66 obserwujących
522 notki
461k odsłon
323 odsłony

COVID – 19 a ćwiczenia w USA pod kryptonimem „Karmazynowa zaraza”

Wykop Skomentuj1


Scenariusz ćwiczeń o kryptonimie „Karmazynowa Zaraza” był w USA realizowany przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej administracji D.Trumpa w serii ćwiczeń, które trwały od stycznia do sierpnia 2019 roku.

Projekt raportu z tych ćwiczeń, oznaczony jako „Ściśle tajny”, powstał w październiku 2019 roku.

Trzy razy w ciągu ostatnich czterech lat(2016-2019) rząd USA, w ramach dwóch administracji(B.H.Obamy w 2016 i D.Trumpa w 2017-2019), prowadził symulacje, jak wyglądałaby pandemia, identyfikując prawdopodobne niedociągnięcia, a w niektórych przypadkach zalecając konkretne działania.

W 2016 r. Administracja Obamy opracowała kompleksowy raport na temat wniosków wyciągniętych przez rząd z walki z Ebolą a w styczniu 2017 r. odchodzący urzędnicy administracji Obamy przeprowadzili szeroko zakrojone ćwiczenia dla nowych wyższych urzędników administracji D.Trumpa, przygotowujące ich do reakcji na ewentualny wybuch pandemii.

Okazuje się, że administracja D.Trumpa symulowała już w 2019 roku podobną do obecnej pandemię i miała rozeznanie jej potencjalnego przebiegu(skali i zasięgu czyli trajektorii).

Działania podejmowane przez dwie administracje USA w ciągu ostatnich pięciu lat pokazują jednak, że rząd USA miał znaczną wiedzę na temat trajektorii pandemii i dokładnie przewidział rodzaje problemów, które D. Trump podobnie jak Boris Johnson w UK, stara się teraz rozwiązywać( z opóźnieniem?).

Źródło:

Na podstawie artykułu, który ukazał się 19.03.2020 r. w „The New York Times”.


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka