166 obserwujących
4943 notki
4996k odsłon
  145   0

Slang

Będzie klasyczne czepianie się modyfikacji języka. Tymczasem on żyje i czasem diametralnie zmienia przekazywane treści. Wystarczy sobie uprzytomnić pochodzenie słowa "kobieta". Biurokracja jednak nie budzi sympatii. I może to też z powodu brzydoty efektów naśladowania przez urzędników branżowego żargonu.

Wyszczepienie społeczeństwa jest niedostateczne. Wskutek tego cierpi dostępność łóżek szpitalnych. Sprzyja to rosnącej późności zgłaszania się  do leczenia osób zakażonych.

Do połowy stycznia będzie więc uzgodniona strategia, między innymi powiększania dystansu społecznego, aby ograniczyć skutki wzrostu zakażeń covidem. Coraz więc dłużej trwa(sic!) Rada Medyczna.

Tymczasem powiększające się ceny gazu grożą zmniejszeniem uszpitalnienia gmin. Lecznictwo bowiem nie będzie w stanie zapewnić pacjentom należytego komfortu cieplnego, zwłaszcza zimą.

Wzrosną też stawki mandatowe, stosowane przez policję za wykroczenia drogowe. Szczególnie w recydywie. Wtedy bowiem jest podwajana ich wysokość i tak niemała wedle nowych zasad.

Ruszyła akcja lodołamania na Odrze. Pozwoli to uniknąć lokalnych podtopień przez udrożnienie koryta rzeki. Po raz pierwszy od lat mamy do czynienia z taką potrzebą i to pod koniec grudnia, zamiast u schyłku zimy.

Tak mniej więcej w uszach słuchaczy brzmią oficjalne komunikaty.

Trudno się oprzeć myśli, że forma tak ubogaconych przekazów nie odbiega od ich treści. Mowa odzwierciedla przecież myśl. Może więc niefortunni modernizatorzy polszczyzny nie przypadkiem nie potrafią się wyrażać jasno bez jej kaleczenia? 

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale