Dariusz Salamon
Jeśli nie należysz do Chrystusa to gdzie należysz? Nigdzie ? Bynajmniej....
15 obserwujących
373 notki
810k odsłon
  132   0

W Gdańsku po wojnie funkcjonowały dwie szkoły podstawowe o tym samym numerze... Siedem!

Gdańsk szkoła podstawowa Nr 7  przy Placu Wałowym, klasa B 1961 rok.
Gdańsk szkoła podstawowa Nr 7 przy Placu Wałowym, klasa B 1961 rok.

Często wspominacie na FB w Grupie Dawna Biskupia Góra i na stronie biskupiagorka.pl czas, gdy na Biskupiej Górze nie było szkoły, obecna jak wiadomo powstała ona w połowie lat 60 ubiegłego wieku na terenie cmentarza i mieściła się - nadal mieści się przy ulicy Na Stoku43  i nosi numer 21 - szkoła podstawowa nr 21 - Gdańsk ulica Na Stoku 43 , zanim jednak tak się stało chodziłyście do szkoły podstawowej nr 7 , chociaż wiem także, że uczęszczano i do innych szkół jak np moja najstarsza siostra -Wanda -  na ulicę Kartuską o ile pamiętam. 

Wypada chyba wspomnieć, że pierwszym dzieckiem zapisanym do szkoły Nr 21 była inna moja siostra - Hanna- o czym donosił Wieczór Wybrzeża zamieszczając przy artykule o otwarciu nowej szkoły w Gdańsku zdjęcie siostry i wzmiankę o niej.

Mój znajomy, który przybył z rodzicami do Gdańska w 1945 roku i zamieszkali na naszej dzielnicy miał wówczas 10 lat i uczęszczał do Siódemki, opowiedział mi ciekawą historię związaną z tą szkołą a raczej ze szkołami! - Bo Siódemki były dwie! I tak się złożyło, że on uczęszczał do każdej z nich.

Otóż pierwsza Siódemka mieściła się na Oruni przy Ignacego i określana była cyfra arabską -  VII , natomiast druga Siódemka mieściła się przy Placu Wałowym i ona oznaczona został numerem rzymskim czyli 7 

VII z Oruni miała w swoim zakresie także Dużą i Małą Maturę - 7 lat plus 2 -to była Mała Matura a 7+4 to była Duża Matura, była w tej szkole także religia.

Znajomy w VII namalował na ławce samolot z gwiazdą i gołą kobietą za co przeniesiono go do 7 na Placu Wałowym, ale istniały wówczas dziwne przepisy, które nakazywały ukończyć szkołę w której zaczynał naukę i tak też  pod koniec podstawówki przeniesiono go z powrotem do VII na Orunię.

* do 1945 roku na Biskupiej Górze przy ulicy Morze czarne / Schwarzes Meer była szkoła i to nawet w ładnym, sporym budynku, ale niestety został zniszczona podczas walk o Gdańsk, ciekawe jak potoczyły się losy woźnego z tej szkoły - nazywał się Konrad Silberbach  tłum. Srebrne żródełko :-)  mi kojarzyłoby się to nazwisko woźnego ze Srebrnym Źródłem Wiedzy.

Inny mój znajomy twierdzi, że chodził do szkoły podstawowej /a były tam dwie małe szkoły obok siebie i korzystali z małej salki gimnastycznej sąsiedniej szkoły/ na Smoluchowskiego i ta ja jego szkoła - była to szkoła o numerze... 21! , ale to już temat na inne opowiadanie...

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale