Pulpit Antergos Gnome
Pulpit Antergos Gnome
Tomasz Witowski Tomasz Witowski
7071
BLOG

O wyższości Linuksa nad Windowsem słów kilka

Tomasz Witowski Tomasz Witowski Technologie Obserwuj notkę 71

Z racji tego, iż w dniu dzisiejszym nasze konstytucyjne prawo do wolności słowa jest łamane, zostałem zmuszony do nie pisania na temat wyborów. Może to i lepiej ;)
Zdecydowałem się napisać kilka słów o wyższości Linuksa nad Windowsem. W Polsce dystrybucje linuksowe są ciągle mało popularne. A szkoda. 
Porzuciłem Windowsa ponad 3 lata temu i zacząłem testować różne linuksowe dystrybucje. Były to: 
Mint Cinnamon
Ubuntu
Xubuntu
Kubuntu
Fedora Gnome
Netrunner
Manjaro KDE, XFCE, Gnome i MATE
KaOS
SolydXK
Antergos Gnome, Cinnamon, KDE, XFCE

Na pierwszy rzut oka te nazwy mogą brzmieć groźnie, ale bez obaw - w rzeczywistości są porządnymi dystrybucjami, mogącymi konkurować z płatnym Windowsem. Moje top 3 dystrybucji linuksowych to:
1. Antergos Gnome
2. Antergos Cinnamon
3. Mint Cinnamon

Żeby zrozumieć o co chodzi, trzeba na początku wyjaśnić kilka pojęć.
Linux jest to rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS): jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany.
Natomiast dystrybucja linuksowa jest to Linux wraz ze środowiskiem graficznym.
Żeby ten wpis nie był za bardzo skomplikowany wymienię tylko te najpopularniejssze środowiska:
Gnome - obecnie Gnome Shell w wersji 3.18, oparte o biblioteki GTK+
KDE Plasma - obecnie wersja 5, oparta o biblioteki QT
Unity - występuje w Ubuntu, opiera się na Gnome 3
XFCE - lekkie środowisko oparte o GTK2
MATE - fork Gnome 2, również lekkie środowisko
Cinnamon - początkowo oparte o Gnome 3, obecnie niezależne, budowane na GTK+

Nie bójcie się, można to z łatwością ogarnąć ;)

Na lekkie komputery/laptopy, które mają stary procesor i grafikę polecane są XFCE oraz MATE, które są dużo lżejsze od Windowsa. Jeżeli macie słaby sprzęt, zapewniam że na tych środowiskach odżyje.
Cinnamon jest nieco wolniejszy od nich, ale będzie działał szybko na prawie każdym sprzęcie.
Gnome, KDE oraz Unity są środowiskami na nieco lepszy sprzęt, ale i tak wydajność moim zdaniem jest wyraźnie lepsza od Windowsa. Jeśli ktoś lubi prostotę (tak jak ja) wybierze Gnome 3, jeżeli lubisz tysiące ustawień, którymi możesz się bawić cały dzień - KDE jest dla Ciebie. Chciałbym napisać coś dobrego o Unity, czyli środowisku które występuje na jednym z najpopularniejszych Linuksów, czyli Ubuntu, ale nie potrafię. Nie pojmuję kierunku w jakim Ubuntu zmierza, ja osobiście odradzam używanie Ubuntu.
Polecam Linuksa każdemu, który (tak jak ja) używa komputera/laptopa do przeglądania internetu, oglądania filmów i słuchania muzyki. Nie widzę powodów płacenia (lub piracenia) Windowsa. Natomiast osoby grające w gry komputerowe na chwilę obecną lepiej żeby zostały na Windowsie - w Linuksie ta kwestia ciągle nie została rozwiązana, chociaż jest dużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu.

Jest jeszcze jedna rzecz: musimy wybrać czy chcemy dystrybucję ciągłą (wszystkie komponenty systemu i aplikacje są na bieżąco aktualizowane do najnowszych wersji bez konieczności reinstalacji) lub Ubuntu (Mint), gdzie nowe wersje są co pół roku, a wersje stabilne (LTS) co dwa lata.
Dla początkujących polecam Linuks Mint lub Kubuntu/Xubuntu. Są bardzo łatwe w obsłudze, osoba która całe życie była na Windowsie poradzi sobie bez większych problemów. Osoby średnio-zaawansowane zazwyczaj przechodzą na dystrybucje ciągłe, czyli Arch lub coś co na nim bazuje (Antergos, Manjaro). Polecam te dystrybucje, mi osobiście dużo lepiej korzysta się z Antergosa niż Minta. Jednak przyznaję, że trzeba posiadać pewną wiedzę, dlatego początkującym odradzam te dystrybucje.

Jeśli dotarliście do tej części wpisu (wiem, że temat nie jest łatwy) przyszedł czas na opisanie systemu linuksowego, którego używam na co dzień. Antergos bazuje na Archu, czyli jest to dystrybucja ciągła (raz instalujesz i używasz przez wiele lat bez żadnej reinstalki). Instalacja jest banalnie prosta. Najważniejsze to wybór środowiska. Antergos oferuje: Gnome, Cinnamon, Kde, MATE, XFCE, Openbox. Każdy może wybrać coś dla siebie. Wybieramy również kilka innych rzeczy, takich jak np. przeglądarka internetowa (Firefox lub Chromium), Office itp. W trakcie instalacji musimy mieć dostęp do internetu, ponieważ instalator ściąga wszystkie pliki z serwera. Ma to swoje plusy: po instalacji mamy najnowszy, w pełni zaktualizowany system. Domyślnie w Antergosie występuje motyw Numix Frost oraz ikony Numix Square.

Jeżeli jakieś komponenty systemu, bądź też aplikacje zainstalowane w systemie wymagają aktualizacji, pojawia się nam ikonka oznajmująca konieczność aktualizacji. Wystarczy kliknąć aktualizuj i po problemie. Jest też drugi sposób, który preferuję, czyli konsola: wpisuję "sudo pacman -Syu" i resztę robi za mnie system. Nie ma prostszego sposobu na aktualizacje niż konsola, nawet Ubuntu i Mint są pod tym względem bardziej skomplikowane.
Domyślnym środowiskiem Antergosa jest Gnome, który bardzo lubię. Minimalizm i prostota to jest to co w nim urzeka. Środowisko jest spójne, nie ma w nim żadnej zbędnej rzeczy.

Najlepiej samemu sprawdzić - ściągnąć wybraną dystrybucję Linuksa, wypalić na pendrive'a, podłączyć pendrive do USB, uruchomić ponownie komputer i ujrzymy Linuksa w pełnej krasie. To kolejna różnica względem Windowsa - Linuksa możemy przetestować nie instalując go na dysku.

Uff, ten wpis nie jest łatwy w czytaniu dla kogoś, kto nigdy z Linuksem nie miał do czynienia. Jeśli macie trochę wolnego czasu, a cisza wyborcza sprzyja nudzie, to polecam potestować kilka Linuksów, może któryś przypadnie Wam do gustu. Ja do Windowsa nie mam zamiaru nigdy wracać.

Zobacz galerię zdjęć:

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie