254 obserwujących
1892 notki
2995k odsłon
  1969   0

Prawda vs. cenzura 1-0. Walka trwa. Uwolnijmy Wikipedię!

Polska Wikipedia została opanowana przez niewielką grupę trzymającą władzę. Władzę nad umysłami setek tysięcy ludzi codziennie odwiedzających „wolną encyklopedię”. Jak tylko kilka osób potrafiło skutecznie narzucić Wikipedii swoją wizję rzeczywistości (bynajmniej nie neutralną) dowodzą wydarzenia wokół hasła o Krzysztofie Skubiszewskim.
 
Mój poniedziałkowy wpis o nieudanej edycji Wikipedii wzbudził spore zainteresowanie i, jak sądzę, przyczynił się do dalszych prób wprowadzenia prawdy do notki o byłym szefie MSZ. Liczne próby edycji dokonywane przez szereg osób są zatrzymywane przez dosłownie dwie osoby, a mianowicie użytkowników Elfhelm oraz Warschauer. Ci dwaj wikipedyści o wysokim statusie (dającym im de facto uprawnienie moderacyjne) wykasowali kilka prób wstawienia do Wikipedii informacji o agenturalnej przeszłości Skubiszewskiego. Przy okazji zbanowali mnie i zapewne też inne osoby – a gdy to nie przyniosło skutku zabezpieczyli hasło o Skubiszewskim przed anonimową edycją.
 
Elfhelm i Warschauer (kimkolwiek oni są) nie cofnęli się nawet przed cenzurowaniem… dyskusji o haśle. Sami zaś, zarzucając innym brak neutralności i rozwagi, popisali się całkowicie subiektywnymi wypowiedziami, z góry odrzucając prawdziwość doniesień „Gazety Polskiej” – bo to „Gazeta Polska”.
 
Mimo tej bezczelnej postawy strażników politycznej poprawności, udało się zmusić ich do ustępstw. Znany nam Salonu24 Tolep zamieścił w haśle informację o obecności nazwiska Skubiszewskiego na liście Macierewicza. Tego panowie Elfhelm i Warschauer nie mogli zanegować, gdyż w Wikipedii istnieje hasło o liście. To już pewien sukces i odskocznia do dalszych działań. Inna rzecz, że w ostatnich latach kilkakrotnie już próbowano takie info zamieścić i kończyło się to bezpodstawną wycinką.
 
Komuś udało się również zamieścić pełną informację na temat agenturalnej działalności Skubiszewskiego w haśle anglojęzycznej Wikipedii. Mimo upływu godzin tam cenzura nie odzywa się. W ten sposób okazuje się, że „Gazeta Polska” jest jednak wiarygodnym źródłem – tylko nie dla polskiej Wikipedii. A raczej nie dla kilku osób trzymających rękę na hasłach politycznych i historycznych. (AKTL. godz. 19.34: Anglojęzyczne hasło jest już cenzurowane przez grupę z polskiej Wikipedii)
 
Zapewne wielu Blogerów i Czytelników Salonu24 zapyta: a po co nam w ogóle walka o Wikipedię? Cóż, czy nam się to podoba, czy nie, jest to teraz potężne medium. Medium, na które możemy mieć wpływ. Po co więc oddawać je różnym Elfhelmom i Warschauerom? Uwolnijmy Wikipedię!
 
 
 
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale