13 obserwujących
333 notki
254k odsłony
203 odsłony

Farma trolli, czy zorganizowana grupa przestępcza?

Wykop Skomentuj10

Ciekawa sprawa - grupa osób - jeden z niej wczoraj podał się do dymisji ze stanowiska wiceministra - współpracowała ze sobą, wynikiem ich współpracy były niejednostkowe naciski na sędziów.   Po drodze było nadużywanie swoich uprawnień, by na przykład adres prywatny sędziego, czy inne niejawne informacje o nim zdobyć.  Sędziowie obiektywnie mieli prawo czuć się nękani.  Do nękania były przez tę grupę wykorzystywane insynuacje.  

Grupa osób.  Czyny o znamionach przestępstw.  Coś mi się kojarzy. Już wiem - art 258 KK!  Grupa przestępcza lub związek przestępczy - coś tu bardzo podobnego widzę.  Przepisów tu całych cytować nie będę (łatwo znaleźć - np tu) , za to napiszę, co o tym prawi Wikipedia - jakoś tak bardzo mi się opis stamtąd podoba:

Biuro do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji posługuje się własną definicją przestępczości zorganizowanej, na którą składa się kilka elementów. Sprawcy działają z chęci zysku lub żądzy władzy, działalność grupy trwa przez dłuższy czas, jest to zorganizowana struktura, w której występuje podział zadań między członkami, sposobem zarabiania pieniędzy jest multiprzestępczość, grupa jest hermetyczna, zdyscyplinowana i poddana kontroli, używa przemocy lub innych środków zastraszania, dąży do wywarcia wpływu na politykę, organy ścigania, sądy lub media, nieraz prowadzi działalność w skali międzynarodowej, „pierze brudne pieniądze”.

Tak to sobie definiuje policja - według Wikipedii.  Ciekawe, prawda? 

Działania z żądzy władzy?  Dłuższy czas działania?  Podział zadań (np. jeden wynosi dane osobowe i inne, inny członek/członkini puszcza je w obieg) ?   Kontrola - jakieś meldowanie wykonania zadania? Dążenie do wywierania wpływu na politykę, sądy, media?  Przecież nawet do TVP wpływy tej grupy docierały i były według tego, co pokazał onet raportowane.  Są przynajmniej 3 osoby (to inne znamiona - warto o tym poczytać) ? Jeśli czyny o znamionach przestępstw nie były jednostkowe - było wielu sędziów, których grupa próbowała nękać, dane osobowe i inne sędziów były wyciągane niejednokrotnie - to działania tej grupy spełniałyby kolejne znamiona uznania jej za grupę/związek przestępczy.  To wtedy nie byłaby sprawa "jakiegoś" przestępstwa przeciwko danym osobowym, "jakichś" przestępstw związanych z przekroczeniem uprawnień, "jakiegoś" uporczywego nękania, "jakiejś" próby wywierania bezprawnego wpływu na sędziów.  To są przestępstwa - pikusie przy art. 258 KK. 

Ciekawe, czy - poza prokuraturą - ludzie w policji od zorganizowanej przestępczości się tym już zajmują.  Bo to wszystko wskazuje na to, że powinny.

Działanie grupowe widać.  Znamiona przestępstw innych niż te z art. 258 KK warte zbadania widać. 

To gdzie nasi pogromcy mafii w niebieskich mundurach?  Skruszona członkini grupy zaczęła sypać podobno resztę grupy, podobno dostaje pogróżki związane z jej działaniem w tej grupie - halo!! Policja!!  Grubo się zrobiło, a coś działań jak z filmów - przeszukań kompów nawet - nie widać. A art. 258 KK to poważna sprawa - tu trzeba już dawno sprawdzać... 

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale