Premier Donald Tusk przyznał, że utrzymanie koalicji rządzącej jest trudne, ale możliwe. Wpis na platformie X pojawił się dzień po spotkaniu szefa rządu z liderami koalicji. W tym samym czasie pojawiły się medialne doniesienia o nocnym spotkaniu Hołowni z Adamem Bielanem i późniejszej obecności Jarosława Kaczyńskiego. Marszałek Sejmu uzasadnił to potrzebą dialogu między zwaśnionymi stronami sceny politycznej. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Tusk o przyszłości koalicji i rekonstrukcji rządu, Hołownia o spotkaniu z PiS
„Jak widzicie, utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe, podobnie jak przebudowa rządu i uzgodnienie strategii, która pozwoli przejść do ofensywy po przegranej w wyborach prezydenckich. Wymaga oczywiście odwagi i lojalności. Mimo znanych Wam trudności, zrealizuję to zadanie” - napisał szef rządu na platformie X.
W piątek odbyło się spotkanie premiera Tuska z liderami koalicyjnych ugrupowań: Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL), Szymonem Hołownią (Polska 2050) i Włodzimierzem Czarzastym (Nowa Lewica), na którym przedstawił im propozycje ws. rekonstrukcji rządu.
Również w piątek Radio ZET i „Newsweek”, podały, że Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Adama Bielana. Do spotkania doszło w czwartek przed północą na warszawskim Białym Kamieniu. Potem do mieszkania Bielana - jak ustalili fotoreporterzy „Faktu” przyjechał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Hołownia ocenił później we wpisie na platformie X, że „wzmożenie i ekscytacja związana z wczorajszym spotkaniem nie jest ani uzasadniona, ani wskazana”. „Jestem jednym z niewielu polityków w Polsce, który - podkreślam - regularnie spotyka się z przedstawicielami obu śmiertelnie skłóconych obozów. Twardo stoję na stanowisku, że - zwłaszcza w obecnych czasach - politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać, inaczej pozabijamy się nawzajem. Uważam to za normę, nie za odstępstwo od niej, i nadal będę tak właśnie, jako marszałek Sejmu, postępował” - napisał Hołownia.
Polska chce wyłączenia produkcji wojskowej z systemu ETS
Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta zapowiedział, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej z propozycją wyłączenia z systemu ETS produkcji przeznaczonej na cele obronne. Argumentuje to koniecznością wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego i przemysłowego. Według niego przemysł nie udźwignie jednocześnie wymogów dekarbonizacji i taniej produkcji na potrzeby armii. Propozycja jest analizowana przez KOBiZE, a konkretne postulaty zostaną przedstawione po zakończeniu obliczeń.
Pomoc dla pogorzelców z Ząbek ruszy w przyszłym tygodniu
Po piątkowym pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach poszkodowani mieszkańcy otrzymają pomoc doraźną w wysokości 8 tys. zł. W sobotę rozpoczęto przyjmowanie wniosków, a wypłaty ruszą w poniedziałek. Miasto udostępniło miejsca tymczasowego zakwaterowania i uruchomiło całodobowe punkty informacyjne oraz pomoc psychologiczną. Łącznie w budynku mieszkało ponad 500 osób.
Polska walczy o gigafabrykę sztucznej inteligencji
Komisja Europejska rozpatrzy wniosek dotyczący budowy w Polsce Baltic AI GigaFactory – poinformował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Projekt wart 3 mld euro, realizowany z krajami bałtyckimi, ma być jednym z pierwszych tego typu w UE. Decyzja KE spodziewana jest w ciągu kilku miesięcy. Standerski zapowiedział, że jeśli projekt zostanie odrzucony, Polska będzie o niego „walczyć”.
Bardzo dobre warunki na szlakach w Beskidach
Ratownicy GOPR poinformowali, że warunki w Beskidach są wyjątkowo dobre – panuje słoneczna pogoda, a widoczność jest bardzo dobra. Turyści powinni pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, nawodnieniu i zabezpieczeniu przed słońcem. Przypomniano też o konieczności instalacji aplikacji „Ratunek” i zachowaniu szczególnej ostrożności w razie burz.
Rekordowo niski poziom Wisły i Narwi
Poziom Wisły w Warszawie spadł do zaledwie 15 cm – to najniższy wynik w historii pomiarów. Podobne rekordy odnotowano na Narwi, Pilicy i innych rzekach. IMGW ostrzega przed nasilającą się suszą hydrologiczną. W 25 miejscach poziom wody jest poniżej minimum okresowego, a susza objęła wszystkie województwa. Eksperci zapowiadają, że skutki będą odczuwalne w gospodarce i środowisku.
Trump: rozmawiałem z Putinem o sankcjach; Ukraina czeka na Patrioty
Donald Trump poinformował, że rozmawiał z Władimirem Putinem o możliwych sankcjach wobec Rosji. Przyznał też, że nie osiągnął postępu w kwestii wojny w Ukrainie. Jednocześnie omawiał z prezydentem Zełenskim temat dostaw systemów Patriot. Biały Dom ogłosił niedawno czasowe wstrzymanie części dostaw, co Trump skomentował słowami o konieczności zabezpieczenia interesów USA. Zapowiedział również wprowadzenie nowych ceł na towary z 12 krajów, bez ujawniania ich nazw.
Paryż: po stu latach można znów kąpać się w Sekwanie
W stolicy Francji otwarto trzy kąpieliska na Sekwanie – pierwszy raz od 1923 roku. To efekt modernizacji rzeki i przygotowań do igrzysk olimpijskich. Kąpieliska dostępne są bezpłatnie, jednak tylko dla osób powyżej 14. roku życia (lub 10 lat na jednym z nich) i potrafiących pływać. Władze podkreślają, że codziennie będzie badana jakość wody. Sekwana osiągnęła temperaturę ponad 26 stopni Celsjusza.
na zdjęciu: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Red.
Inne tematy w dziale Polityka