Sawa
Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą...Długie doświadczenie naucza, że tylko Polacy są zdolni do rządzenia Polakami. (Stanisław Staszic)
4 obserwujących
335 notek
131k odsłon
  91   2

Między utopią a realizmem

- Niemiecki rząd nie zgodzi się na plany Unii Europejskiej dotyczące zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku - powiedział cytowany przez Reutersa minister finansów Christian Lindner. 

Ta deklaracja, bynajmniej nie pierwsza ze strony naszego niemieckiego sąsiada pokazuje jak wielkim chciejstwem jest unijny projekt "Fit for 55".

W sytuacji katastrofy projektów Nord Stream I i II i gazowego szantażu Rosji... a także rosyjskiego najazdu na Ukrainę, Niemcy, ale i całe UE  powinny  na powrót wrócić do korzeni UE.  Tego co było fundamentem i spoiwem integracji europejskiej i europejskich sukcesów gospodarczych:  Wspólnoty Węgla i Stali oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. W tamtych projektach powinniśmy - bo dotyczy to także Polski pełnoprawnego członka UE -    szukać inspiracji  do rozwiązania naszych obecnych problemów. 

Wyklęty przez "większość trzymającą władzę w UE"  węgiel,  może być źródłem ciepła w naszych domach. Wszystko zależy od tego w jaki sposób będziemy korzystać z tego źródła. Od lat 50 ubiegłego wieku w których powstały wskazane wyżej wspólnoty europejskie,  technologie spalania i wykorzystywania węgla jako źródła ciepła bardzo się zmieniły na korzyść i stały się bardzo efektywne.  W wielu krajach pracowano nad doskonaleniem technologii spalania węgla i redukcji CO2.  Najdalej w tych poszukiwaniach poszli chyba Japończycy. W największej  japońskiej elektrowni  węglowej na wyspie Hokkaido ruszył projekt badawczy wyłapywania i magazynowania CO2. To co chcą osiągnąć Japończycy to zapewnienie elektrowniom węglowym  "zerowego  śladu  węglowego".

Oczywiście, tych wysokich i zaawansowanych technologii nie da się zastosować  w  modernizacji przysłowiowego "kopciucha". Nie ta skala. Dystrybucja energii (elektrycznej) powinna odbywać się siecią energetyczną do  zasilenia elektrycznego  kotła centralnego ogrzewania w indywidualnych gospodarstwach domowych. Czysto i bezpiecznie... i ciepło. Coraz częściej w nowo budowanych  mieszkaniach montowane są kuchnie indukcyjne na prąd. Uznawane są za bezpieczniejsze od kuchni gazowych i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Zacytowany przeze mnie  na wstępie niemiecki minister potwierdza, że mamy wspólne problemy i o ich rozwiązywaniu myślimy też podobnie. Zasilanie samochodów to problem nie mniejszy niż poszukiwania źródeł ciepła dla naszych domów i mieszkań.

I jeszcze jedna uwaga:   Metan, który jest w 90 % składnikiem gazu ziemnego - także tego który płynie (jeszcze)  Nord Streamem I - przenikając do atmosfery jest groźnym gazem cieplarnianym.  O wiele groźniejszym niż CO2. Duże ilości metanu ulatniają   się przy eksploatacji gazu ziemnego. Strach pomyśleć jaka może być skala dewastacja środowiska przyrodniczego na syberyjskich i podbiegunowych terenach z których  Rosja eksploatuje  gaz. Czy ktoś to monitoruje? To przypomnienie dla tych którzy  Nord Streamy  uważali i uważają za połączenie z eldorado. To żadne eldorado  a wielkie zagrożenie dla klimatu. 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale