125 obserwujących
3759 notek
1732k odsłony
283 odsłony

Dewastacja pomnika Kościuszki w USA to hańba

Wykop Skomentuj14

Polecam zapis mojego telewizyjnego wywiadu dla Polsat News,w programie ”Graffiti”. Rozmawiał ze mną red.Piotr Witwicki 

 

Piotr Witwicki, dzień dobry, rozpoczynamy „Graffiti” i łączymy się z Ryszardem Czarneckim, który jest w Brukseli - niech te szaliki Państwa nie zmylą. Dzień dobry. Wczoraj prezydent podpisał ustawę, a dzisiaj poznamy kalendarz wyborczy, ma Pan jakieś typy, a może nawet wie Pan coś więcej, niż za chwilę usłyszymy od marszałek Sejmu? 

– Myślę, że ostatnia niedziela czerwca jest terminem najbardziej prawdopodobnym, chyba nie będzie niespodzianką, jak taki termin zostanie wskazany przez drugą osobę w państwie. Ale myślę, że tak jak bardzo wielu Polaków, także ja chciałbym, żebyśmy te wybory prezydenckie mieli już za sobą, żebyśmy mogli skupić się na kwestii wychodzenia polskiej gospodarki z kryzysu związanego z pandemią. Na tym trzeba się skupić, przedłużanie takiej permanentnej kampanii wyborczej Polsce i polskiej gospodarce służyć nie będzie. 

Przeszło kilka poprawek opozycji, ale nie przeszła ta gwarantująca 10 dni na zbieranie podpisów, Panie Pośle, Marcin Kierwiński komentował to tak w Sejmie „boicie się Rafała Trzaskowskiego”. Boicie się? 

– Ja osobiście nie boję się nikogo i niczego poza Panem Bogiem, natomiast to przecież Platforma podjęła decyzję o wymianie swojego kandydata, czy kandydatki - dobrze wiedzieli, jakie są reguły gry, gdy chodzi o zbieranie podpisów, w związku z tym, jeżeli tych podpisów nie uzbierają, czy zbierają je, łamiąc prawo, no , to jest decyzja będąca efektem właśnie tej wymiany kandydatów. To naprawdę nie nasz ból głowy, inne ugrupowania wszystkie utrzymały swoich kandydatów, Platforma jako jedyna zmieniła, więc może ma problem... 

Jasny, ale jednak zmiana ,można było zmienić kandydata, prawda, czy nie dobrym obyczajem byłoby jednak pokazać, że „ a co tam ,niech mają te kilka dni więcej” . Znaczy mniej, nie wiadomo ile na zbieranie podpisów, a dwa : może tak całkiem pośrednio, w sposób niezamierzony wywołać pospolite ruszenie przeciwko ,a właściwie za Rafałem Trzaskowskim, bo właściwie posłowie z innych klubów mówią, że pomogą zbierać te podpisy. 

– W wyborach prezydenckich wystartuje dziesięciu kandydatów, jeżeli jeden z nich ma problem ze zbieraniem podpisów, no, to jedna osoba została wymieniona, to nie jest to problem całej opozycji, tylko części opozycji. Podkreślam : jest to decyzja Platformy, że ich kandydatka została zmieniona, zresztą bardzo niedobra, jak się okazało. Jest takie powiedzenie, że „złej tanecznicy zawadza rąbek u spódnicy”, jeżeli politycy Platformy teraz narzekają, że mają za mało czasu, wiedzieli, co robią, znali reguły gry, „sam tego chciało, Grzegorzu Dyndało” chciałoby się powiedzieć. 

Pan mówił w połowie maja o tym, że może dojść do zmian w rządzie, czy byłby Pan w stanie teraz powiedzieć więcej na ten temat, jakie zmiany mogą się kryć po tej zapowiedzi Pana? 

– To jest rzeczą normalną, że zwykle po wyborach, także wyborach prezydenckich, w wielu krajach następuje odświeżenie rządu. Czy tak będzie tym razem, zobaczymy, to jest decyzja zaplecza politycznego rządu i pana premiera, na miejscu pana premiera ja bym tak uczynił... 

W jaką stronę poszłyby takie zmiany? 

- ... oczywiście to jest kwestia oceny poszczególnych ministrów, ale może szczególnie - bo ja uważam, że oni pracują bardzo dobrze - natomiast uważam, że jest kwestia, po pierwsze jak się wydaje dokonania takiego podsumowania, jakie zadania przed nami teraz stoją w sytuacji trwania pandemii i w sytuacji pewnie wielomiesięcznego wychodzenia polskiej gospodarki ze stanu pewnego zamrożenia, nie chcę powiedzieć zapaści, nie, ale zamrożenia, to po pierwsze, a po drugie, pytanie, czy pan premier i zaplecze polityczne rządu nie zdecyduje się też na pewne zmiany strukturalne. Dyskusja toczy się czy nie należałoby usprawnić prac Rady Ministrów poprzez np. połączenie niektórych resortów, ale oczywiście... 

...których resortów Panie Pośle? 

– ... dowiemy się po wyborach prezydenckich, tym zajmiemy się po wyborach prezydenckich, one teraz są najważniejsze, ale to, że taka dyskusja jest, jak usprawnić pracę rządu, jak spowodować, żeby Rada Ministrów działała bardziej efektywnie, jeszcze lepiej niż teraz, to myślę, że dobrze świadczy o rządzących, ponieważ rzeczywiście w czasach pewnego kryzysu, zwłaszcza gdy także kraje, które są wokół nas, mają kryzys gospodarczy, często większy od nas, a my jesteśmy z nimi związanymi, bo przecież, uwaga, 45% polskiego PKB, to jest eksport, 5% polskiego PKB to jest eksport do Niemiec, jesteśmy związani siłą rzeczy z gospodarkami innych krajów, musimy spodziewać się, że konsekwencje spowolnienia gospodarczego w tych krajach będą również spadały na nasz kraj, na naszą gospodarkę, tym bardziej trzeba przystosować rząd, pracę, funkcjonowanie administracji rządowej do tych wyzwań. 

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka