdy do notki o byłym szefie MSZ. Liczne próby edycji dokonywane przez szereg osób są zatrzymywane przez dosłownie dwie osoby, a mianowicie użytkowników Elfhelm oraz Warschauer. Ci dwaj wikipedyści o wysokim statusie (dającym im de facto uprawnienie moderacyjne) wykasowali kilka prób wstawienia do Wikipedii informacji o agenturalnej przeszłości Skubiszewskiego. Przy okazji zbanowali mnie i zapewne też inne osoby – a gdy to nie przyniosło skutku zabezpieczyli hasło o Skubiszewskim przed anonimową edycją.
 
Elfhelm i Warschauer (kimkolwiek oni są) nie cofnęli się nawet przed cenzurowaniem… dyskusji o haśle. Sami zaś, zarzucając innym brak neutralności i rozwagi, popisali się całkowicie subiektywnymi wypowiedziami, z góry odrzucając prawdziwość doniesień „Gazety Polskiej” – bo to „Gazeta Polska”.
 
Mimo tej bezczelnej postawy strażników politycznej poprawności, udało się zmusić ich do ustępstw. Znany nam Salonu24 Tolep zamieścił w haśle informację o obecności nazwiska Skubiszewskiego na liście Macierewicza. Tego panowie Elfhelm i Warschauer nie mogli zanegować, gdyż w Wikipedii istnieje hasło o liście. To już pewien sukces i odskocznia do dalszych działań. Inna rzecz, że w ostatnich latach kilkakrotnie już próbowano takie info zamieścić i kończyło się to bezpodstawną wycinką.
 
Komuś udało się również zamieścić pełną informację na temat agenturalnej działalności Skubiszewskiego w haśle anglojęzycznej Wikipedii. Mimo upływu godzin tam cenzura nie odzywa się. W ten sposób okazuje się, że „Gazeta Polska” jest jednak wiarygodnym źródłem – tylko nie dla polskiej Wikipedii. A raczej nie dla kilku osób trzymających rękę na hasłach politycznych i historycznych. (AKTL. godz. 19.34: Anglojęzyczne hasło jest już cenzurowane przez grupę z polskiej Wikipedii)
 
Zapewne wielu Blogerów i Czytelników Salonu24 zapyta: a po co nam w ogóle walka o Wikipedię? Cóż, czy nam się to podoba, czy nie, jest to teraz potężne medium. Medium, na które możemy mieć wpływ. Po co więc oddawać je różnym Elfhelmom i Warschauerom? Uwolnijmy Wikipedię!
 
 
 
Opublikowano: 10.02.2010 18:52.
Autor: Rybitzky
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Tak, że - jak widać - mam czas na jeden tekst do roku ;)
  • Wychodzi na to, że owszem :)
  • @Autor Dziękuję za życzenia i dobre słowo :) uzupełnię tylko, że w KPRM nie znalazłem...

Tematy w dziale