41 obserwujących
1145 notek
663k odsłony
  2964   0

System liczenia głosów nie budzący watpliwości?

          Moje doświadczenia i przemyślenia dotyczace wyborów w  pokomunistycznej Polsce wynikają m.in. z kilkakrotnego przewodniczenia komisjom obwodowym, również z pełnienia społecznej funkcji męża zaufania.

          Otóż dochodzę do przekonania, że nieprzejrzysty system liczenia głosów powyżej komisji obwodowej budzi uzasadnione wątpliwości społeczeństwa i być może jest utrzymywany celowo, aby w odpowiednim momencie było możliwe wyłonienie "właściwych" deputowanych, czy też przedstawicieli samorządów lokalnych. Powszechna krytyka obowiazujacego systemu nie skutkuję chęcia zmian ze strony obozu rządzącego; to tak, jakby władza była przywiązana do status quo, gdyż on gwarantuje im jej zachowanie. Być może - nie dochodzi do żadnych fałszerstw, być może członkowie PKW (o jakże zacnych twarzach) ani myślą zrezygnować ze swojej uczciwości i narazić swoją zawodową reputacje na pohańbienie i wstyd wobec rodziny. Ale dla uspokojenia nastrojów, dla przekonania wiecznych malkontentów i opozycji - należałoby podjąć wysiłek uczynienia procesu liczenia głosów transparentnym - od poczatku -do końca.

         Posiadam wiedzę, iż w komisjach obwodowych - liczenie głosów, pisanie protokołu i przekazywanie wyników systemem komputerowym trwa przeważnie 2 - 3 godziny. To czas wystarczający, by karty przeliczyć nawet kilkakrotnie w przypadku braku spójności i sporządzić spójny protokół. Co dalej - dalej następuje jakaś dziwna procedura z udziałem komisji okręgowych (moim zdaniem - całkowicie zbędna). Komisja okręgowa zbiera kandydatów na członków komisji obwodowych od komitetów wyborczych, organizuje ich szkolenie i nadzoruje urządzanie lokali wyborczych. Po  wyborach - komisja okręgowa zbiera od komisji obwodowych protokoły, karty do głosowania, listy płac członków komisji, pieczecie, upoważnienia i archiwizuje owe dokumenty. To w moim najgłębszym przekonaniu powinno wyczerpywać wykaz obowiazków komisji okregowej w przypadku braku reklamacji i odwołań. Kiedy takie się zdarzą - wówczas oczywiście prowadzi postępowanie wyjaśniające wespół z przedstawicielami komisji obwodowej ew. z udziałem policji, czy prokuratury. Kiedy nie ma takich "awaryjnych" przypadków - elektroniczne (komputerowe) wyniki z komisji obwodowych powinny być zliczane przez centralny program i na bieżąco prezentowane na powszechnie dostępnych ekranach. To wszystko (po przesłaniu meldunku z KObw. - bez udziału człowieka). Współczesna technika bez trudu może temu podołać - przykładem jest tu np. "zegar Balcerowicza", czy proste podawanie wyników poparcia w wielu audycjach TV. Rzecz jasna - te zsumowane z całego obszaru kraju wyniki są tylko informacją - coraz dokładniejszą w miarę przysyłania meldunków. Ponadto, wspomniane reklamacje i odwołania powinny skutkować wycofaniem wyników z KObw., w których to ma miejsce. Takiego wycofania wyników dokonywałby znowu przewodniczący KObw. (czy inny upoważniony jej członek); po wyjaśnienu i ustaleniu nowych poprawionych wyników (na forum komisji okregowej) - znowu elektronicznie przesyłałby je upowaźnkiony członek komisji obwodowej. Po upływie czasu przewidzianego na korygowanie wyników głosowań w K. Obw. - sumaryczny zapis na ekranie centralnego komputera systemu - byłby oficjalnym wynikiem wyborów. 

         Rzecz sprowadzam do tego, że klucz dostępu do systemu komputerowego liczacego głosy - powinni mieć wyłącznie przedstawiciele komisji obwodowych, gdyż tam jest pełna kontrola społeczna, nie ma najmniejszej potrzeby, by do procesu liczenia głosów zaangażowane były komisjie okręgowe, czy tez PKW. Rolą PKW przy ustalaniu wyników wyborów mogłoby być wyłanianie posłów na podstawie zliczonych przez program komputerowy wyników; ewentualnie można sobie wyobrazić wcześniejsze podanie oficjalnych wyników w sytuacji, kiedy sporne pozostają wyniki, które już nie mogą zmienić wyników wyborów z uwagi na ich mniejszą wartość niż różnice przesądzajace o ilośći wybranych, czy też pozycji w rankingu poszczególnych partii...

          Proponowany system liczenia gwarantowałby całkowity brak możliwości fałszerstw na poziomie komisji okregowych i PKW; na poziomie obwodowych komisji wyborczych - przedstawiciele poszczególnych komitetów partyjnych sa w stanie zapewnić uczciwość glosowania - tutaj pilnują swojego własnego interesu lokalni przedstawiciele partii... 

 

 

 

 

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale