Osenat
Osenat
Tomasz Dabrowski Tomasz Dabrowski
127
BLOG

Kapelusz pełen deszczu. Butelka pełna wody. Ognistej

Tomasz Dabrowski Tomasz Dabrowski Odkrycia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Bowiem gdy zmokniemy bardzo gorzałki łakniemy.


       Pisałem już o butelce whisky Macallan którą sprzedano kilka dni temu w Londynie za 2.7 milionów $. Jej chyba jedynym atutem jest wiek - anno 1926. Mane tekel fares. 

Teraz dodajmy do tego drugą sprzedaż z Paryża: w domu aukcyjnym Osenat walczyli se sobą Francuzi o jeden ze 120 znanych kapeluszy Napoleona. Spodziewano się wysokiej ceny, bowiem Francja jako kraj schyłkowy, osuwający się w przepaść, żyje już tylko dawną chwalą. Teraz ich krajem rządzi karykatura Napoleona - i to nawet nie Wielkiego, tylko tego III. Który co prawda pomógł Włochom wypędzić Austriaków  z ich kraju, ale jego samego oblazło prusactwo szkaradne tak, że stracił ochotę na cokolwiek. Honoru co prawda nie stracił - albowiem nigdy go nie miał.

Ten bicorne, czyli kapelusz dwurożny lub dwugraniasty, stał się modny za sprawą Cesarza. W nim go uwiecznili wielcy malarze bataliści jak David i Gerard. My znamy lepiej trójgraniasty kapelusz, ale nie tyle z widzenia, ile ze słyszenia. Muzykę napisał de Falla, to jednoaktowy balet wystawiony w 1919 roku w Londynie  ze scenografią Picassa i choreografią Miasina. Libretto napisał trzeci Hiszpan Sierra oparty na opowiadaniu de Alcorna. Muzyka przetrwała. Trójgraniasty kapelusz nie.

A ten dwugraniasty Napoleona? Jeden spośród 120, które dotrwały do naszych czasów? Poszybował w górę niemal do 2 milionów €. Dużo to czy mało? 

W porównaniu z butelką wody ognistej Macallana za 2.7 mln. $ może wydać się Francuzom despektem. Wielkiego Napoleona kapelusz vis à vis ordynarnej butelki z jeszcze bardziej ordynarnym trunkiem prawie za dwa razy tyle? Toż to despekt dla Francuzów i hańba wyspiarzom za to, wielka hańba! Dlatego w tytule odwołałem się do innego Kapelusza pełnego deszczu. Niech leje wyspiarzy ile wlezie. Wyobraźmy sobie teraz wagę dwuszalkową Temidy - jedną zajmuje kapelusz, drugą butelka. Która przeważy?

Gdyby Temida stanęła w Sèvres pod Paryżem, wszystko byłoby jasne.

Gdyby zaś zjawiła się w Greenwich pod Londynem - może byłoby jeszcze jaśniejsze.

A Najjaśniejsze Audytorium Salonu.24 jaki wyda werdykt?

Przypominam: werdykt - od vere dictum.

Się nie martw!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości