12 obserwujących
49 notek
81k odsłon
  126   0

List do red. Rzepy - zwolennicy JOW jak komuniści?

Sz. Pan Bogusław Chrabota
Redaktor Naczelny
Rzeczpospolita
Prosta Office Centre
ul. Prosta 51
00-838 Warszawa


Szanowny Panie Redaktorze,

Wiktor Ferfecki w artykule pt. “Zwolennicy JOW jak komuniści”, RP 29.06 br.[http://www4.rp.pl/Polityka/306299922-Zwolennicy-JOW-jak-komunisci.html], obraził pamięć profesora Jerzego Przystawy, zasłużonego  działacza antykomunistycznej opozycji i twórcy Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW, pisząc o Nim m.in. „Tacy ludzie wierzą w to, co dobrze prezentuje się na papierze, podobnie jak niegdyś komuniści”.

Red. Ferfecki napisał też o samej ordynacji JOW, że “Wszędzie system JOW pokazał niedemokratyczne oblicze”.  Czy mamy wnioskować stąd,  że system JOW pokazał przede wszystkim niedemokratyczne oblicze w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii i Francji,  t.j. państwach, które używają systemu JOW i które uważane są powszechnie na całym globie za przodujące demokracje świata?

Jeśli tak, to dobrze byłoby poznać własną definicję demokracji red. Ferfeckiego, bo wydaje się ona być zupełnie inna niż powszechnie uznane na całym świecie znaczenie tego słowa.

Ruch Obywatelski na rzecz JOW bardzo prosto definiuje minimalne kryterium, jakie musi spełniać demokratyczny  system wyborczy: wyborcy muszą mieć możliwość usunięcia z Sejmu każdego posła w drodze głosowania bez możliwości wywarcia wpływu na ten proces przez funkcjonariuszy partyjnych. To kryterium spełnia jednomandatowa ordynacja wyborcza, gdzie głosuje się w jednej turze, a mandat otrzymuje zdobywca największej liczby głosów. Tak wybiera się posłów m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.


Tomasz J Kaźmierski
Uniwersytet Southampton, Wielka Brytania
Ekspert Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW

 

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale