4 obserwujących
60 notek
32k odsłony
102 odsłony

Ocean muzyki. Bozzio/Levin/Stevens

Wykop Skomentuj

Dzisiaj coś z nastrojów fusion/hard rock/flamenco/progmetal. Brzmi niemożliwie? A jednak, okazuje się, że można te wszystkie style połączyć w jednym projekcie muzycznym, zwanym inaczej Black Light Syndrome. 

Historia tego projektu sięga 1997 kiedy panowie Terry Bozzio, Tony Levin i Steve Stevens nagrali pierwszy album zatytułowany właśnie Black Light Syndrome. A album zaczyna się tak:


Wnikliwe ucho rozpozna tu duży "crimsonowski" wpływ Levina.

Ale zacznijmy od perkusisty. Terry Bozzio znany jest głównie z udziału w projektach muzycznych Francka Zappy, UK, Missing Persons. Ale przede wszystkim dzisiaj jest perkusistą grającym na największym na świecie zestawie perkusyjnym, na którym daje porywające solowe show. Jego udział w projekcie BLS jest nie do przecenienia. Jak w tej perełce flamenco.

Tony Levin, gigant gitary basowej i Chapman stick, kojarzony z King Crimson, Peterem Gabrielem, Liquid Tension Experiment i wielu, wielu innymi muzykami i zespołami - wystarczy powiedzieć, że zagrał na ponad 500 albumach różnych artystów!

 

No i ten trzeci, gitarzysta Steve Stevens. Najbardziej znany ze współpracy z Michaelem Jacksonem. Kto by pomyślał, że taki wirtuoz i takie nieprawdopodobne spectrum zainteresowań muzycznych. Ale trzeba przyznać, że jego gitara ma to "coś", co czyni z niego muzyka nietuzinkowego.

Jest takie ogólne przekonanie, że sequel (w przypadku filmów) lub drugi album w przypadku muzyki zwykle wypadają słabiej, są wtórne do pierwszego. W przypadku BLS tak nie jest - drugi (i ostatni) album tej supergrupy "Situation Dangerous" z 2000 roku to jest coś absolutnie fantastycznego.

Zaczyna się zeppelinowskim riffem w "Dangerous", przy którym trudno usiedzieć na miejscu.

 

Dalej jest tylko lepiej. Na zmianę utwory szybkie, wolne, flamenco, rock progresywny, fusion. Ciężko, lekko, a wszystko ujęte w zgrabne formy muzyczne, nie nużące słuchacza. I wszędzie ten niesamowity Terry Bozzio ze swymi perkusyjnymi cudeńkami.

Polecam moje aukcje płyt na allegro.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale