Krajowa Rada Spółdzielcza
Krajowa Rada Spółdzielcza
jan.jancio1 jan.jancio1
229
BLOG

Ślepe lustracje w WSM „Ochota”? Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP

jan.jancio1 jan.jancio1 Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
#Jerzy Jankowski krs, #Jerzy Jankowski krajowa rada spółdzielcza, #Jerzy Jankowski zrsmrp, #Jerzy Jankowski zrsm rp, #WSM Ochota, #Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ochota", #ZRSMRP, #Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, #jerzy jankowski związek rewizyjny spółdzielni mieszkaniowych rp

Lustracja spółdzielni jest określoną ustawowo kontrolą, której celem jest zbadanie legalności, gospodarności i rzetelności jej działania, jak też wskazywanie członkom na nieprawidłowości w działalności organów spółdzielni oraz udzielanie organizacyjnej i instruktażowej pomocy w usuwaniu stwierdzonych nieprawidłowości. Kwestie dotyczące lustracji spółdzielczej zostały unormowane w ustawie z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tj. Dz.U. 2021 poz. 648). Zgodnie z art. 91. § 1. ustawy Prawo spółdzielcze każda spółdzielnia obowiązana jest przynajmniej raz na trzy lata, a w okresie pozostawania w stanie likwidacji corocznie, poddać się lustracyjnemu badaniu legalności, gospodarności i rzetelności całości jej działania. Lustracja obejmuje okres od poprzedniej lustracji.

§ 1(1). W spółdzielniach mieszkaniowych w okresie budowania przez nie budynków mieszkalnych i rozliczania kosztów budowy tych budynków, a także w spółdzielniach w stanie likwidacji, lustrację przeprowadza się corocznie.

§ 1(2). Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie podda się badaniu lustracyjnemu przewidzianemu w § 1 i § 1(1), związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub Krajowa Rada Spółdzielcza przeprowadza z własnej inicjatywy badanie lustracyjne działalności spółdzielni na jej koszt.

Zgodnie z art. 93a. § 2. W przypadku podejrzenia naruszenia prawa przez spółdzielnię mieszkaniową minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa występuje do właściwego związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub do Krajowej Rady Spółdzielczej z wnioskiem o przeprowadzenie lustracji. Lustrację przeprowadza się na koszt spółdzielni. § 3. Lustracja, o której mowa w § 2, może obejmować całość albo część działalności spółdzielni albo tylko określone zagadnienia. § 4. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa może wystąpić z wnioskiem o lustrację danej spółdzielni nie częściej niż raz w roku. § 5. Lustrację, o której mowa w § 2, związek rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielcza wszczyna w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku ministra. § 6. Podmiot przeprowadzający lustrację obowiązany jest przesłać protokół z czynności lustracyjnych ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. § 7. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa może wykonywać uprawnienia Krajowej Rady Spółdzielczej lub związku rewizyjnego wobec spółdzielni mieszkaniowej określone w ustawie, z wyjątkiem określonych w art. 114 i art. 115, jeżeli uprawnień tych nie wykonuje Krajowa Rada Spółdzielcza lub związek rewizyjny.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w instrukcji o lustracji organizacji spółdzielczych:

§ 2

Badanie lustracyjne prowadzi się biorąc pod uwagę następujące kryteria:

1) legalności – tj. zgodności działania z obowiązującymi przepisami prawa, statutu, regulaminami i uchwałami organów statutowych spółdzielni;

2) gospodarności – tj. celowego i oszczędnego dysponowania środkami na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom spółdzielni oraz wykazywanej należytej dbałości o właściwe zabezpieczenie majątku;

3) rzetelności – tj. dokumentowania czynności zgodnie ze stanem rzeczywistym.

§ 3

Lustracje dzielą się na:

1) pełne – polegające na badaniu lustracyjnym całokształtu działalności spółdzielni;

2) częściowe – polegające na badaniu lustracyjnym części działalności spółdzielni na podstawie wystąpień organów samorządowych spółdzielni do związków rewizyjnych, bądź Krajowej Rady Spółdzielczej;

3) sprawdzające – polegające na powtórnym badaniu lustracyjnym przez innego lustratora w celu stwierdzenia prawidłowości ustaleń lustracji, zakwestionowanych przez organy samorządowe spółdzielni. Lustracja obejmuje m.in. obszar badania organizacji Spółdzielni w szczególności działalność organów Spółdzielni, sprawy członkowskie, gospodarka zasobami mieszkaniowymi, gospodarka finansowa, koszty i przychody GZM oraz ocena realizacji przez Spółdzielnię obowiązków wynikających z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 91. § 2(1) ustawy Prawo spółdzielcze celem lustracji jest m.in. sprawdzenie przestrzegania przez spółdzielnię przepisów prawa i postanowień statutu; kontrola gospodarności, celowości i rzetelności realizacji przez spółdzielnię jej celów ekonomicznych, socjalnych oraz kulturalnych; wskazywanie członkom na nieprawidłowości w działalności organów spółdzielni; udzielanie organizacyjnej i instruktażowej pomocy w usuwaniu stwierdzonych nieprawidłowości oraz w usprawnieniu działalności spółdzielni.

Lustracje za okres ostatnich ośmiu lat z działalności Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ochota” mogły nie ujawnić istotnego faktu, polegającego na naruszeniu prawa i w następstwie skazania Członków Zarządu Spółdzielni. Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ochota” i Zastępca Prezesa Zarządu ds. techniczno-eksploatacyjnych zostali skazani na grzywnę w 2017 roku przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, wyrok prawomocny. Zarząd wbrew obowiązkowi nie udostępnił członkowi spółdzielni WSM „Ochota” odpisów oraz kopii dokumentów, faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi, czyn z art. 27[3] pkt 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Sprawozdanie z działalności Zarządu za 2017 rok. W 2022 roku zapadł kolejny wyrok skazujący Prezes WSM „Ochota” na grzywnę w związku z nieudostępnieniem dokumentów członkowi spółdzielni, orzeczenie prawomocne. Na podstawie art. 8[1] ust 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

Powyższy stan rzeczy może wynikać z tego, iż lustratorzy dokonują lustracji na podstawie udostępnianych i przekazywanych materiałów przez pracowników Spółdzielni, a pracownicy Spółdzielni prawdopodobnie nie powiadomili lustratorów o ww. istotnych zdarzeniach i faktach zaistniałych w Spółdzielni lub mogli przekazać dane niepełne, a w części nieprawdziwe co do swojej działalności, mając na uwadze treść art. 267c. pkt. 2 i art. 267d. § 1 i § 2 ustawy Prawo spółdzielcze, ewentualnie mogli nie przedłożyć dokumenty – orzeczenia Sądów. Zasady Spółdzielcze, takie jak demokratyczna kontrola członkowska, współdziałanie, ekonomiczne uczestnictwo członków i troska o społeczność lokalną nie mogą być naruszane. Podobno naczelną zasadą działania WSM „Ochota” jest przestrzeganie przepisów prawa ;-).

W innym artykule zatytułowanym „WSM „Ochota” - nieuzasadniona drożyzna. Błędne rozliczanie” został odpisany sposób naliczania stawek czynszów niezgodny z regulaminem rozliczeń kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali w WSM „Ochota”.

Opisane sprawy wymagają wyjaśnienia przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, kierowany przez Prezesa Zarządu prof. Jerzego Jankowskiego, w którym WSM „Ochota” jest zrzeszona od 2009 roku. Ponieważ lustracja spółdzielni jest bardzo ważna z punktu widzenia legalności, gospodarności i rzetelności jej działania, w szczególności ze względu na wskazywanie członkom na nieprawidłowości w działalności organów spółdzielni oraz udzielanie organizacyjnej i instruktażowej pomocy w wystąpieniach polustracyjnych celem usuwania stwierdzonych nieprawidłowości.  

jan.jancio1
O mnie jan.jancio1

Spółdzielca

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo