166 obserwujących
4970 notek
5013k odsłon
  247   1

Demokracjusze

Przecież mamy demokrację nie gorszą od innych, a nawet lepszą mamy

– Premier chce wywalczyć większe zaangażowanie Niemiec, żeby mocniej pomogły Ukrainie. Chodzi też o to, żeby Niemcy wpłynęły na Unię Europejską, żeby przekazała Polsce to, co się w sposób oczywisty należy - nie tylko te zatrzymane środki unijne, ale również pomoc związaną z uchodźcamizdradził Bogdanowi Zalewskiemu z RMF FM szef sejmowej komisji obrony, Michał Jach.

Trwa spór z Unią o finansowanie KPO. Minimalnym warunkiem dla jego odblokowania jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Zapowiedział to już dawno zarówno premier, jak i wicepremier do spraw bezpieczeństwa. Sondaże pokazują, że 70% Polaków jest za tym rozwiązaniem. Nie można jednak Izby zlikwidować, bo Solidarna Polska jest przeciw.

I mamy, co widać. Polska nie jest państwem autorytarnym. W takim bowiem rządzi ktoś taki jak Putin. My zaś jesteśmy państwem zależnym od polityka ze śladowym poparciem, który jednak ma dosyć władzy, aby nie tylko nie ścigać polityków wskazywanych przez NIK, ale również dyscyplinować autorytarne zapędy Prezesa.

Nie może być też prawdą, jak twierdzi rozmówca Renaty Grochal z Newsweeka, że Prezes zamierza stanąć w historii na poziomie Piłsudskiego lub Chrobrego. Żaden z rzeczonych mężów stanu nie był kontrolowany przez kogoś mu podporządkowanego.

Wyraźnie też widać, czym się kończy odwracanie znaczeń. Autorytaryzm u nas nie istnieje, suwerena nie ma. Atakowane zaś skądinąd przez zmianę dobra Niemcy mają nam za to zapewnić unijne fundusze.

PiS więc może odtrąbić niebywały sukces. Dowiódł, iż stojąc na głowie, również można udawać, że się do czegoś w ten sposób dąży. No i osiąga cel. Może niezamierzony, ale zaskakujący.

Nie tylko bowiem widać, że nie jesteśmy państwem autorytarnym. Jesteśmy też praworządni. Wszak zdanie opozycji nie tylko jest traktowane poważnie, ale nawet przeważa. Wewnętrznej wprawdzie opozycji, nie tej ze zdradzieckimi mordami, ale jednak.

Uff… To czego ta Bruksela jeszcze od nas chce?


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale