126 obserwujących
3824 notki
1752k odsłony
188 odsłon

Wybory prezydenckie w USA: Trump przyspiesza i wciąż jest w grze...

Wykop Skomentuj5

Donald Trump ma szansę na wygranie jesiennych wyborów prezydenckich w USA na pewno mniejsze niż pół roku temu i na pewno większe niż pół miesiąca temu. Czterdziesty piąty w dziejach USA prezydent przestał zjeżdżać po sondażowej równi pochyłej i zaczyna dościgać starszego o trzy i pół roku Joe Bidena. Trump jest ofensywny, ruchliwy, aktywny. Biden pozoruje aktywność, a jego siła polega na … antytrumpizmie. Trochę tak, jak siła Rafała Trzaskowskiego polegała na antypisizmie. W Polsce owo „anty” okazało się niewystarczające. Czy amerykańskie „anty” dowiezie Bidena ponownie do Białego Domu – tym razem nie w roli wiceprezydenta, jak za obu kadencji Baracka Obamy tylko w roli głównego lokatora Białego Domu? Okaże się to w nocy z pierwszego wtorku na pierwsza środę miesiąca listopada, bo wtedy w USA odbywają się wybory Głowy Państwa.

To, co ważne, to fakt wyraźnego awansu sondażowego kandydata Republikanów i urzędującego prezydenta odnotowany nawet przez nieznoszący Trumpa CNN. Może szczególnie istotny jest wzrost poparcia w tzw. „swing states” czyli w stanach, które nie są „safe constituencies” dla obu głównych partii czyli nie wiadomo jak zagłosują, a przechodzą zwykle z rąk Demokratów do prawicy – i odwrotnie. Tutaj Donald John Trump zbliżył się do Josepha Robinette’a Bidena Jr. na odległość tylko procenta (choć niektóre wcześniejsze sondaże dają byłemu „wice -Obamie” większa przewagę). Gdyby nie koronawirus, ta zaraza XXI wieku, Trump mógłby już dzisiaj patrzeć jeszcze wyżej z Białego Domu niż patrzy, a Melanie mogłaby kupować nowe meble i boazerię. Ale zaraza stała się faktem. Trump w fatalny sposób ja zlekceważył, co w sytuacji kontrowersyjnego, niespotykanego w Europie systemu opieki zdrowotnej w USA miało fatalne konsekwencje. Przede wszystkim jednak COVID-19 uderzył w USA w gospodarkę i miejsca pracy. To mogło być (i może być) gwoździem do trumny republikańskiego prezydenta. Tyle, że w tej chwili w tym właśnie obszarze Biały Dom odzyskuje teren: wyraźnie zwiększa się liczba miejsc pracy, gospodarka przyspiesza i nie ma mowy o „hibernacji” amerykańskiej gospodarki, jak to w jakiejś mierze działo się jeszcze kilka tygodni temu.

Zatem wybory prezydenckie w Stanach nie są jeszcze rozstrzygnięte. Na dwoje babka wróżyła. Obaj kandydaci mają w sumie 151 lat, co świadczy o jednym: Amerykanie i amerykańskie partie polityczne stawiają na doświadczenie …

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (18.08.2020)


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka