142 obserwujących
3839 notek
3952k odsłony
482 odsłony

Semantyka

Wykop Skomentuj26

Powstał słownik PiS-owsko polski. Wyjaśnia zarówno treść jak i pochodzenie nowych sformułowań, a także stojące za nimi autorytety. Istotę nowomowy badał jeszcze w czasie PRL-u Michał Głowiński, który podkreśla jej rytualizm, arbitralny i magiczny aspekt, nade wszystko jednak wartościowanie prezentowanych treści. Rzecz nie ma wielkiego związku zarówno z utartym znaczeniem wykorzystywanych zwrotów, jak i regułami wiązania ich w zdania. Sens jest przez wtajemniczonych odbierany na podstawie ogólnej atmosfery, w jakiej padają hasła.

Takie więc słowa jak na przykład “panświnizm” – wielce zabawny neologizm, czy poczciwe “interesy”, które zawsze są podejrzane i mają je wyłącznie przeciwnicy “dobrej zmiany” znajdują zrozumienie nawet wśród ludzi, którzy się nigdy nie zajmowali zawiłościami ojczystego języka. Chyba, że roztrząsaniem pochodzenia słowa “piwo”, znakomicie przedstawionym w popularnym serialu “Ranczo” – “na gorąc zimne piwo najlepsze”.

Nowomowa tworzy swoisty kod wtajemniczonych. W związku z tym łatwo się staje znamieniem nobilitacji jej admiratorów. Nie wymaga przy tym żadnych przygotowań, wystarczy tylko słuchać wypowiedzi lub w najgorszym przypadku samodzielnie je odczytywać w prasie głoszącej “prawdę” – “jeśli nie ma prawdy, to nie ma też uczciwej polityki, obywateli, jest tylko manipulacja. I my się na tę sytuację, która jest tutaj dzisiaj, nie zgadzamy” [J. Kaczyński. Za Oko.press]. Jak nowomowa dalece zaśmieca język, można się przekonać obserwując popularność rusycyzmu “na dzień dzisiejszy”. Znamionował uczestników “pociągów przyjaźni” – swoistej elity politycznej i materialnej czasów PRL-u.

Trudno się obronić przed nowomową. Profesor Głowiński pisze, że “Zasadniczą reakcją obronną stała się jednak literatura groteskowa, która w ostatnich dziesięcioleciach stanowi tak doniosłe zjawisko w kulturze polskiej. Jednym z zasadniczych składników współczesnej polskiej groteski jest parodia nowomowy.”Mamy znakomity przykład tego rodzaju reakcji obronnej w Internecie.

Smakujmy jej swoistą urodę, póki pisomowa święci triumfy. Przecież jej stosowanie najlepiej dowodzi tego, że twórcy nowego języka mają świadomość szkodliwości promowanego przez nią populizmu.

Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale