osskaa osskaa
59
BLOG

Polska Wolna i Ponętna vol. 5

osskaa osskaa Polityka Obserwuj notkę 0

POLITYKA WEWNĘTRZNA

Polityka wewnętrzna rozumiana jest tutaj jako organizacja życia wspólnoty narodowej oraz obywateli państwa polskiego. Wypływa wprost z aksjologii systemu prawnego oraz ducha państwa. 


Zakładając, że państwo polskie kieruje się Wolnością jako paradygmatem całości swoich działań, logicznym jest więc wniosek, że również polityka wewnętrzna powinna uwypuklać ten punkt widzenia w swoich bieżących działaniach oraz kierunkach rozwoju. 

Wolność zakłada odpowiedzialność obywatela. Jest to bardzo ważne stwierdzenie gdyż nakazuje obywatelowi brać odpowiedzialność za swoje czyny, zarówno te dobre jak również i te złe. W skrajnym przypadku pozwala obywatelowi wręcz szkodzić sobie jeżeli takie jest jego życzenie. Przy okazji niejako zakłada, że człowiek taki nie będzie działał nieracjonalnie i rozmyślnie powodował szkodliwe dla siebie czyny. W przypadku jednak gdy tak się dzieje, państwo przemocą nie będzie ingerowało w takie postępowanie. 


Jest to doktryna kompletnie różna od rozpowszechnionego poglądu, jakoby państwo brało odpowiedzialność za obywatela i opiekowało się nim w rozmaitych sytuacjach, począwszy od służby zdrowia, poprzez ubezpieczenia, emerytury, naukę, etc.
 
Ostatnie pomysły i projekty Rządu wprost zmierzają do stworzenia w Polsce systemu faszystowskiego ze wszystkimi tego konsekwencjami. Chodzi przede wszystkim o rozszerzanie rejestrów oraz przymus rozmaitych czynności świadczonych przez obywatela na rzecz państwa lub czynności, nad którymi państwo chce sprawować kontrolę. Mowa tu przede wszystkim o przymusie ubezpieczeń, badań lekarskich i obowiązku meldunkowym. Każde z tych rozwiązań było wprowadzane przez systemy faszystowskie w latach 30. XX wieku i siłą przyzwyczajenia traktowane są przez państwo polskie jako coś oczywistego. 

Ostatnie projekty głębokiej ingerencji państwa i jego agend w życie rodziny (zakaz bicia dzieci pod karą wywłaszczenia) jest bardzo groźną przesłanką wprowadzania systemu de facto totalitarnego. Nie trudno wyobrazić sobie skutki nadużywania tego przepisu, dodajmy że skutki fatalne. 

Wycofanie się państwa z działalności zarezerwowanej dla gospodarki i inicjatywy prywatnej będzie skutkowało zwiększeniem osobistej wolności i odpowiedzialności obywateli oraz skoncentrowaniem się administracji na działaniach, które przynależą bezpośrednio do państwa, a więc sądownictwo, obrona terytorium i bezpieczeństwo wewnętrzne. Przyczyni się w bardzo szybkim tempie do osiągnięcia statusu potęgi gospodarczej, co jest przecież jednym z celów każdego państwa. 

Polityka wewnętrzna powinna również dążyć do spójności kraju pod względem demograficznym, rozwojowym oraz infrastrukturalnym. Wbrew pozorom zmiana granic w roku 1945 oraz pozostałości porozbiorowe w dalszym ciągu odgrywają znaczną rolę w rozwoju kraju. Dotyczy to zarówno struktury demograficznej i kulturowej, ale również infrastrukturalnej. 

PODSUMOWANIE

Wydawać by się mogło, że prezentowane idee i poglądy należą do skrajnie liberalnej wizji państwa, która nie ma zastosowania w Polsce AD 2009. Tak można skwitować cały ten szkic przeciwstawiając mu inne programy i idee, nominalnie tak samo atrakcyjne jak powyższe. 


Jednak doświadczenia innych krajów, które zdecydowały się wprowadzić podobne rozwiązania oraz doświadczenia naszego kraju, który od 20 lat próbuje wdrażać niespójne i alternatywne do prezentowanych przeze mnie projektów, pokazują, że powyższy program jest w zasadzie bezalternatywny. 

Nie da się bowiem naturalnego porządku i rozwoju opartego o uniwersalne prawa zastąpić systemem równoległym, który w teorii wygląda równie atrakcyjnie. Dobitnie pokazał to komunizm. System socjalistyczny, który jest właśnie gruntownie instalowany w Polsce jest pochodną, na razie daleką, komunistycznej wizji świata. Dlatego ma apriorycznie wbudowane wszystkie błędy i sprzeczności, które w konsekwencji cofają naszą cywilizacje o całe epoki, powodując nędzę i zapaść ekonomiczną i kulturową społeczeństw. 


Brak woli do przywrócenia naturalnego ładu nie da się wytłumaczyć bieżącą sytuacją polityczną i tzw. Uwarunkowaniami. Oczywiście wprowadzanie nagłych zmian i to we wszystkich opisanych przeze mnie dziedzinach zachwiałoby równowagą społeczną i doprowadziło do krótkookresowej destabilizacji. Ważne jest jednak postawienie sobie jasno sprecyzowanych celów, do których państwo i jego sternicy dążą. Nawet ewolucyjne przywracanie normalnych stosunków gospodarczych i społecznych wyda owoce w bardzo krótkim czasie. 

Szkic ten przedkładam pod rozwagę tym wszystkim, którzy tworzą aksjologiczne zestawy idei, będących fundamentem programów politycznych i społecznych dla naszego kraju. Jestem otwarty na dyskusję i krytykę, do której zresztą zachęcam. 


 

osskaa
O mnie osskaa

Amatorsko komentuję rzeczywistość polityczną i gospodarczą, staram się wgryzać w mechanizmy i prawdziwe siły, które stoją za figurami pokazującymi się na scenie tej gry. Mieszkałem w Słupsku, zanim to stało się modne, od lat Gdynia...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka