Myśli z pierwszego tłoczenia
Muzeum Tortur Intelektualnych -- Ekspozytura na S24
57 obserwujących
1048 notek
875k odsłon
  547   2

Ja w sprawie tunelu

Stary napisał:


Nazwa i opowiadanie o kosmicznym jakoby wymiarze trudności świnoujskiego przedsięwzięcia to jedyny wkład dobrej zmiany w jego realizację.Unia Europejska sfinansowała 85% jego kosztów, resztę pokrył samorząd. Dzięki niemu Prezes może się radować, że wreszcie Polska będzie połączona. Przedtem nie była.


Stary napisał a wielu podążyło tym tokiem "myślenia". Przyjrzyjmy się temu.

Fakty:

1. UE dała 85% środków na sfinansowanie. PRAWDA!

2. Samorząd daje 15%. PRAWDA!

Tyle tylko, że z tego niewiele wynika, bowiem:

1. UE kompletnie wisi, na co przeznaczane są te środki - o ile spełnione są pewne kryteria. Będzie tunel w Świnoujściu ale równie dobrze mógłby to być tunel w Warszawie (pod Czajką na przykład) albo w Lublinie - nie wiem pod czym. To rząd decyduje, na co pójdą te środki.

2. Zasługą PIS jest to, że rząd zdecydował o przeznaczeniu środków (z UE) na budowę Tunelu. Platforma Obywatelska - gdyby chciała - to by ten tunel wybudowała już dawno. Samorząd miał pieniądze na tek cel "od zawsze". Dlaczego PO nie wybudowała tego tunelu? Bo miała inne priorytety? Na przykład budowę wiaduktu, który niedawno trzeba było zburzyć?

3. Jeżeli ten tunel nie ma zasług w działaniach rządu PIS to dlaczego UE już dawno nie dogadała się - bezpośrednio - z samorządem Świnoujścia w sprawie tej budowy? I to jeszcze za czasów rządów PO? Odpowiedź jest prosta, to rząd PO dzielił forsę w poprzednim rozdaniu budżetu UE. Przypominam Staremu, że na lata 2014-2020 budżet dzieliła de facto PO. Bo wówczas rządziła i widocznie ten tunel był zbyt trudny dla PO.

4. Ani Komisja Europejska ani Parlament Europejski nie drukują pieniędzy. Budżet UE składa się z wpłat krajów członkowskich, w tym Polski. Zatem jakaś część tych 85% to są środki pochodzące z Polski. Nie ma większego sensu rozważanie jaka część - takie są reguły tej gry.


Dopuszczam drwiny i kpiny - politycy często zasługują. Ale w tej sprawie trzeba się cieszyć, bo tunel był oczekiwany od wielu, wielu lat. Udało się to dopiero teraz a nie wcześniej -  z przyczyn zależnych głównie od PO.

I dlatego ta maszyna nie nazywa się "Tunelownica Obywatelska".


PS. Można mnie znaleźć (pod innym ... nazwiskiem) również na portalu periculum.pl

Ale tam ani słowa o polityce ...

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka