Chciałbym kontynuować wątek oddania głosu przebudzonym po 10 kwietnia obywatelom. Chciałbym, wzorem Ewy Stankiewicz, pokazywać słowa, za które się stygmatyzuje, emocje których się zakazuje, ludzi których elity nie chcą słuchać, szczerość z której się szydzi, uczucia którymi się pogardza. Opisać Polskę nieopisaną.
Dziś chciałbym przedstawić ważki i oryginalny, a zupełnie przez skorumpowane i zeszmacone media przemilczany głos w debacie konstytucyjnej. Projekt konstytucji dany przez blogerkę o nicku "corrigenda". Tytułem introdukcji kilka cytatów pokazujących aksjologię tej myśli konstytucyjnej.
"Nie mamy króla, który by nadawał tytuły, ale mamy wierny Bogu naród zjednoczony z Kościołem.
Naród jest suwerenem. Może wybierać, jest legitymizowany przez Boga."
"My, naród, czyli świadomi jego przedstawiciele musimy afirmować swojego ducha w idei, która zjednoczyłaby nas wszystkich w prawdzie. Potrzebne jest, byśmy kolejny raz dali przykład światu.
Moim zdaniem musimy zaprosić do tego teologów katolickich. Wybrani przez nas politycy, winni to zrobić w naszym imieniu."
"Konstytucja nie może być produktem prawa, ale filozofii, etyki i kultury,
jeśli ma służyć nam wszystkim, również niewykształconym obywatelom, w uznaniu godności każdej osoby ludzkiej.
Konstytucja winna być pisana językiem uniwersalnym i oparta na wartościach zasadniczych."
Oto projekt konstytucji, która nie ma być produktem prawa, ale filozofii, etyki i kultury.
Preambuła.
My, Polski Naród, świadek i uczestnik czasów i wydarzeń dekomponujących wartości stojące u podstaw tej cywilizacji, doświadczony boleśnie skutkami eksperymentów na świętym porządku praw i zasad objawionych niegdyś narodowi Izraelskiemu dla dobra całej ludzkości, ustanawiamy tę konstytucję dla Polski, w nadziei, że stanie się przykładem dla świata trawionego kryzysem wartości, niezgodą i wojnami, ku otwarciu nowego rozdziału dziejów i dla dobra wszystkich ludzi. Tak nam dopomóż Boże, Ojcze wszechmogący w Trójcy Jedyny. Amen.
ZASADY KARDYNALNE
Art. 1
Polska jest Rzecząpospolitą.
Art. 2
1. Władza w Rzeczypospolitej należy do narodu.
2. Naród stanowią obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 3
1. Naród sprawuje władzę poprzez przedstawicieli.
2. Naród wybiera swoich przedstawicieli w parafiach, po akceptacji kandydata przez proboszcza, a mniejszości narodowe lub religijne w swoich zgromadzeniach.
2. Władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Sejm w liczbie 100 posłów, wybrany przez przedstawicieli parafii i zgromadzeń i Senat w liczbie 10 senatorów wybranych przez Prezydenta, władzę wykonawczą -- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, władzę sądowniczą -- niezawisły Sąd Najwyższy i sądy powszechne.
Art. 4
1. Rzeczpospolita Polska strzeże porządku wartości opartych na prawdzie i szanuje każdą osobę ludzką.
2. Rzeczpospolita Polska szanując pracę swoich obywateli pyta w referendum o akceptowalną granicę wysokości podatków i składa przed narodem doroczny raport wydatków i stanu bezpieczeństwa państwa. Władze Rzeczpospolitej wydają pieniądze podatnika na cele konieczne.
Art. 5
1. Porządek wartości, dobro wspólne i dobro osoby na obszarze Rzeczypospolitej są przedmiotem szczególnej ochrony prawa, a każdy przepis prawa musi wynikać i odnosić się do ducha tego porządku. Interpretowanie zasad głównych, naruszające porządek ważności zasad i ustanawianie w tym celu przepisów szczegółowych jest naruszeniem porządku prawnego i skutkuje automatycznym cofnięciem społecznego mandatu na sprawowanie władzy.
2. W czasie pokoju kara śmierci może być wymierzona za uporczywe głoszenie porządku odmiennego niż porządek Objawiony.
3. Ograniczenie wolności osoby może nastąpić wyłącznie w związku z jej działaniem na szkodę dobra wspólnego, lub dobra osoby i na podstawie orzeczenia sądu.
4. Pozbawienie albo ograniczenie własności może nastąpić wyłącznie na podstawie orzeczenia sądu, w związku z nabyciem tej własności z naruszeniem dóbr, lub własnosci innych osób, proporcjonalnie do wyrządzonej szkody. Poszkodowany może domagać się nawiązki, lub z niej wspaniałomyślnie zrezygnować.
Art. 6
1. Wszystkie organy państwowe i samorządowe działają na podstawie ustanowionego porządku zasad i wynikających z niego przepisów prawa.
2. Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej mu przez organ państwowy lub samorządowy wskutek czynności urzędowej sprzecznej z pojęciem dobra.
Art. 7
1. Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są równi wobec prawa.
2. Dzieci pozostają pod władzą rodziców do czasu osiągnięcia samodzielności finansowej, lub 18 roku życia i państwo nie może tej władzy odjąć, ani uszczuplić. W wyjątkowych przypadkach może nakazać rodzicom uczestnictwo w parafialnych wspólnotach rodzin, lub na rozpaczliwą prośbę dziecka i po zbadaniu sprawy, oddać je na czasowy pobyt domowi zakonnemu.
Art. 8
1. Kościoły i zgromadzenia wiernych są instytucjami suwerennymi od państwa i sprawują władzę duchową nad swoimi członkami. Prezydent Państwa i politycy tak jak każdy obywatel podlegają władzy duchowej swojego Kościoła i współpracują z nim w duchu przyjaźni, w służbie wartościom najwyższym.
2. Dni świąteczne określa ustawa.
ROZDZIAŁ II ¬
WŁADZA USTAWODAWCZA
( póżniej)
CZĘŚĆ III
USTAWODAWSTWO
Bóg jest żródłem praw.
Za fundament prawa uznajemy porządek wartości wyznawany i nauczany przez Święty Kościół Katolicki, rozwinięty w Katechizmie Kościoła i wyłożony w Encyklikach papieży.
Postanawiamy, że żadna ustawa państwowa nie będzie sprzeczna z duchem tego prawa, ani zbędna, przez szacunek dla twórczego potencjału człowieka i jego prawa do swobodnego rozwoju.
Zasady podstawowe.
1. Nikt nie zbuźni Imieniu Boga ( każdej religii objawionej), ani nie wystąpi przeciwko nauczaniu żadnego Kościoła.
2. Nikt nie znieważy osób duchownych, miejsc i rzeczy poświęconych, np. kościoły, cmentarze, krzyże, obrazy itp.
3. Nikt nie będzie przeszkadzał w spełnianiu praktyk religijnych, w rodzinie, w środowisku pracy...
4. Nikt nie da zgorszenia swoim złym zachowaniem lub mówieniem.
5. Niedziela jest dniem świętym, ustanowionym dla odpoczynku. Nikt nie będzie zmuszał do pracy w niedzielę, wyjątkiem są obowiązki zawodowe służące dobru wspólnemu.
6. Nakazuje się szacunek dla rodziców i autorytetów, a rodzicom wychowanie w duchu opiekuńczej i wymagającej miłości i dbałość o moralne i religijne wychowanie potomstwa.
7. Dobro kraju i rodziny jest chronione przez państwo.
8.Wszelka krzywda: fizyczna, psychiczna czy moralna, wyrządzona pośrednio lub bezpośrednio, sobie lub bliźniemu ma być ukarana, a ofiara wynagrodzona.
9. Krzywda wyrządzona współmałżonkowi, godząca w trwałość rodziny, ma być naprawiona.
10. Przywłaszczenie sobie owoców cudzej pracy, majątku lub zasługi innych, będzie karane i musi być zadośćuczynione przez sprawcę.
11. Marnowanie, lub zaniedbywanie powierzonego majątku prywatnego, lub wspólnego będzie karane.
12. Kłamstwo, oszczerstwo, nie zachowanie tajemnicy i fałszowanie dokumentów będzie karane.
PREZYDENT
Art. 31
1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wybierany jest na okres lat pięciu w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym.
2. Na prezydenta może być wybrany obywatel polski, który ukończył 35 lat i jest Polakiem i katolikiem.
3. Kadencja Prezydenta liczy się od dnia objęcia przez niego urzędu.
4. Wybory Prezydenta zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na trzy miesiące przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta, a w raie opróżnienia urzędu Prezydenta -- nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów w przeciągu dwóch miesięcy od dnia zarządzenia wyborów.
Art. 32
Ważność wyboru Prezydenta stwierdza Sąd Najwyższy.
Nowo wybrany Prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi na wierność Bogu i narodowi.
ROZDZIAŁ IV ¬
WŁADZA SĄDOWNICZA
1. Tytuł sędziego uzyskuje się po rocznych studiach prawa rzymskiego, 1 roku prawa kanonicznego, 1 roku historii ,podstawowym kursie psychologii, kulturoznawstwa i odbytych rekolekcjach Ignacjańskich. Męzowie zaufania wybierani są wśród ochotników ze wspólnot religijnych.
2. Sądy wymierzają sprawiedliwość w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Sądy są niezawisłe.
3.Nikt nie może być pozbawiony sądu. Żadna ustawa nie może zamykać drogi sądowej dla dochodzenia krzywdy i straty. Nikt nie może być pozbawiony prawa do ochrony.
4. Sędzia może być złożony z urzędu, zawieszony w urzędowaniu, jeśli ma zbyt słaby umysł, by pojąć sprawiedliwość.
5. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jest powoływany spośród sędziów przez Senat na wniosek Prezydenta. Prezesów Sądu Najwyższego powołuje i odwołuje Senat na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Art. 49
1. Sąd Najwyższy:
2.
1. orzeka o zgodności ustaw i dekretów Prezydenta z mocą ustawy z Konstytucją.
2. rozpatruje sprawy przeciwko państwu.
3. orzeka w sprawach cywilnych i karnych.
3. Prezydent może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania przed podpisaniem ustawy.
CZĘŚĆ IV
PROKURATURA
Art. 52
1. Prokuratura czuwa nad tropieniem przestępstw.
2. Prokuratura podlega Prokuratorowi Generalnemu.
3. Sposób powoływania i odwoływania prokuratorów oraz zasady organizacji i postępowania organów prokuratury określa ustawa.
ROZDZIAŁ VI ¬
NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI
Kancelaria Prezydenta składa doroczny raport o stanie państwa, w szczególności wydanych pieniędzy podatnika. Raport ma być ogłoszony publicznie w mediach państwowych. Senat wyznacza biegłych rewidentów do sprawdzenia raportu i udziela lub nie, absolutorium. W przypadku nieudzielenia absolutorium, Gabinet prezydenta obowiązany jest przedstawić program naprawczy. W przypadku poważnego naruszenia dobra państwa, Senat ogłasza nowe wybory.
ROZDZIAŁ VII ¬
GODŁO, BARWY, HYMN I STOLICA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Art. 56
1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w pełnej koronie w czerwonym polu.
2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
Art. 57
Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie.
Art. 58
Stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa.
Art. 59 Pieniądzem jest złoty nad którym czuwa Bank Narodowy.
Pieniądza nie wolno psuć.
ROZDZIAŁ VIII ¬
ZMIANA KONSTYTUCJI
Art. 59
Zmiana Konstytucji może nastąpić tylko w drodze ustawy, uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej większością co najmniej dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i zaakceptowana przez Prezydenta.
Za blogerką corrigenda powtórzę pytanie
Co wy na to?
KONSTYTUCJA-szkic
Inne tematy w dziale Polityka