6 obserwujących
155 notek
275k odsłon
917 odsłon

Nie żyje Doris Day - legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka

Doris Day. fot. PAP/EPA/LAS VEGAS NEWS BUREAU / HANDOUT
Doris Day. fot. PAP/EPA/LAS VEGAS NEWS BUREAU / HANDOUT
Wykop Skomentuj7

Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka, gwiazda Hollywood lat 50. i 60., zmarła w swoim domu w Carmel Valley w Kalifornii. Miała 97 lat.

Aktorka zmarła w otoczeniu bliskich przyjaciół i "była, jak na swój wiek, w doskonałym zdrowiu fizycznym aż do niedawna, kiedy zachorowała na ostre zapalenie płuc" - podała w komunikacie fundacja obrony zwierząt Doris Day Animal Foundation.

3 kwietnia obchodziła 97. urodziny, na których w Carmel Valley zjawiło się blisko 300 fanów gwiazdy.

Była znana ze swego charakterystycznego głosu, a role w dramatach filmowych, musicalach i komediach romantycznych uczyniły ją gwiazdą w latach 50. i 60. oraz jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych w historii - podkreśla agencja Associated Press.

Doris Day, a właściwie Mary Ann Von Kappelhoff, rozgłos zyskała dzięki wykonaniu piosenki "Que sera, sera" w klasycznym dziele Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956 r.). Utwór ten zdobył nawet Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę.


Doris Day - "Que Sera Sera" - fragment filmu]u Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo".


Doceniana przez publiczność Day zagrała w blisko 40 filmach w latach 50. i 60. prawie wszystkich gatunków, szczególnie wyróżniając się w komediach i musicalach. Jednak jej popularność nie przekładała się na uznanie ze strony branży filmowej. Doris Day otrzymała w swojej karierze tylko jedną nominację do Oscara dla aktorki pierwszoplanowej za rolę w "Telefonie towarzyskim" (1959 r.).

Nagrała prawie 20 albumów. Była czterokrotnie zamężna.

KJ

Doris Day.
Doris Day. fot. PAP/EPA/LAS VEGAS NEWS BUREAU / HANDOUT

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura